• -

Čo skutočne spôsobuje návrat žalúdočnej kyseliny (reflux)?

Category : Články , Stravovanie

Jeden z dvoch ľudí má pravdepodobne skúsenosti s návratom žalúdočnej kyseliny – refluxom. Aká je pravá príčina tohto stavu?

medical_pills

Minulý týždeň, keď som zaspával, dostal som zrazu myšlienku: „Veď ja som už raz robil individuálny stravovací plán, ktorý riešil problém s refluxom. Musím sa s informáciami v ňom podeliť aj s mojimi fanúšikmi na Facebooku. Určite ich zaujíma pravá príčina a nie ten nezmysel o nadbytku žalúdočnej kyseliny.“

Predtým, ako Vám ponúknem presnú citáciu úvodu spomínaného individuálneho stravovacieho plánu, rád by som ešte dodal, že je spojenie medzi baktériou helicobacter pylori a návratom žalúdočnej kyseliny.

Takže štandardné liečby, veriac tomu, že ide o nadbytok kyseliny žalúdočnej, potláčajú produkciu žalúdočnej kyseliny. Potlačením produkcie žalúdočnej kyseliny, ale kompromitujú schopnosť tela zabiť túto patogénnu baktériu (helicobacter pylori), pretože telo potrebuje žalúdočnú kyselinu na to, aby sa zbavovalo patogénnych baktérii.

Čo skutočne spôsobuje návrat žalúdočnej kyseliny (reflux)?

Nasleduje citácia zo spomínaného stravovacieho plánu.

„Návrat žalúdočnej kyseliny, tzv. reflux je vo všeobecnosti na Slovensku (ale aj vo svete) považovaný za stav, ktorý spôsobuje nadbytok žalúdočnej kyseliny. Pri podrobnejšom štúdiu tohto zdravotného stavu je však možné naraziť na to, že toto tvrdenie je mylné a v skutočnosti ide o stav spôsobený nedostatkom žalúdočnej kyseliny, ktorá sa však (keď to zjednoduším) „nedrží“ na mieste, kde by mala byť a preto nastáva reflux.

Bežným lekárskym odporučením sú tzv. inhibítory protónovej pumpy (medzi ktoré patrí aj OPRAZOLE). Nanešťastie tieto inhibítory blokujú produkciu žalúdočnej kyseliny, čo (vzhľadom na vyššie uvedené) nie je stav, ktorý je vhodné docieliť. Existuje cez 16,000 článkov v lekárskej literatúre, ktoré dokazujú, že potlačenie žalúdočnej kyseliny nerieši problém.

Bohužiaľ inhibítory protónovej pumpy sú liekmi, ktoré sú návykové a rovnako vytvárajú toleranciu na tento druh liekov a preto sa ich nemôžeš zbaviť hneď, pretože by to spôsobilo zhoršenie stavu.

V zahraničí bežný postup funguje na princípe znižovania dávky a následnej substitúcie. Vzhľadom na to, že tvoja dávka je iba 1tbl denne, odporúčam prejsť k substitúcii. Inhibítory protónovej pumpy je možné nahradiť tzv. H2 blokátormi.

Medzi H2 blokátory na Slovensku patria nasledujúce lieky: http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky/ucinna-latka/famotidin-5506.html

Moje odporúčanie teda je nahradiť OPRAZOLE nejakým iným liekom z vyššie uvedených a postupne znižovať dávku až do úplného vyradenia akýchkoľvek liekov. H2 blokátory sú rovnako viazané na lekársky predpis, takže je nutné konzultovať to so svojou lekárkou. Problémom však je, pravdepodobne v živote nepočula o tomto postupe (čo je bežné, lekári na Slovensku málokedy sledujú zahraničné trendy v medicíne, väčšinou však iba vo vývoji zahraničných platov a tam sústreďujú svoju pozornosť) a preto by bolo iba vhodné povedať doktorke, aby ti predpísala nejaký liek zo skupiny H2 blokátorov, pretože napr. tvoja kamarátka s nimi mala dobrú skúsenosť atď.“

Ak si teda zhrnieme úvod tohto článku a úvod individuálneho stravovacieho protokolu, zmiešame to s tým, čo hovorí veda a aké výsledky majú ľudia vo svete, prídeme na to, že vyliečením gastrointestinálneho traktu, je možné zbaviť sa refluxu.

Vo svojom stravovaní a aj v stravovaní klientov kladiem veľký dôraz na zdravie gastrointestinálneho traktu.

Čo som chcel povedať týmto článkom?


Chcel som Vám iba ponúknuť alternatívny pohľad na to, ako funguje medicína a posmeliť Vás k tomu, aby ste nehľadali vždy riešenia iba u lekárov, ktorí sa zameriavajú iba na prejavy a nikdy nie na príčinu.

Ja viem, čo si veľa z Vás povie – budem radšej veriť lekárovi, ako jemu. Verte však, že informácie, ktoré ste si prečítali, sú spracované na základe poznatkov svetových lekárskych špičiek.

DOPLNENIE (23/11/2016): Nedávne štúdie potvrdili, že dlhodobé užívanie inhibítorov protónovej pumpy môže viesť k obličkovým kameňom. Celkovo takmer 200,000 účastníkov výskumu vykazovalo o 12-13% vyššiu pravdepodobnosť vytvorenia obličkových kameňov po 12 rokoch užívania inhibítorov protónovej pumpy.

-Miroslav Provazník

Ak Vás zaujíma viac informácii zo sveta zdravia, tréningu a výkonu, dajte Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“. Dostanete sa tak vždy k najnovším poznatkom.

V prípade záujmu dostávať všetky informácie do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoju e-mailovú adresu.