• -

O čom je rehabilitačný program Progress Culture: Shoulder Fix?

Category : Články , Tréning

O čom je rehabilitačný program Progress Culture: Shoulder Fix? Môže pomôcť aj Vám?

Shoulder Fix

Nedávno som uviedol možnosť zakúpiť si rehabilitačný program Progress Culture: Shoulder Fix.

Informácie o ňom si môžete prečítať na produktovej stránke.

Dostal som aj nejaké otázky smerujúce na tento protokol a pretože opäť predpokladám, že by ste si podobné otázky mohli klásť aj Vy, rozhodol som sa vybrať moju najrozsiahlejšiu odpoveď a uverejniť ju tu.

Neberte to tak, že by som nechcel odpovedať na Vaše individuálne otázky a ak nejaké máte, pokojne ma kontaktujte. Ide skôr o to, že táto moja odpoveď bola všeobecná, ku programu ako takému.

O čom je rehabilitačný program Progress Culture: Shoulder Fix?

Rehabilitačný program Shoulder Fix som tvoril 10 rokov a preto obsahuje koncentrované informácie bez nejakých teoretických opisov.

Nižšie nasleduje moja odpoveď na otázku, ktorá mi prišla e-mailom.

„Ahoj.

Shoulder Fix je predpripravený protokol. Treba ho chápať skôr ako takú "mini-knihu", ktorá obsahuje informácie, ktoré som zbieral počas 10 rokov. Pozostáva z viacerých častí (rehabilitačné cviky, kompenzačné cviky, uvoľňovacie cviky a iné metódy a strava).

Cviky sa zameriavajú iba na ramená. Môžem ale povedať, že z môjho pohľadu ide o veľmi dobrú investíciu pre každého, kto cvičí, pretože prostredníctvom týchto cvikov, ktoré môžu byť aplikované všetky naraz, alebo iba ich ľubovoľné kombinácie, je možné vybudovať nepriestrelné ramená. Nad týmito cvikmi sú už iba (v rámci zdravia ramien) tréningové metódy, ktoré som tam však už nedával, pretože sú pokročilé a nemôže ich cvičiť každá úroveň. Oproti tomu cviky v protokole môže odcvičiť úplne každý. 

Takže minimálne ako prevencia je to určite dobrá investícia. Výhodou je to, že v podstate dostaneš informácie, ktoré si môžeš kombinovať podľa seba - ako som spomínal, ísť to všetko, alebo iba niečo z toho atď.

Časť ohľadne stravovania je potom v podstate zoznam takých odporúčaní. Tieto odporúčania je opäť možné aplikovať všetky naraz (ak je akútny problém), alebo iba časť z nich, v rámci nejakých prevenčných rehabilitačných cyklov (napr. ak si dáva niekto pravidelne voľno na 1-2 týždne od tréningu, môže zaradiť tieto postupy a vyliečiť skryté zápaly vo všetkých kĺboch).

A pozrime sa priamo na teba.

Čo sa týka kolien. Osobne s kolenami nemám také skúsenosti ako s ramenami. Na kolená mi v podstate stačilo vždy iba drepovať (tým sa kolená postupne zosilňujú) a voliť správne tréningové stratégie (cvičenie všetkých svalov na nohách atď.). Takže priamo s kolenami ti Shoulder Fix nepomôže.

V závislosti na tom, kde je v kolenách problém, by ti ale mohli pomôcť tie stravovacie postupy. Je to viac-menej taká protizápalová stratégia.

Čo sa týka preskakovania a chrupkania. Mohlo by to teoreticky byť nestabilitou ramien, s ktorou by ti cviky mohli pomôcť. Zároveň to však môže byť aj niečím iným a takto cez e-mail sa to ťažko diagnostikuje.“

Konverzácia potom pokračovala v ďalšom e-maily.

„Nejde o potraviny, ale skôr o stratégiu v stravovaní a prírodné látky, ktoré riešia zápal v kĺbe. Pretože potraviny, respektíve nejaký stravovací systém, ktorý produkuje zdravé telo, riešim v individuálnych stravovacích plánoch.

Samozrejme sa ale môže stať, že aj na kvalitnom stravovaní sa ti stane nejaké zranenie a vtedy je práve vhodné zaradiť stratégiu v stravovaní a látky, ktoré sú obsiahnuté v Shoulder Fix. Táto stratégia ale nie je na dlhodobé stravovanie, zvlášť pre tých, čo cvičia.

Ide skôr o to, že je tam upravené stravovanie na nejakú dobu, kým sa zranenie vylieči + sú tam pridané látky, ktoré bolesti riešia.

Nestabilita ramien. Ak si predstavíš rameno, respektíve akýkoľvek kĺb v tele, tak keď to zjednoduším, sú okolo neho svaly. Niektoré môžu byť skrátené a niektoré ochabnuté a tým pádom sa kĺb (v tomto prípade rameno) dostáva do nevýhodnej pozície - "nie je na správnom mieste". Tým sa vytvára jeho nestabilita, pretože nie je prirodzene tam, kde by malo byť a je viac náchylné na zranenie. Keď sa posilnia správne svaly a vystrečujú správne svaly, tak rameno je stabilné a môže sa potom pokračovať v jeho zosilňovaní (to už sú tie špecifické metódy, ktoré som spomínal predtým).“

Ak to teda zhrnieme. Progress Culture: Shoulder Fix nie je univerzálny program, ktorý rieši všetko. Je to špecificky zameraný rehabilitačný program na odstránenie bolestí ramien, s ktorými mám bohaté skúsenosti.

Ak aj žiadne konkrétne bolesti ramien nemáte, stále predstavuje, podľa môjho názoru, dobrú investíciu. Ja osobne som nikdy nemal problém investovať do seba a do zlepšenia môjho tréningového procesu.

Ak by mi pred 10 rokmi niekto povedal, že mi môže poskytnúť know-how, ktoré mi za 15€ pomôže predísť bolestiam s ramenom, poskytne mi v podstate kompletnú rozcvičku, ktorú môžem ľubovoľne aplikovať počas celého roka alebo v rámci krátkych prevenčných cyklov a navyše mi k tomu pribalí aj protizápalovú stratégiu v stravovaní, ktorú môžem použiť kedykoľvek pri bolestiach s kĺbmi, alebo časť z nej v rámci krátkych prevenčných cyklov, neváhal by som.

Zvlášť, ak by som vedel, že na to, aby som získal takéto vedomosti, si nebudem musieť zničiť ramená a minúť cca 100x viac peňazí, ako tomu bolo reálne u mňa, kým som Shoulder Fix vytvoril.

Ale to som iba ja.

-Miroslav Provazník

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.

Sledujte Progress Culture aj na Facebooku.