• -

Progress Culture: 30 tipov pre lepší život

Category : Články

Aplikovaním týchto 30 tipov zlepšíte svoj život a tiež svoje zdravie.

fries

 

 

Od spustenia Progress Culture som Vám pravidelne na mojom Facebooku prinášal tipy na to, ako žiť lepší, zdravší a kvalitnejší život. Niektoré tipy boli zamerané viac všeobecne, niektoré vyslovene na výkon alebo zdravie.

Ich počet signalizuje, že sme tu spoločne už 30 týždňov a ja by som sa Vám všetkým chcel POĎAKOVAŤ... Ste úžasní!

Vaše otázky, Váš záujem a energia, ktorú vkladáte či už do stravovacích alebo tréningových plánov robia moju prácu jedinečnou a zaujímavou. 

Poďme na to.

Progress Culture: 30 tipov pre lepší život

Progress Culture Tip #1: Môžete byť iba tak mladí, ako je Vaša chrbtica. Starajte sa o ňu.

Progress Culture Tip #2: Ak Vám ide o spaľovanie tuku, neobmedzujte tuky. Obmedzujte sacharidy.

Progress Culture Tip #3: Štúdie ukazujú, že ak trénujete 4x týždenne máte o 50% lepšie výsledky, ako keď trénujete iba 3x týždenne.

Progress Culture Tip #4: Používajte skutočnú soľ. Je to tá, ktorá má farbu (napríklad Himalájska soľ). Obsahuje dôležité minerály, ktoré naopak klasická biela soľ z tela odstraňuje.

Progress Culture Tip #5: Sledujte svoj pokrok podľa fotografii. Iba tak budete môcť odhaliť, ktorá stratégia v stravovaní a ktorý tréning Vám prinášal najlepšie výsledky. Nespoliehajte sa na pamäť.

Progress Culture Tip #6: Štúdie ukazujú, že máme obmedzenú dennú „zásobu vôle“. Znamená to, že ak chcete začať s cvičením, alebo prípravou jedla doma, mali by ste tieto aktivity presunúť na ráno. Ak strávite ráno prehliadaním Facebooku a e-mailov a rozhodovaním, na čo kliknúť a odpovedať, vyprázdnite si svoju „zásobu vôle“ a na cvičenie sa vykašlete. Nemrhajte svojou vôľou na veci, ktoré Vám neprinesú žiadny progres a investujte prvú pol hodinku dňa do seba.

Progress Culture Tip #7: Nebojte sa hladu. Štúdie ukazujú, že postenie sa zlepšuje kognitívne funkcie mozgu, čo znamená zvýšenie inteligencie. Okrem toho, postenie zlepšuje neurologické zdravotné problémy, spojené s mozgom. Zároveň počas hladovania dochádza k detoxikačným procesom, čo pomáha aj v boji proti chronickým civilizačným chorobám (napr. diabetes). Svetová medicína používa kontrolované postenie sa so sľubnými výsledkami. Dajte posteniu šancu. Napokon, bolo súčasťou aj životného štýlu našich predkov.

Progress Culture Tip #8: Nová štúdia zo Španielska hovorí, že rybí olej dokáže dramaticky zlepšiť reakčné schopnosti. Toto je dôležité pre atlétov, ktoré potrebujú zlepšiť svoj výkon, zrýchliť svoje reakcie a byť schopní udržať svoje neuromotorické schopnosti aj počas vyčerpania. Neznamená to, že bežný človek z toho ťažiť nemôže. Práve naopak rybí olej Vám pomôže zlepšiť Vaše rozhodovacie schopnosti. Okrem iného...

