• -

Je možné získať všetko potrebné z potravín?

Category : Články , Stravovanie

Je možné získať všetky potrebné látky iba zo stravy alebo je potrebné užívať aj doplnky výživy?

IMG_1651

 

Téma, ktorú si spoločne dnes rozoberieme je veľmi zaujímavá a nebál by som sa ju dokonca označiť za kontroverznú.

Prečo?

Pretože existuje celý rad protichodných názorov na to, ako by to v skutočnosti malo vyzerať. Niektorí sú zástancovia toho, že doplnky výživy sú úplne zbytočné a všetko potrebné nájdeme v strave, iní sú zástancovia toho, že doplnky výživy potrebné sú a nie je všetko možné dostať zo stravy.

Ako sa v tom potom vyznať?

Rád by som Vám v tomto článku priniesol môj pohľad na doplnky výživy.

Je možné získať všetko potrebné z potravín?

Doba sa zmenila...

Nechcem znieť ako sedemdesiatnik, ktorý sedí niekde na terase svojho domu a polemizuje o tom, ako sa všetko zmenilo, ale pre pochopenie toho, čo Vám chcem dnes odovzdať, je nutné na to poukázať.

Ide totiž o to, že náš životný štýl sa vyvinul za posledné roky úplne iným spôsobom. Okrem toho sa spôsob nášho života mení dynamickejšie ako kedysi. To so sebou nesie veľké množstvo výhod (nemusíme napríklad bojovať o naše miesto pri potoku, ak si chceme oprať oblečenie), ale zároveň si to vyberá svoju daň.

Tým, že žijeme rýchlejšie ako kedykoľvek predtým, požadujeme aby sa všetko prispôsobilo nášmu tempu. S tým, pochopiteľne, súvisí aj produkcia potravín.

Schválne používam slovo produkcia, pretože niektoré potraviny s prirodzenosťou nič nemajú spoločné a niektoré sa zasa navonok zdajú byť prirodzené, ale v skutočnosti majú od prirodzených ďaleko.

Nie, nebojte sa. Nechcem Vám tu písať sloh s mojimi filozofickými úvahami. Predchádzajúci odsek je však kľúčový pre pochopenie toho, aký vzťah mám k doplnkom výživy.

Často sa stretávam s názorom, že všetko potrebné je možno dostať z bežných potravín a nie je nutné nič dopĺňať „umelo“. Argumentačnou základňou tohto tvrdenia je potom často aj to, že ani naši predkovia (a nemyslím tým iba tých dávnych, stačí aj 1-2 generácie späť) nepoužívali žiadne doplnky výživy a žili spokojným a zdravým životom.

To je asi aj dosť možné. Zvieratá si chovali sami, ich produkty spracovali a využili, zvyšok si dopestovali a to, čo im chýbalo vykšeftovali so susedom za dcéru pre jeho syna.

Mali tak takmer 100% kontrolu nad tým, čo ich potrava obsahovala a najmä (čo je kľúčové), ako bola kŕmená a pestovaná.

Zvieratá ráno vyhnali pásť sa niekde na lúku pod horu a plodiny si hnojili tým, čo pozbierali po zvieratách.

A to je práve dôvod toho, prečo nepotrebovali dopĺňať žiadne iné látky do svojho stravovania. V podstate všetko potrebné mali. Živočíšny tuk a bielkoviny zo zvieraťa a nejaký ten zdroj rýchlejšej energie (pretože telo si ju tvorí aj z tuku a bielkovín) v podobe ovocia a zemiakov s primeranou dávkou sezónnej zeleniny.

„Veď všetko toto si môžem kúpiť aj v Tescu!“

Nie tak rýchlo.

Áno, všetko, čo som uviedol, je možné nakúpiť aj dnes. Ale kvalitatívne je to, bohužiaľ, úplne niekde inde. Zvieratá sú totiž produkované a nie chované. Žijú v halách, sú kŕmené zrnom a pri živote ich držia dávky antibiotík.

Produkty zo zvierat sa vyrábajú z pasterizovaného mlieka a všetko ostatné je postrekované všetkým možným, len aby to dostalo nejakú chuť a vzhľad, pretože pôda je silne demineralizovaná a Vy tak občas neviete, či žujete jablko, mrkvu alebo papier, na ktorom ste mali napísané, čo treba kúpiť.

