• -

Ako som sa zbavil kožných problémov a ako sa môžete aj Vy

Category : Články , Stravovanie

Ako som sa zbavil kožných problémov, aj keď mi lekári nevedeli pomôcť.

IMG_4608

Aj ja som iba človek a nikdy som sa netváril, že som 100%.

Nikdy som ani nechcel, aby to vyzeralo, že ja som a vždy som bol ten najzdravší, najenergetickejší a najviac napredujúci v tréningu. Práve naopak. Robil som a robím veľa chýb. Na jednej strane ma to stojí veľa mojich výsledkov, na druhej strane však tak môžem lepšie pomáhať všetkým z Vás.

Veď aký by malo zmysel to, ak by som sa v živote nestretol so žiadnym problémom (či už zdravotným alebo v tréningu) a snažil by som sa riešiť tie Vaše? Asi malý. Vždy preto píšem iba o veciach, ktoré som si zažil na sebe, prípadne na klientoch. A vždy píšem iba o riešeniach, ktoré na daný problém fungovali.

Ako som sa zbavil kožných problémov a ako sa môžete aj Vy?

Pár rokov dozadu, niekedy v novembri, sa u mňa začali objavovať pomaly nastupujúce príznaky. Najskôr išlo iba o mierne suchšiu pokožku ako obyčajne, neskôr o mierne podráždenie a nakoniec sa tieto prejavy vystupňovali do dlhodobo pretrvávajúceho podráždenia kože.

Keďže som v tej dobe nevedel o žiadnych iných možnostiach, navštívil som kožnú lekárku a tá mi predpísala nejaký krém. Po jeho aplikácii sa problémy zmiernili a na jar som bol už úplne bez príznakov.

Prešlo leto a jeseň a opäť sa u mňa pomaly začali objavovať uvedené príznaky, akurát, že teraz o niečo intenzívnejšie a krém už príliš nepomáhal. Ani jeho ďalší variant a ešte ďalšie krémy.

Keďže som sa potom znepokojený dožadoval nejakého riešenia u kožnej lekárky, odpovedala mi: „To sa Vám bude opakovať stále. Máte taký dar.“. Absurdnosť tejto odpovede ešte podčiarkovalo to, že som si za konzultáciu platil (viete si predstaviť, že si zaplatíte konzultáciu so mnou a ja Vám poviem, že sa Vám znížená energia alebo nadbytok tuku budú vracať, lebo máte dar?).

Prirodzene, takýto prístup vo mne vyvolal odpor (nie len) k jej odbornosti a hľadal som ďalej. Keď mi však ani iní lekári nevedeli pomôcť, rozhodol som sa, že to vezmem do vlastných rúk.

Tu začína aj rok 2012 a moje hlboké a komplexné štúdium stravovania a zdravia.

Po dlhých hodinách štúdia a dlhých týždňoch aplikácie najrôznejších postupov a skúšania rôznych doplnkov výživy sa môj stav začal zlepšovať.

Nemohol pritom za to ani môj dar a ani nejaký zázračný krém na predpis, ale práve naopak. Riešenie bolo veľmi prosté – zmena stravovacích návykov.

Moje stravovanie v tej dobe pozostávalo z priemyselne spracovaných potravín (najmä rôzne sladké raňajky, ale aj hranolky a podobne).

Postupom času som začal čokoládové müsli na raňajky nahrádzať niečím normálnym (v tom čase to znamenalo väčšinou ovocie) a od hranoliek som prechádzal k ryži (čo zas tiež nebol až taký ideál) alebo zemiakom (no povedzme, že ani tie).

Neskôr som sa začal zameriavať aj na minerálové a vitamínové deficity a dnes môžem povedať, že táto kombinácia (zmena stravovania + odstránenie deficitov) by mala tvoriť úplný základ akejkoľvek liečby.

Ak by som však chcel ísť do úplných detailov, nestačil by mi tento článok a ani jeho pokračovanie. Každý zdravotný problém (aj ten kožný) môže totiž naznačovať špecifický problém – či už v stravovaní alebo práve v minerálových a vitamínových deficitoch.

Preto ako prvé a základné odporúčanie je vyradiť všetky priemyselne spracované potraviny. Tu záleží od úrovne, na ktorej sa nachádzate.

Ak trpíte kožnými problémami a stravujete sa úplne bežne, bez žiadnych obmedzení (takže súčasťou Vašej stravy sú bežne priemyselne spracované potraviny), vyradením priemyselne spracovaných potravín, môžete docieliť veľkej zmeny.

Ak trpíte kožnými problémami, ale Vaše stravovanie neobsahuje na dennej báze priemyselne spracované potraviny, potom ich úplne vylúčenie spolu so zdrojmi lepku môže viesť k zlepšeniu alebo úplnému zmiznutiu príznakov. Často je totiž pôvodcom kožných problémov práve lepok (resp. to, že poškodzuje stenu tráviacej sústavy) a jeho vyradením je možné zaznamenať veľký posun vpred.

Ak z Vášho stravovania priemyselne spracované potraviny a zdroje lepku vyraďujete už dlhodobo, je vhodné zamerať sa na konkrétne minerálové a vitamínové deficity. Opravením aspoň tých základných sa dokáže často zdravotný stav radikálne zlepšiť. Ak u Vás stále problémy pretrvávajú, je vhodné zaradiť špeciálne stratégie, jednak na diagnostiku a jednak aj na liečbu daných problémov.

Kožné problémy najčastejšie vznikajú ako výsledok nesprávneho stravovania, ktoré je bohaté na priemyselne spracované potraviny a zdroje lepku. Ich vyradením sa dokáže stav výrazne zlepšiť a u viacerých sa práve vyradením týchto potravín problém úplne vyrieši (napr. pri ekzémoch atď.). Vhodnou doplnkovou liečbou je potom odstránenie aspoň základných minerálových a vitamínových deficitov, ktorým sa venujem v stravovacej stratégii Progress Strategy, ktorá je teraz prístupná aj pre Vás. Zvyšné malé percento kožných problémov má potom pôvodcu aj v iných problémoch, ktoré je nutné už riešiť individuálnou diagnostikou a stratégiou, rozhodne však nie iba aplikáciou liečiva (napr. krém) na povrch, ako tomu je pri štandardných liečbach u lekárov.

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.