Progress Culture Tip #9: Zaraďujte prechádzky. Oproti tradičným spôsobom kardio tréningu (hodinu v strednom tempe) sú prechádzky prospešné. Pomáhajú Vám udržiavať level Vašej aktivity vysoko a nemajú žiadny negatívny dopad na Vaše tréningy. Práve naopak, prostredníctvom zlepšenia cirkulácie krvi, pomáhajú v regenerácii. Okrem toho sú fantastickým psycho-hygienickým nástrojom. Prechádzky Vám pomôžu zlepšiť Vaše zdravie, regeneráciu, znížia Váš stres a utužia Vám vzťahy s blízkymi.

Progress Culture Tip #10: Naučte sa ovládať svoje lopatky. Nestabilita lopatiek je prvým a základným problémom, ktorý by mal byť vyriešený v tréningu vrchnej časti tela. Nestabilita lopatiek vedie nie len k posturálnym problémom, ale aj k rôznym zraneniam pri vykonávaní bežných základných cvikov (napríklad zhyby). Práca na stabilných lopatkách by mala byť postupná a progresívna. Ideálnym nástrojom je vis a jeho pokročilé varianty.

Progress Culture Tip #11: Rozcvičujte sa správnym spôsobom. Štúdie ukazujú, že rozcvičovanie na treadmille zvyšujú inzulínovú rezistenciu o 46%. Zaraďte namiesto klasického kardio stroja pred tréningom radšej dynamický strečing, prípadne strečing pod záťažou a cviky na zvýšenie mobility. Potom sa rozcvičte špecifickým pohybom a pridávajte postupne záťaž. Ak chcete teda cvičiť nohy, začnite drepovať s tyčkou a postupne pridávajte váhu.

Progress Culture Tip #12: Klaďte dôraz na proteín. Väčšina ľudí je na bielkoviny vo svojej strave deficitných. Je to spôsobené nesprávnou stratégiou a nesie so sebou množstvo nevýhod. Proteínové jedlá majú pritom najväčší dopad na znižovanie hladu. Okrem toho, ak spaľujete tuk (chudnete), Vaše telo sa dostáva do katabolického stavu a zbavuje sa aj svalovej hmoty. Čím viac svalov Vaše telo spáli, tým viac sa spomalí Váš metabolizmus. Ide o proces, ktorý sa nazýva metabolická kompenzácia. Práve proteín pomáha udržať (a budovať) svalovú hmotu, ktorá udržuje nie len Váš výkon, ale aj rýchlosť Vášho metabolizmu, ktorá priamo súvisí s tukom, ktorý máte. Alebo nemáte. Proteín pomáha tiež udržiavať vylučovanie inzulínu v norme, znižuje zápaly a pomáha znižovať baženie po sladkostiach. Postavte základ svojho stravovania na kvalitných zdrojoch bielkovín a nepreferujte iba sacharidy (klasický ženský obed – cestoviny).

Progress Culture Tip #13: Nepoužívajte predtréningové stimulanty. Približne 95% predtréningových doplnkov na trhu sú zložené z veľkého množstva kofeínu, chemických ochucovadiel, zanedbateľného množstva aminokyselín v tragickej kvalite, prípadne ďalšieho množstva stimulantov. To spôsobuje to, že pečeň musí odbúravať množstvo chemických látok, čo ju následne preťažuje. Okrem toho pocit sily a výkonu je maskovaný nabudením centrálneho nervového systému a nemá nič s progresom. Navyše, prílišná stimulácia CNS vedie postupne k jeho „vypáleniu“ a Váš pokrok sa staví úplne. Človek sa tak nie len stáva závislým na predtréningových stimulantoch, ale zároveň sa nikam neposúva a prirodzene nezosilnie, čo je väčšinou účelom tréningu. Používajte namiesto predtréningových stimulantov organickú kávu alebo yerbu maté a počúvajte signály vlastného tela. Prílišná únava neznamená Vašu slabosť alebo lenivosť, ale nedostatočnú regeneráciu, ktorá sa nenapraví žiadnym stimulantom, ale rozumným prístupom k stravovaniu a tréningu. 

