• -

Krátko o kortizole, alebo ako si ráno prinavrátiť energiu

Category : Články , Stravovanie

Objavte postup, ako si ráno prinavrátiť energiu na napĺňanie Vašich cieľov.

IMG_4156

Je ráno. Zazvoní budík a Vy ho posuniete. Potom ešte raz a nakoniec s nechuťou vstanete.

Bez energie...

„Ako mám dnes fungovať?“ – pýtate sa sami seba a cítite na sebe 3 prebudenia dnes v noci, počas ktorých ste nemohli vždy na 30 minút opäť zaspať. Nič sa Vám nechce, nemôžete sa zobudiť a povinnosti, ktoré Vás dnes čakajú sa Vám zdajú rovnako náročné, ako výstup na Mount Everest. Zalievate si kávu a v strese chystáte veci, pretože už zase nestíhate do práce.

Poznáte to?

V tom prípade ste tu správne. Rána bez energie sú jedným z najčastejších problémov mojich klientov. Povedal by som, že požiadavky na zlepšenie energie sú dokonca ešte častejšie, ako tie o premenu postavy. Poďme sa dnes pozrieť, ako môžete zlepšiť svoju rannú energiu už za pár dní.

Krátko o kortizole

Kortizol je hormón, ktorý patrí do skupiny hormónov nazývaných glukokortikoidy. Kortizol je tiež nazývaný aj stresovým hormónom a je vylučovaný prostredníctvom nadobličiek.

Kortizol pomáha presúvať aminokyseliny zo svalov do pečeňových buniek, čo zvyšuje úroveň hladiny glukózy v krvi a telo tak dostáva energiu. Tento proces je postrachom pre všetkých nadšencov budovania svalovej hmoty, pretože v jednoduchosti to znamená, že telo odbúrava svaly preto, aby malo energiu.

Možno tvrdiť, že tento proces je zlý? Pre účely postavy (a ak by prebiehal dlhodobo) áno. Vo všeobecnosti je to však proces, ktorý dodáva telu energiu počas stresových udalostí, akými sú rôzne druhy traumy, choroby, infekcie, krvácanie a podobne. Patrí sem však aj tréning alebo ranné vstávanie.

Aj práve kvôli tomu a tiež aj preto, že je kortizol nazývaný stresovým hormónom získal zlú povesť. Na jeho elimináciu sa vedú až križiacke výpravy a v bežnej fitness skupinke sa o ňom hovorí, ako o „tom, ktorého netreba menovať“.

Pravdou však je, že kortizol je potrebný pre optimálne zdravie. Rovnako však (ako každý hormón) aj on musí byť v rovnováhe a ak tomu tak nie je, spôsobuje rôzne zdravotné problémy.

Prečo to všetko píšem, aj keď ste sem prišli za úplne iným účelom?

Práve pochopenie toho, čo je to kortizol a ako funguje, je kľúčové pre vyriešenie Vášho problému s rannou energiou. Poďme to zjednodušiť – zvýšený kortizol potrebujete ráno a počas cvičenia. V ostatné denné doby potrebujete, aby bol kortizol v čo najväčšej rovnováhe. Nie čo najnižší, ale v rovnováhe.

Tu sa dostávam k jadru problému. Väčšina ľudí má kortizol v nerovnováhe a zvýšený v úplne iné denné doby, ako by mal. Klasickým príkladom je teda znížená energia ráno a problémy so spánkom.

Ak máte problémy, ktoré som opisoval na začiatku článku (nemôžete sa ráno zobudiť, málo energie atď.), Váš kortizol je v nerovnováhe.

Ráno je Váš kortizol znížený, čo vedie k tomu, že nemáte energiu na to, aby ste otvorili oči, nie to ešte tak náhodou 10 minút po zobudení riešiť niečo komplexné. Ak je totiž kortizol ráno zvýšený (tak, ako to má byť), je to práve on, ktorý spôsobí, že sa ráno zobudíte a môžete hneď fungovať. 

Večer je Váš kortizol zvýšený, čo vedie k tomu, že nemôžete zaspať, pretože myslíte na prácu a keď už aj zaspíte, tak sa počas noci budíte a Vaša kvalita spánku sa rovná kvalite nemocničnej stravy. To vedie k tomu, že ráno sa zase nemôžete zobudiť a všetko sa iba zhoršuje.

Čo s tým?

Ako si ráno prinavrátiť energiu?

Výborná správa je, že prostredníctvom jednoduchých zmien sa dá pomerne rýchlo tento stav zmeniť a Vy sa tak dočkáte toho, že budete schopní odpovedať na ľubovoľnú rannú partnerovu otázku aj skôr, ako po prvom litry kávy.

