• -

Prečo je vitamín C najkomplexnejší vitamín?

Category : Články , Stravovanie

Vitamín C je najznámejší a najkomplexnejší vitamín, s ktorým sa stretol určite každý jeden z Vás. Prečo?

Vitamín C je jeden z najuniverzálnejších a najpoužívanejších vitamínov.

Vedeli ste ale, že vitamín C môže tiež spôsobovať hnačky alebo iné tráviace ťažkosti?

Aké je správne dávkovanie vitamínu C?

Ktorá forma je na trhu najúčinnejšie a ktorá pre Vás predstavuje iba vyhodené peniaze?

V dnešnom článku Vám poviem všetko, čo potrebujete o vitamíne C vedieť a pozrieme sa spoločne aj na jeho 10 výhod, o ktorých ste možno nevedeli.

Čo je vitamín C?

Vitamín C je organická zlúčenina, ktorej chemické označenie je C6H8O6. Táto chemická zlúčenina bola objavená v roku 1912 a v roku 1928 bol vitamín C prvýkrát izolovaný ako samostatná zložka. Vitamín C je zaradený na zozname WHO (World Health Organization) ako najbezpečnejšie a najefektívnejšie liečivo. Za objavenie vitamínu C bola dokonca jeho objaviteľom (A.  Szent-Györgyi a W. N. Haworth) udelená Nobelova cena.

Ide o druh vitamínu, ktorý je absolútne nevyhnutný pre našu imunitu, ale aj zdravie mozgu a celkové prekrvenie organizmu. Ide o vo vode rozpustnú mikroživinu, ktorá je zároveň najúčinnejší antioxidant v našej krvi. Štúdie uvádzajú, že vitamín C pomáha pri vysokom krvnom tlaku, mŕtvici,  ateroskleróze (ochorenie tepien, ktoré obmedzuje prietok krvi), zápaloch či obezite.

Ak trochu pohľadáte v práci lekárov, ktorí sa venujú aj alternatívnym spôsobom liečby a hlavne majú so svojimi pacientmi výsledky, nájdete, že niektorí z nich liečia pomocou vitamínu C (spolu s inými látkami) aj rakovinu.

Vyskytuje sa v menšom množstve v živočíšnych a rastlinných tukoch, ale najmä v ovocí a zelenine. Na to, aby sme mohli získať potrebné množstvo vitamínu C do nášho organizmu, by sme museli skonzumovať niekoľko kíl týchto potravín. Navyše, ak vezmeme do úvahy kvalitu pôdy a ovzdušia, v ktorom tieto zvieratá, rastliny a plody existujú, tak sa podiel vitamínu C v našej potrave blíži nule.

Dám Vám malý príklad… Ak vieme, že na znižovanie kortizolu je účinná dávka vitamínu C jeden gram a pozrieme sa na obsah vitamínu C v pomarančoch, zistíme, že na naplnenie tejto dávky by sme potrebovali zjesť približne 3 kg pomarančov. Tu sa, samozrejme, vynára otázka praktickosti tohto riešenia a tak isto aj jeho zdravotných nevýhod (3 kg pomarančov predstavujú veľmi veľký objem cukru, na ktorý sa Vaša pečeň a pankreas usmievať nebudú).

Určite Vám už je momentálne jasné, že suplementácii vitamínu C sa nevyhneteNajväčšou chybou, ktorú ľudia robia je, že si nečítajú príbalové letáky k zakúpeným vitamínom. Hoci na škatuľke svieti nápis o najkvalitnejšom vitamíne, v príbalovom letáku (najčastejšie v strede alebo na konci) sú v zložení popísané všetky zložky, ktoré s vitamínom C nemajú absolútne nič spoločné a jeho podiel tvorí asi len 10% z celého balenia. Zvyšok tvoria látky, ktoré Váš organizmus iba zaťažia.

Kvalita je v tomto prípade opäť rozhodujúca a ak máte používať nekvalitný vitamín C, radšej si naozaj dajte ten pomaranč a budeme sa tváriť, že ste vitamín C doplnili.