Progress Culture Tip #14: O benefitoch kokosového tuku sa píše toho veľa. Jeho využitie je veľmi široké – od antibakteriálnych účinkov, až po náhradu niektorých prostriedkov na osobnú hygienu. Čo je však z môjho pohľadu najdôležitejšie je to, že obsahuje MCT (tuky so stredným reťazcom), ktoré pečeň spracúva na okamžitú energiu, bez zvýšenia inzulínu ako napríklad pri cukre, čo je dôležité z hľadiska zdravia, ale aj spaľovania tuku. Ak máte pocit, že potrebujete doplniť energiu, vyskúšajte namiesto ovocia (a sladkostí v horšom prípade) kokosový tuk. 

Progress Culture Tip #15: Jeden z účinných suplementov v boji proti preťaženiu - Rhodiola Rosea. Cítite, že máte toho poslednú dobu veľa? Tvrdé tréningy na hranici možností alebo iba psychické vypätie v práci alebo osobnom živote? Adaptogény sú skvelým pomocníkom. Adaptogény sú bylinky, ktoré pomáhajú telu adaptovať sa na rôzne stresory (psychické, biologické, chemické atď.). Pôsobia v tele ako vyrovnávače Vášho vnútorného prostredia, znižujú, čo je zvýšené a zvyšujú, čo je znížené. Tým pomáhajú zlepšiť regeneráciu a vyrovnať sa s náročnými životnými situáciami (sem patrí aj náročný tréning). 

Progress Culture Tip #16: Premýšľajte nad svojou stravou. Ak ste v časovej tiesni, nemusíte vždy siahnuť iba po nekvalitnom jedle alebo hladovať. Dokonca ani keď máte času dostatok nie je nutné jesť nekvalitné potraviny. Menu za 3.30€ Vám dá minimálne množstvo proteínu (mäso často dlho hľadáte na tanieri), veľkú porciu nekvalitných (cestoviny) alebo nechutných (trojdňové zemiaky) sacharidov a to všetko vykúpané v rastlinnom oleji, ktorý podporuje zápaly v tele. Nie je logické, že po takom jedle máte po návrate k práci chuť dať výpoveď? Oproti tomu organické vajcia, ktoré sa dajú vypiť aj surové, malý zeleninový šalát a chedar sú na prípravu nenáročné a poskytnú telu všetko, čo potrebuje pre produktívne pokračovanie dňa. Okrem toho Vás takýto obed stojí rovnako ako menu (ak ste žena, tak ešte menej) a ušetrený čas môžete venovať prechádzke, ktorá Vás psychický pohladí. Návrat k práci nemusí byť vždy iba peklom.

Progress Culture Tip #17: Cvičte nohy správnym spôsobom. Pri cvičení spodnej časti tela sa často vyskytujú iba stroje (ženy) alebo malé množstvo správnych cvikov (muži a ženy). Čo ale teda okrem drepov s činkou cvičiť? Najlepším spôsobom ako budovať nohy, ktoré sú silné, sú rôzne varianty drepov. Prečo sú z môjho pohľadu stroje zbytočné? Okrem toho, že hormonálna odpoveď tela na tréning na strojoch je asi taká, ako keď si odomknete auto, sú stroje často konštruované tak, že neposkytujú žiadne výhody. Predkopávanie je preto vhodné zaraďovať iba pri zdravých kolenách a v špecifickom rozsahu pohybu. Zakopávanie si na dostatočnú aktiváciu hamstringov vyžaduje konštrukciu, ktorá rešpektuje anatómiu a biomechaniku ľudského tela a stroje na abdukciu a addukciu sú aj tak vhodné iba na rozcvičku. Ak aj cvičíte na strojoch, ktoré vyhovujú spomínaným kritériám, stále zostáva v hre hormonálna odpoveď tela na takýto tréning. Používajte cviky s činkami a vlastnou váhou a nepoužívajte svetielkujúce stroje, na ktorých cvičí Chuck Norris v reklame.  P.S.: uvedomujem si, že stroje sú dobrým tréningovým nástrojom v určitých prípadoch. Tieto špecifické prípady sa ale netýkajú 90% z Vás.