Budete potrebovať zmeniť dve veci. Životný štýl a stravovanie.

Bohužiaľ, zvýšený kortizol je zodpovedný za vypnutie Vaše schopnosti racionálne vyberať jedlá. V princípe sa aktivuje časť mozgu, ktorá potrebuje „jedlá pre potešenie“. Výsledkom čoho je, že namiesto lososa s brokolicou si objednáte pizzu a otvoríte cookies. Musíme ísť na to preto opatrne...

Prvou dôležitou zmenou je to, aby ste ozdravili svoje nadobličky. Dosiahnete toho prostredníctvom vody s citrónovou šťavou a himalájskou soľou ihneď po prebudení. O tomto zázračnom nápoji som písal už vo viacerých článkoch a tiež napríklad aj v tomto tipe na Facebooku.

Po pár dňoch pridajte sladké drievko. Môže ísť o čaj z koreňa alebo tablety. Je to na Vás. Sladké drievko totiž pomáha zdvojnásobiť polčas rozpadu kortizolu, čo obnovuje Váš biorytmus a tiež regeneruje nadobličky.

Následne pritvrdíme a zo svojich raňajok vylúčite sacharidy a sústredíte sa na optimálne raňajky, ktoré pomáhajú vylučovať neurotransmitery zodpovedné za sústredenie a cieľavedomosť. O týchto raňajkách si prečítajte v tomto mojom článku.

POZOR: nezaraďujte tieto raňajky ihneď od začiatku. Najskôr potrebujete ozdraviť svoje nadobličky.

Toto je iba pár základných odporúčaní, ktoré predpisujem svojim klientom v prípade, že ich cieľom je zlepšenie energie. Ak chcete ťažiť z celého procesu, v ktorom sú nastavené všetky potrebné parametre na obnovu energie, využite Progress Strategy, ako stovky klientov pred Vami. Otázka je - stojíte si za investíciu do vlastného zdravia?

Druhou dôležitou časťou je zmena životného štýlu.

V prípade, že športujete, dajte si na 10-14 dní od akéhokoľvek tréningu úplné voľno. Venujte sa prechádzkam a tzv. čisteniu hlavy. Nájdite si aspoň 1 hodinu denne čas na seba a strávte ho vonku. Zájdite si do prírody, na kúpalisko, do mesta alebo do parku.

Bez výhovoriek. Ak ste si doteraz našli hodinu denne na tréning, tak tento čas najbližšie dva týždne využite na psychickú očistu a spoznávanie nových miest. Vonku (je potrebné to naozaj zdôrazniť).

V prípade, že nešportujete, začnite. Nezačínajte však, ako väčšina ľudí, že do toho hneď skočia, začnú trénovať 4x týždenne po hodine, najmú si osobného trénera, kúpia farebné potítka a podkolienky s nápisom „Beast“ a po dvoch týždňoch sa odpália, pretože si nevybudovali poriadne silný návyk.

Začnite s tréningom na doma, ktorý je variabilný natoľko, že si môžete zvoliť počet tréningových dní podľa seba. Nie viac, ako 20 minút denne. Nič náročné, iba niečo na rozprúdenie krvi. Ideálnym je v tomto prípade Uvítací tréningový program pre nováčikov, ktorý všetky tieto atribúty zahŕňa a ktorý pomohol nejednému nováčikovi vybudovať pevný základ pravidelného pohybu.

Dôležitou časťou zmeny životného štýlu je eliminácia stresu. Chápem, že práca je podstatná a nie každý má možnosť zobrať si aspoň na 14 dní úplné voľno. Čo však ovplyvniť môžete sú stresory, ktoré si vytvárate sami – najmä prostredníctvom internetu a iných narušiteľov.

Viac o tom, ako zlepšiť túto časť svojho života sa dočítate v tomto mojom článku.

Najčastejším problémom, ktorý trápi množstvo ľudí je nedostatok rannej energie. Tento nedostatok súvisí s nerovnováhou stresového hormónu – kortizolu. Prostredníctvom jednoduchých zmien v stravovaní a životnom štýle dosiahnete obnovu rannej energie, zlepšenie spánku a tiež aj zvýšenie energie počas dňa. Progress Strategy a tréningový plán pre nováčikov je výborným spôsobom, ako si skrátiť cestu za obnovou energie a ako získať kompletizovaný návod odskúšaný v praxi na množstve klientov.

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.

-Miroslav Provazník