• -

Ako správne podporiť detoxikáciu?

Category : Články , Stravovanie

Objavte ako môžete podporiť svoju detoxikáciu na dennej báze.

Klient: „Od dnes idem na detox. Tri dni budem jesť iba zeleninu!“

Ja: „Veľa šťastia! Keď skončíš, potom môžeme začať s naozajstnou detoxikáciou.“

A kým sa tak stane, vysvetlím Vám, prečo používanie zeleninových štiav a nárazových „detoxov“ nefunguje. A prečo môže tento prístup dokonca viac ohroziť Vaše zdravie.

Detoxikácia

Na to, aby sme vedeli analyzovať problém nárazových, krátkodobých detoxov, potrebujeme poznať základy. Na začiatok je nutné uvedomiť si, čo to detoxikácia je.

Detoxikácia – alebo, ak by ste chceli byť trochu snobský môžete použiť výraz hepatická biotransformácia – je proces, prostredníctvom ktorého sa telo zbavuje toxínov, ktoré sa v ľudskom tele hromadia na dennej báze (z prostredia, z potravy, z liekov atď.).

Už z tejto zjednodušenej definície môžete tušiť prvý základný dôvod, prečo nárazové detoxy nefungujú. Detoxikácia totiž prebieha denne. Nie je to nejaký magický proces, ktorý vyvoláte tým, že si dáte zázvor s medom alebo vypijete špenátové smoothie.

Naše telo je denne vystavované rôznym toxínom a preto sa naše telo chráni denne tým, že toxíny spracúva a v prípade dobre fungujúcej detoxikácie, aj dostáva z tela von (eliminuje).

Teraz by Vám mohol spadnúť kameň zo srdca, že už sa nemusíte trápiť 2x ročne tým, že budete týždeň iba na vode a budete piť jablčný ocot. Už nemusíte, pretože viete, že detoxikujete denne.

Nie tak rýchlo...

Prečo na podporu detoxikácie nestačí zeleninová šťava, obradné obetovanie prvorodeného syna a iné marketingové vychytávky?

Naša detoxikácia prebieha v 2 fázach. Resp. v 3, ak berieme záverečnú elimináciu ako fázu.

Väčšina toxínov, ktoré sa do nášho tela dostanú, je rozpustná v tukoch. To zjednodušene znamená, že tieto toxíny sa rozpustia iba v roztoku, ktorý obsahuje tuk alebo olej a nie vo vode. A to ich robí pre telo náročnejšie vylúčenie.

Rovnako sa väčšina toxínov v našom tele ukladá v tukovom tkanive, čo pre 70% ľudí predstavuje obrovský problém, keďže majú tuku veľa. Veľa tuku -> veľa toxínov -> veľké nároky na detoxikáciu.

Tieto toxíny môžu byť potom vylúčené v čase stresu – sem patrí nielen stres psychický, ale aj fyzický, ako napríklad cvičenie alebo hladovanie. Tak isto k vylučovaniu toxínov dochádza aj pri eliminácii tuku (chudnutí), čo je jeden z dôvodov, prečo je pri spaľovaní tuku nevyhnutné prijímať vysokokvalitné formy vitamínov a minerálov. Ale to už predbieham...

Ako som hovoril detoxikácia prebieha v 3 fázach.

Fáza #1

Prvá fáza detoxikácie je spustená enzýmami, ktoré označujeme ako enzýmovú skupinu cytochrómu P450 alebo enzýmy oxidázy so zmiešanou funkciou.

Aby som Vás ale nestratil, celý proces zjednodušene znamená, že toxická látka je konvertovaná na menej škodlivú látku. Deje sa to prostredníctvom rôznych chemických reakcii.

Pre Vás je však podstatné, že na úspešný priebeh prvej fázy detoxikácie je nevyhnutná prítomnosť určitého vitamínu a minerálu. Najdôležitejšie sú vitamíny skupiny B, ale tak isto aj napríklad Vitamín C a vitamín E (kvôli oxidácii) a z minerálov napríklad magnézium a železo.

Ak máte teda vitamínové a minerálové deficity, Vaša detoxikácia môže byť ohrozená už v prvej fáze.