Progress Culture Tip #18: Ako predpovedať hormonálnu nerovnováhu? Jeden z najrýchlejších a najlepších indikátorov hormonálnej nerovnováhy je ukladanie tuku na určitých miestach. Jedným z najlepších prediktorov je subscapulárna riasa (riasa pod lopatkou). Subscapulárna riasa Vám ukáže, či máte problémy s inzulínom. Problémy s inzulínom súvisia s genetickou predispozíciou na toleranciu sacharidov. Ak je Vaša subscapulárna riasa prirodzene tenká, je pravdepodobné, že sacharidy tolerujete dobre a tým pádom sú menej časté problémy s inzulínom. Čím hrubšia je Vaša subscapulárna riasa, tým menej sacharidov Vám na tanier patrí. Hrubá subscapulárna riasa totiž hovorí, že telo produkuje priveľa inzulínu. Veľká produkcia inzulínu je spôsobená inzulínovou rezistenciou, ktorej nadmerný príjem sacharidov neprospieva. Ak je Vaša subscapulárna riasa väčšia ako 15mm, mali by ste venovať Vášmu hormonálnemu nastaveniu pozornosť. Ideálne sa subscapulárna riasa meria kaliperom, avšak verím, že prsty a trochu lepší odhad na začiatok stačia. Subscapulárnu riasu ako indikátor hormonálnej nerovnováhy používa napríklad aj Ch. Poliquin. P. S.: riasu merajte vertikálne, nie horizontálne. Fotografia slúži iba ako návod, kde riasu hľadať.

Progress Culture Tip #19: Nepoužívajte foam roller na začiatku tréningu. Respektíve nezaraďujte masáž na foam rolleri na začiatku tréningu. Osobne používam foam roller na začiatku tréningu na pár krátkych a rýchlych pohybov na otvorenie medzistavcových priestorov a okamžite prechádzam na rozcvičku. Prečo? Masáž mäkkých tkanív (na foam rolleri) je spojená s aktiváciou parasympatického nervového systému, ktorý je zodpovedný za relaxáciu a celkový útlm organizmu. Upokojenie nervového systému nie je najideálnejšou voľbou pred ťažkým tréningom. Masáž na foam rolleri si šetrite na koniec tréningu, kedy z nej môžete vyťažiť pre regeneráciu viac. Začiatok tréningu využite na prípravu na boj a nie na navodenie atmosféry pripomínajúcej posedenie v čajovni.

Progress Culture Tip #20: Sledujte svoju telesnú váhu. Ale pozor, nie preto, aby ste vedeli, či ste pribrali svaly/tuk alebo či ste konečne schudli. Za 2 hodiny dokážete pribrať. Rovnako dokážete za 2 hodiny schudnúť. Nesledujte svoj pokrok v premene postavy na telesnej váhe. Používajte fotografie (o tom som už písal) a zrkadlo. Prečo sledovať telesnú hmotnosť? Ak pravidelne trénujete, odporúčam Vám pravidelne sa vážiť vždy v tú istú dennú dobu. Osobne sa vážim vždy po tréningu. Je to vždy približne v rovnakú dennú hodinu, kedy mám v sebe približne rovnako veľa jedla a vody. Výrazný úbytok telesnej hmotnosti znamená, že ste prekročili svoje regeneračné kapacity a musíte dať telu dostatok priestoru na zotavenie. Ak je Vaša váha zo dňa na deň menšia o viac ako 1kg, doprajte telu (1) menej tréningu alebo (2) viac jedla. Túto stratégiu využívajú najlepší svetoví tréneri pri olympijských atlétoch a sám s ňou mám veľmi dobré skúsenosti.

