• -

Je zdravá strava naozaj taká drahá?

Category : Články , Stravovanie

Je jedna vec, ohľadne stravovania, ktorá mi vždy dokáže zdvihnúť tlak... OK, tých vecí je viacero, priznávam, ale táto je špeciálna, pretože nepramení z nevedomosti. Ide o názor, že zdravé stravovanie je finančne náročné.

 

HBMcDs

Tento článok bude krátky, ale rád by som Vás upozornil, že sa nebude páčiť každému. Ak preferujete výhovorky, nie je pre Vás. Ak sa neviete vzdať niečoho zbytočného v prospech užitočného, nie je pre Vás. Ak je Vám absolútne jedno, že Vaše stravovanie dnes udáva Vaše zdravie v budúcnosti, nie je pre Vás.

Naozaj. Ak ste sa v tomto našli, preskočte, prosím, tento článok.

Ak ale máte chuť investovať do svojho zdravia a do toho, aby ste žili kvalitnejší život a hľadáte spôsob, ako na to, ste tu správne.

Počas štúdia mi vždy hovorili, že ak niečo chcem vysvetliť, je najvhodnejšie použiť príklad. A rovnako som mal možnosť počas štúdia, všimnúť si niektoré veci. Prepojím to dohromady a uvediem klasický príklad zo študentského prostredia.

Priemerný študent. Má nadváhu. Trpí zdravotnými komplikáciami – od zhoršenej pleti až po bolesti kĺbov. Povinnosti odkladá a energiu nenachádza. Aspoň podľa môjho názoru je to bežné a nemusíte so mnou súhlasiť. Vravel som, že tento článok sa nebude páčiť každému. Disponuje však úžasnou schopnosťou vymýšľať výhovorky, prečo sa niečo nedá.

V tomto prípade sa nedá stravovať zdravo, pretože je to všetko drahé a on, chúďa študent, na to nemá.

Tak sa na to poďme pozrieť, ako sa to nedá.

Ten istý študent je ochotný si cez prestávku kúpiť bagetu v bufete, k tomu kávu z automatu a ku kávičke patrí predsa cigareta. Po vyučovaní zájde do jedného z reťazcov rýchleho občerstvenia a potom ešte na ďalšiu kávu.

Nechápte ma zle. Socializácia je dôležitá, jesť sa musí a každý máme nejaké zlozvyky. Ale...

Nechajme teraz študenta upokojiť sa a zamyslime sa, či sa to netýka aj pracujúceho človeka.

Ten si väčšinou nezájde na hamburger, ale sofistikovane si objedná vyprážaný syr a hranolky. S tatarkou. A Kofolou.

Zrátajme si to.

Bageta v bufete 1.50€, káva z automatu 0.50€, cigareta 0.20€, menu cca 4€. Spolu: 4.95€. Ak si k tomu pripočítame niečo pod zub počas prednášky/práce, dostaneme sa pohodlne na 6€. A to sme na 1 cigarete a 1 káve. Úprimne, kto zostane iba pri tom?

A čo takto: zelenina/zeleninový šalát 1€, údený losos 2€, hrsť orechov 1€. Spolu: 4€.

Premietnime si to do celého mesiaca. Ako to vychádza potom? Vyraďme čokoládu a chipsy. Ako to vychádza teraz? A čo takto namiesto menu v McD´s za 4.99€, kúpiť 400g kačacích pŕs a mať z toho 2 plnohodnotné jedlá? Alebo si aspoň objednať namiesto pizze nejaký šalát v rovnakej cene a doplniť ho orechmi?

Nech si každý robí, čo chce. Ale nechoďte, prosím, za mnou s výhovorkou, že sa to nedá. Radšej povedzte, že Vám to je jedno alebo ste leniví nájsť spôsob, ako by to išlo. To je totiž akceptovateľné. Čo je ale neakceptovateľné, je ničenie si svojho zdravia z dôvodu vlastnej pohodlnosti a výhovorka na to, že zdravá strava je veľmi drahá. Zvlášť, keď sú ľudia, ktorí dokážu nájsť spôsob, ako žiť zdravo aj pri priemernom rozpočte.

Chcete sa stravovať zdravo, chutne a tak, aby to neohrozilo Váš rozpočet? Siahnite po Progress Strategy a nastavte si stravovanie podľa Vás.

Ak máte vo svojom okolí niekoho, kto má rád matematiku a rád počíta, zdieľajte s ním tento článok. Ak máte vo svojom okolí niekoho, kto sa rád zamýšľa nad riešeniami a nie nad výhovorkami, môžete to skúsiť tiež. V opačnom prípade sa, pravdepodobne, s pozitívnymi reakciami nestretnete.

P.S.: na úvodnom obrázku môžete vidieť jedlo z rýchleho občerstvenia, ktorého cena by pokojne stačila na 2 kvalitnejšie večere v reštaurácii, prípadne na 5 kvalitných domácich jedál.

-Miroslav Provazník

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.

Progress Culture môžete sledovať aj na Facebooku.