Fáza #2

Jadro problému pre mnohých.

Pre úspešné dokončenie druhej fázy detoxikácie je totiž potrebná najmä prítomnosť určitej aminokyseliny. Pečeňové bunky totiž pridaním aminokyseliny konvertujú toxín na toxín rozpustný vo vode a tým pádom je možné, aby bol toxín z tela jednoducho eliminovaný prostredníctvom moču a stolice.

Prečo je táto fáza jadrom problému pre mnohých?

V prípade, že použijete zeleninový detox, zabezpečíte si síce dostatočné množstvo vlákniny, vody a s privretými očami aj vitamínov a minerálov (aj keď, ak tomuto veríte, chcem mať Váš optimizmus), ale nezabezpečíte si dostatočné množstvo aminokyselín a teda fáza #2 nemôže byť dokončená.

Toxíny síce z tukových tkanív uvoľníte (prostredníctvom fázy #1), ale neeliminujete a zostávajú stále v tele. V dnešnej dobe je nedostatočný príjem bielkovín (aminokyselín) tak rozšírený, že sa nemôžeme čudovať tomu, že väčšina ľudí má problém s detoxikáciou a zdravím všeobecne.

Vaše telo spotrebuje denne cca 60g bielkovín iba na detoxikáciu a chod imunitného systému. Ak teda raňajkujete bagetu, obedujete nejaké menu a večeriate tyčinky a víno, ste na najlepšej ceste k vážnym zdravotným problémom.

A ak holdujete vegánstvu... Ale to Vám už asi došlo.

Fáza #3

Je potom spomínaná eliminácia prostredníctvom moču alebo stolice. Tu je nevyhnutný príjem dostatočného množstva vody a vlákniny. Čo by už zeleninové detoxy spĺňali.

Ako správne podporiť detoxikáciu?

Z uvedeného je Vám už určite jasné, že detoxikáciu nezachránite 2 týždňami ročne, ale je nutné, aby ste zabezpečili všetky potrebné parametre pre fungovanie detoxikácie na dennej báze.

V praxi to potom znamená najmä dostatočný príjem vitamínov a minerálov z kvalitných a pre telo ľahko vstrebateľných foriem.

Multivitamín z lekárne za 10€ je síce lákavá ponuka, ale pre Vaše telo a zdravie urobí asi toľko, ako keď Vám ja dnes v meditácii pošlem lásku a životné naplnenie.

To, čo potrebujete je vedieť rozpoznať kvalitu a kedy sa do kvality investovať oplatí. Kvalitný multivitamín je jednou z týchto investícii a preto ho každému odporúčam. Tento je mojou prvou voľbou.

Z minerálov potom potrebujete najmä dostatočný príjem magnézia, ktoré by určite malo byť v správnej forme – určite nie oxid. Ak sa potom bavíme o detoxikácii, tak s citrátom tiež príliš nepochodíte. Moje odporúčanie je kombinácia 3 druhov magnézia, ktoré zastávajú v tele najširšie množstvo funkcii.

Dostatočným príjmom vitamínov a minerálov zabezpečíte hladký priebeh fázy #1 a pre zabezpečenie fázy #2 je potom v praxi nutné dbať na správnu stravovaciu stratégiu, ktorá Vám pomôže odstrániť vitamínové, minerálové a bielkovinové deficity a okrem toho Vám ukáže spôsob, ako prirodzene podporiť svoju detoxikáciu a zvýšiť svoju energiu a fyzický a psychický výkon.

Investovaním do Progress Strategy tak získate nie len kompletný návod na to, ako dosiahnuť svoje ciele, ale aj konkrétne odporúčania, ako dávkovať vitamíny a minerály pre podporu prirodzenej detoxikácie.

Na podporu prirodzenej detoxikácie je, samozrejme, možné využiť aj ďalšie veci. Venovať sa im môžem v pokračovaní článku v budúcnosti. Dnes som Vám predstavil  a Vy už viete nevyhnutný základ úspešnej každodennej detoxikácie.

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a vopred Vám ďakujem tiež za zdieľanie článku so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.