Progress Culture Tip #21: Zaraďujte nápoj na obnovenie energie. Zaraďovať vodu s citrónom hneď po prebudení je všeobecne známe odporúčanie. My však ideme ďalej. Zaraďujte vodu s citrónom spolu s 1/2 lyžičky farebnej soli (biela nie je farba) vtedy, ak sa cítite počas dňa unavení. Občas sa stáva, že po náročnom tréningu alebo dni sa cítite popoludní viac unavení ako obyčajne. Nesiahajte hneď po káve, ktorá môže problém s chronickou únavou prehĺbiť (kvôli jej vplyvu na nadobličky). Namiesto kávy siahnite po vode s citrónom (alebo limetkou) a soľou. Tento drink Vám pomôže s trávením (jeden z častých spúšťačov problémov s energiou), doplnením potrebných minerálov a pomôže Vašim nadobličkám fungovať správne. Zaraďujte tento drink pokojne aj ráno. Spomeňte si však naň aj vtedy, ak Vás popoludní prepadne úbytok energie. 

Progress Culture Tip #22: Investujte do správnych tréningových pomôcok. Namiesto švihadla s počítadlom, zbytočnému opasku, ktorý podporí Váš slabý stred tela alebo rukavíc, ktoré musíte prať po každom tréningu, investujte do vecí, pri ktorých rozdiel pocítite. Jednou z nich sú vzpieračské topánky. Ak sa zaujímate o tréning seriózne, určite zaraďujete vzpieračské cviky a ich varianty. Ak ich vykonávate v bežných teniskách je veľmi pravdepodobné, že máte narušenú polohu tela pri štartovacej pozícii. Ak je narušený štart, je narušený celý dynamický pohyb, čo vedie k zlej technike (napríklad klasické odrážanie činky od stehien) a zlým výsledkom. Odporúčam Vám teda investovať do vzpieračských topánok, zlepšíte tak aj aktiváciu prednej strany stehien pri drepoch, čo má tiež prenos do vzpieračských cvikov. Následne investujte do niekoho, kto Vám ukáže ako budovať dynamiku správnou technikou pri vzpieraní.

Progress Culture Tip #23: Objímajte sa. Objatie zvyšuje vyplavovanie hormónu oxytocínu. Tento hormón je nazývaný aj hormónom lásky. Jeho vyplavovanie je spojené s redukciou stresu, úzkosti a depresie. Denné povinnosti a extrémne tréningy zvyšujú Váš stres a vyplavovanie kortizolu. Objatím tak môžete zlepšiť svoju regeneráciu a výsledky na tréningu J A aj keby nie, život predsa nie je iba o tréningu.

Progress Culture Tip #24: Zaraďujte ovocie a zeleninu. „Čo to je za tip?“, pýtate sa... V dnešnej dobe je populárne hovoriť o pesticídoch na ovocí a zelenine a v každom obchode sa rozrastá sekcia s BIO zeleninou a ovocím. BIO ovocie a zelenina môže byť skvelou voľbou, ale čo, ak je Váš rozpočet obmedzený? Je lepšie obmedzovať príjem zeleniny a ovocia kvôli pesticídom? Nedávno som sa stretol s názorom Dr. Gregera, ktorý opisoval štúdiu, ktorá hovorí, že ak by polovica Američanov jedla o 1 porciu zeleniny denne viac, zabránilo by sa ročne 20,000 úmrtiam spôsobených rakovinou. Oproti tomu ale toto navýšenie zeleniny a ovocia so sebou nieslo riziko navýšenia pesticídov v potrave, ktoré spôsobili navyše 10 úmrtí. Výsledkom toho je teda prevencia 19,990 úmrtí spôsobených rakovinou. Čo si z toho odniesť? Ak máte možnosť, siahnite po domácej BIO zelenine. Ak je Váš rozpočet obmedzený, nenechajte sa paralyzovať pesticídmi a nevyraďujte zeleninu zo svojho stravovania. Jej výhody stále prevyšujú nevýhody.