10 výhod vitamínu C

Poďme sa ale spoločne teraz pozrieť na konkrétne výhody vitamínu C.

#1 Predchádza letargii, anorexii, únave či vyrážkam

Nedostatok vitamínu C alebo skrobut sa prejavuje príznakmi ako letargia, anorexia, únava, slabosť alebo vyrážkami. Postupne môže spôsobiť anémiu, ochorenie ďasien alebo depresie.

Suplementovaním vitamínu v kombinácii s potravinami s vysokým obsahom vitamínu C pomáha zabrániť skorbutu a s ním spojeným komplikáciám.

#2 Správne psychické nastavenie

Je dokázané, že pravidelné zaraďovanie vitamínu C podporuje psychickú rovnováhu po viacerých stránkach.

Veľmi úzko súvisí hlavne s emocionálnou rovnováhou. U žien spôsobuje uvoľňovanie oxytocínu, ktorý vplýva na sťahovanie hladkého svalstva maternice, čo napomáha k ľahšiemu pôrodu, ale aj lepšiemu sexuálnemu prežitku, no v konečnom dôsledku ide o hormón, ktorý prispieva ku kvalitnejšiemu priechodu emócii spojených s uspokojením, zlepšením nálady či pocitom istoty.

Vitamín C vo všeobecnosti vplýva na psychický výkon, budovanie osobnosti a aktuálny duševný stav jedinca.

#3 Tvorba kolagénu

Dostatočný príjem vitamínu C  je nevyhnutný pre zdravie kostí a pokožky. Súvisí to najmä s jeho pomocnou funkciou pri tvorbe kolagénu v tele.

Posilňovaním kolagénu vitamínom C je dôležité pre správnu tvorbu spojivových tkanív v celom tele, čo odzrkadľuje správnu kvalitu a funkciu kože, kostí, chrupaviek či krvných ciev.

#4 Ľahšie vstrebávanie železa v tele

Vitamín C podporuje vstrebávanie pre telo výživných látok, ako je napríklad aj železo. Naopak železo podporuje zdravotné účinky samotného vitamínu C. Znamená to, že jedna látka podporuje účinky tej druhej a pôsobia synergicky.

Zo skúseností z tisíckami klientov viem, že nedostatkom železa trpia najmä ženy. Zaraďovanie vitamínu C, kvôli jeho účinnosti na vstrebávanie železa, má za následok znižovanie jeho deficitu.

#5 Chráni bunky pred oxidačným stresom

Antioxidačné a protizápalové účinky sú výsadou kvalitného vitamínu C. Oxidačný stres sa v odbornej literatúre chápe ako nerovnováha medzi antioxidačnou kapacitou bunky a množstvom voľných radikálov, čo v preklade znamená poškodenie alebo úplné vyradenie niektorých buniek. Vitamín C práve takémuto oxidačnému stresu zabraňuje.

Oxidačným stresom často trpia fajčiari, pretože si týmto zlozvykom znižujú hladinu krvi a bunkového vitamínu. 1 cigareta totiž znižuje hodnoty vitamínu C v tele až o 100 mg.

Nechcem žiadneho fajčiara povzbudzovať v jeho zlozvyku, no ak sa ho nehodlá zbaviť, nech aspoň užíva vitamín C vo vyššej miere.

#6 Posilnená imunita

Oslabenie imunity býva často sprevádzané nachladnutím a od jej stability sa odvíjajú aj ďalšie ochorenia. V prípade slabej imunity sa preto môže stať, že sa pretaví aj do závažnejších ochorení ako sú rôzne vírusové ochorenia, respiračné alebo zápalové ochorenia, ktoré sú životu nebezpečné najmä v seniorskom veku.

Zaraďovaním vitamínu C zabránite vzniku takýchto ochorení. Navyše pri pravidelnom užívaní vitamínu C si budujete dlhodobú imunitu. Tu sa však nemôžete spoliehať iba na vitamín C obsiahnutý v potravinách.