Ak k tomu pridáme výmysel v podobe priemyselne spracovaných potravín, ktoré sú zlepené dohromady z látok, ktoré ľudské telo nepozná, nedokáže využiť a ani stráviť (a v konečnom dôsledku ani z tela odstrániť), môžeme si ešte stále robiť ilúzie o tom, že všetko potrebné dokážeme prijať zo stravy?

Nie je náhoda, že podľa dostupnej literatúry a vedeckého bádania, sú najzdravšími komunitami v dnešnej dobe tie, ktoré sú čo najviac priblížené stravovaniu našich predkov a ktoré nepoznajú „zázraky modernej doby“.

Takže na otázku, či je možné získať všetko potrebné z potravín, ja osobne odpovedám, že nie.

Nie v prípade, ak sa nechystáte všetko si pestovať a odchovať sami. A dokonca aj v prípade, že sa zameriavate na kvalitu potravín, nie je všetko dokonalé. Ak skutočne nepoznáte do hĺbky zdroj a pôvod Vašej potravy, nie je vhodné slepo veriť nálepkám ako napríklad „BIO“, pretože každý súbor pravidiel a regulácii je možné rôznym spôsobom obísť.

Samozrejme vždy bude vajce od sliepky, ktorá je kŕmená prirodzene a má voľný pohyb lepšie, ako vajce od sliepky, ktorá v živote nevidela svetlo. Netreba však slepo veriť tomu, že je to všetko, čo telo potrebuje a netreba nič viac.

Je potrebné používať doplnky výživy?

Riešenie sa ponúka teda veľmi jednoduché – skočiť do obchodu a nakúpiť doplnky výživy.

Je možné vidieť riešenie v doplnkoch výživy?

Áno aj nie.

Áno vtedy, ak máte dostatočne kvalitné doplnky výživy a viete, na ktoré sa zamerať a ktoré sú zbytočné.

Nie vtedy, ak sa chystáte nakúpiť čo najväčšie množstvo a ušetriť čo najviac. Je potrebné uvedomiť si jednu dôležitú vec. Nákup doplnkov výživy nie je vianočný výpredaj. Tu sa nemôžete hrať na to, že za 3€ získate zásoby na celý mesiac, lebo bola super akcia.

A ani za plnú cenu to nie je všetko také ružové, pretože do hry vstupuje kvalita.

Spomínam si na svoje hlboké sklamanie, keď som po rokoch používania magnézia jednej slovenskej spoločnosti zistil, že obsahuje o 8x menej zložky, akú by mala obsahovať a navyše, že tento mikro obsah je ešte aj v kvalite, ktorá má 4% vstrebateľnosť.

Pred týmto objavom som bol spokojný. Mesačná dávka magnézia ma vyšla na cca 5€. Keď som si ale spočítal, že som namiesto 400mg prijal a vstrebal asi 2mg, bolo všetko inak. Zrazu sa investícia náramne predražila oproti súčasnému postupu.

Inak na tom nie sú ani doplnky, ktoré sú radené do kategórie „športové“ a používajú sa na zvyšovanie výkonu, sily a svalovej hmoty. 90% doplnkov v tejto kategórii je odpad a vyhodené peniaze.

Osobne dlhodobo experimentujem s doplnkami výživy a momentálne pracujem na testovaní vecí, ktoré sú extrémne odklonené od klasických doplnkov výživy ako „predtréningová pumpa“ alebo „šumivý multivitamín“. Sú to veci, o ktorých veľa „odborníkov na výživu“ ani len netuší a pritom majú potenciál poskytnúť telu všetko, čo potrebuje.

Rád totiž svojim klientom prinášam informácie o tých najlepších a pre telo najviac využiteľných doplnkoch výživy, ktoré im za ich peniaze skutočne poslúžia. Ak sa potvrdí účinnosť a efekt určitého doplnku, klientom ho následne odporúčam.

Ak chcete využívať tie najlepšie doplnky výživy, či už pre svoje zdravie alebo pre svoj výkon a naberanie svalovej hmoty, naučte sa to prostredníctvom Progress Strategy. Okrem iného sa dozviete, ako nevyhadzovať peniaze za veci, ktoré nefungujú.

-Miroslav Provazník

Ak Vás zaujíma viac informácii zo sveta zdravia, tréningu a výkonu, dajte Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“. Dostanete sa tak vždy k najnovším poznatkom.

V prípade záujmu dostávať všetky informácie do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoju e-mailovú adresu.