Progress Culture #25: Nefixujte sa na určitú dĺžku tréningu. Znie to ako samozrejmosť, ale aj v dnešnej dobe sa dá stále stretnúť s názormi, ktoré ukazujú na jasnú fixáciu na určitú dĺžku tréningu. Nemalo by sa trénovať dlhšie ako hodinu, musíš trénovať aspoň hodinu, nemôžeš trénovať 3 hodiny, trénuj aspoň 90 minút atď. Je potrebné si uvedomiť jednu jedinú vec – tréning je nástroj na dosiahnutie progresu. Ak chcete lepšie vyzerať, tréning Vám to umožní. Ak chcete byť rýchlejší a silnejší, tréning Vám to umožní. Tréning a nie jeho dĺžka. Je preto možné, že jeden mesiac budete môcť trénovať 3h denne a druhý už nie, pretože budete mať viac povinností mimo tréningu alebo sa Vám skomplikuje osobný život. Zároveň je možné, že na dosahovanie Vašich cieľov Vám bude lepšie slúžiť 20 minútový tréning. Tiež je ale jasné, že na progres v niektorých cieľoch budete musieť trénovať 3 hodiny denne. Nefixujte svoj tréning na určitú dobu, ale počúvajte svoje telo a uvažujte nad svojimi cieľmi. Vaše telo Vás neodmení za to, že budete vo fitku 2 hodiny. Vaše telo Vás odmení za to, že mu dáte dostatočnú stimuláciu na zlepšenie, pri súčasnom zachovaní jeho regeneračných kapacít. Ak sa 3 hodiny po tréningu nechcete na tréning vrátiť, bolo toho na Vás veľa. 

Progress Culture Tip #26: Nefixujte sa na určitú dĺžku prestávky medzi sériami. Tento tip súvisí s predchádzajúcim tipom, kde som hovoril o fixácii na určitú dĺžku tréningu. Rovnako ani v rámci samotného tréningu nie je dobré, ak sa príliš fixujete na určitú dĺžku prestávok medzi sériami (aj keď v určitých prípadoch je stopovanie dobré). Pre väčšinu cvičiacich totiž platí jednoduché pravidlo – pauza by mala byť dostatočne krátka na to, aby ste počas nej nestihli kontrolovať mobil a Facebook (výnimkou sú iba príspevky Progress Culture J) a zároveň taká dlhá, aby ste v nasledujúcej sérii podali maximálny výkon. Takže žiadne vysedávanie pri bare počas ľahkých sérii, ale zároveň žiadne vtieravé myšlienky ohľadne toho, že už musíte ísť na ťažkú sériu, pretože oddychujete už 90 sekúnd. Ak potrebujete plné 4 minúty na to, aby ste boli (aj) psychicky pripravení na poslednú sériu drepov s váhou blížiacou sa maximálke, oddychujte. Ak cítite, že séria bola ľahká, napite sa a choďte na ďalšiu. Nemá zmysel čakať.

Progress Culture Tip #27: Klaďte dôraz na dokonalý spánok. Nejde tu iba o regeneráciu, ale o spaľovanie tuku, respektíve výber Vašich jedál! Nová štúdia, na ktorú som nedávno narazil testovala subjekty a súvislosť medzi nedostatkom spánku a výberom nezdravých jedál. Účastníci výskumu, ktorí boli vystavení nedostatku spánku počas noci vykazovali väčšiu aktiváciu pravej čelnej mozgovej kôry počas prehliadania obrázkov jedla. Vykazovali tiež väčší hlad a preferovali vysokokalorické (nezdravé) jedlá. Je tomu tak kvôli aktivácii odmeňovacích centier v mozgu, kedy je vysokokalorické jedlo vnímané ako odmena a potešenie. Čo si z toho môžete odniesť? Nedostatok spánku a rovnako aj nedostatok kvalitného spánku (pretože nie každý spánok je kvalitný) vedie k aktivácii centier v mozgu, ktoré následne ovplyvňujú Vašu preferenciu nezdravých jedál, čo následne ešte viac podporí zhoršenie kvality spánku a kolobeh sa opakuje. Progress Strategy preto obsahuje postupy, ktoré pomáhajú zlepšiť kvalitu spánku a tým ovplyvňujú nie len Vašu energiu počas dňa, ale zároveň pomáhajú aj baženiu po nezdravých jedlách. 