#7 Stop únave 

Únava, či už fyzická alebo psychická, malátnosť alebo strata chuti do života môžu byť spôsobené nedostatkom kyslíka. Psychická únava sa prejavuje bolesťami hlavy, stratou koncentrácie či nespavosťou. Fyzická únava sa týka najmä bolesťami a ochabnutosťou svalstva.

Správnym okysličením organizmu v kombinácii s vitamínom C je človek schopný odstrániť príznaky akejkoľvek únavy. Takže ak ste „uzívaní“, šup jednu kapsulu vitamínu C a choďte na pár minút na vzduch.

#8 Správny prietok krvi v žilách a cievach

Vyššie dávky vitamínu C pomáhajú obnoviť narušený prietok krvi, zachovať celistvosť bariéry krvných ciev a posilniť antibakteriálnu obranyschopnosť.

Vitamín C pomáha predchádzať dysfunkcii krvných ciev, stimuluje syntézu kolagénu a podporuje tvorbu buniek krvných ciev. Hrá pozitívnu úlohu pri zvrátení prvých štádií kôrnatenia tepien.

Regulovanie prietoku krvi v cievach prostredníctvom vitamínu C je dokonalou prevenciou pred výskytom mŕtvice.

#9 Bojovník proti cukrovke

Podávanie vitamínu C zlepšuje celotelové vylučovanie glukózy. Ľudia trpiaci cukrovkou by mali pravidelne zaraďovať tento vitamín, a to najmä z dôvodu ochrany zdravia pred diabetickou slepotou.

Je prospešný najmä pre pacientov s cukrovkou II. typu, pretože znižuje hladinu lipidov a glukózy v krvi. Rovnako znižuje produkciu kortizolu, ktorý sa tiež vo veľkej miere podieľa na zvyšovaní cukru v krvi.

#10 Regulátor hmotnosti

Ľudia s primeranou úrovňou vitamínu C spália pri miernom cvičení o 30% viac tuku v porovnaní s osobami s nízkou hladinou vitamínu C. Jeho pravidelné dopĺňanie je skutočne spojené s redukciou telesnej hmotnosti a výrazný znížením počtu tukových buniek.

Nízka hladina naopak spôsobuje ukladanie tuku na bokoch a bruchu vo zvýšenej miere.

#11 Bonus – Znižuje kortizol a podporuje regeneráciu

Vitamín C znižuje stresový hormón kortizol a tým pádom urýchľuje regeneráciu organizmu po náročnom dni alebo tréningu. Deficit vitamínu C zvyšuje subjektívne prežívanie stresu. Ľudia, ktorí majú vysoké hladiny vitamínu C ľahšie čelia stresu (fyzický a psychický) a jednoduchšie zvládajú psychické problémy.

Ako sami vidíte, vitamín C je skutočne univerzálnym vitamínom, ktorý odporúčam zaraďovať každému z Vás.

Ako ho však zaradovať? Kedy? Koľko? Aké formy? Treba ho užívať ešte s niečím? Pred tréningom? Po tréningu?

Chápem, že máte veľa otázok a pravdepodobne chcete pre seba iba to najlepšie. Ak chcete nájsť odpovede na všetky Vaše otázky, zlepšiť svoju postavu, dramaticky zvýšiť energiu počas dňa a skvalitniť Váš spánok, investujte do seba v podobe stravovacej stratégie Progress Strategy.

Spoločne si prejdeme Vaše stravovanie do úplných detailov, dostanete odpovede a profesionálne tipy (aj v súvislosti s vitamínom C), ale najmä urobíte rozhodnutie, ktoré nikdy nebudete ľutovať. Teším sa na Vás vo vnútri…

A ktorý vitamín C používam ja sám? Jedine Progress Céčko.

-Miroslav Provazník

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.

Sledujte Progress Culture aj na Facebooku.