Progress Culture Tip #28: Zaraďujte súvislé voľno 7-14 dní. Možno sa pýtate, čo je to za blbosť, ale mne trvalo niekoľko rokov, kým som pochopil dôležitosť súvislého voľna. Ako milovníci tréningu nám je najlepšie vtedy, ak trénujeme, ak posúvame svoje hranice a dosahujeme pokrok. Ako milovníci tréningu to však často preháňame, ideme na hranicu toho, čo je telo schopné uniesť a ignorujeme jeho signály, že by sme mali zvoľniť. Navyše, ak stále uvažujete nad tréningom a hľadáte nové spôsoby, ako sa posunúť ďalej, centrálny nervový systém dostáva zabrať ešte viac, ako iba tréningom. Zaraďujte preto raz za čas súvislé voľno, kedy počas 7-14 dní nebudete vykonávať žiadnu športovú aktivitu (prechádzky sa nerátajú). Dáte tak možnosť odpočinúť nie len svojim svalov, ale najmä centrálnemu nervovému systému a tiež aj celému pohybovému aparátu. Namáhané šľachy a úpony totiž regenerujú najdlhšie a ak im občas voľno nedoprajete, nemusí ich to s Vami baviť donekonečna. Ak počas voľna zvolíte správnu stravovaciu stratégiu, oddýchnu si aj Vaše orgány a Vy po voľne spravíte lepšiu formu, ako predtým. Ako bonus získate viac času aj na iné veci. Pretože život nie je iba o tréningu...

Progress Culture Tip #29: Zaraďujte vývar. Tradičné národy, ktoré vykazovali takmer dokonalé zdravie jedli vždy celé zviera, aj jeho kosti. Ako jesť kosť? Prostredníctvom vývaru. Ak vývar varíte dostatočne dlho, všetky dôležité látky, ktoré obsahuje, sa doňho uvoľnia a vy tak môžete prijať dôležité látky aj z kostí. O benefitoch látok, ktoré vývar obsahuje by sa dalo písať dlhé hodiny – od lepšej a krajšej kože, cez zdravie tráviaceho traktu až po poskytnutie materiálu pre zdravé a silné kosti a kĺby. Vývar tiež pomáha v boji proti autoimunitným ochoreniam, akým je napríklad reumatoidná artritída. V jednej štúdii boli dokonca 4 prípady, ktoré vykazovali úplný zvrat reumatoidnej artritídy a 60 pacientov vykazovalo dramatické zlepšenie. Spravte si z pitia vývaru rituál a ťažte z jeho výhod.

Progress Culture #30: Zaraďujte taurín pred spaním... a mohol by som ešte dodať – nepoužívajte energetické nápoje. Ako to spolu súvisí? Energetické nápoje sú pre telo extrémne mätúcim prvkom. Obsahujú totiž veci, ktoré Váš centrálny nervový systém nabudia (napr. kofeín), ale zároveň obsahujú aj veci, ktoré Váš centrálny nervový systém upokojujú – spomínaný taurín. Okrem toho obsahujú často ešte aj cukor, ktorý to všetko ešte zhoršuje. Vyhýbajte sa energetickým nápojom a ak potrebujete energiu, zaraďte radšej kvalitnú organickú kávu a správne raňajky, o ktorých sa môžete dočítať v tomto článku. Čo ale s tým taurínom? Zaraďujte ho pred spaním ako doplnok k ostatným látkam pomáhajúcim regenerovať a nenechajte svoj život ovplyvniť nedostatkom znalostí výrobcov energetických nápojov.

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.