• -

Nie je minerál ako minerál

Category : Články , Stravovanie

Minerály sú nevyhnutné pre zdravie a výkon. Musia však byť kvalitné a dávať zmysel pre Vaše ciele. Ako na to?

Už to dlhšie nemôžem držať v sebe a musím to dať von.

Trápi ma, keď vyhadzujete peniaze za nekvalitné formy minerálov alebo za síce kvalitné formy, ale také, ktoré sú pre Vaše ciele zbytočné.

A preto Vás dnes naučím, nad čím sa zamýšľať pri kúpe minerálov.

Častý príbeh. Našli ste sa v ňom?

Kým začneme, poviem Vám krátky príbeh...

Predstavte si človeka, pracovne si ho nazveme Adolf, ktorý má viac-menej všeobecné ciele. Adolf chce zhodiť trochu tuku, vyriešiť svoje problémy s trávením a častou chorobnosťou a zároveň chce vedieť dostatočne fungovať počas pracovného dňa.

Začne preto cvičiť a študovať veci ohľadne stravovania. Pochopí, že každý proces v tele a každú ľudskú bunku ovplyvňujú minerály (a vitamíny). Rozhodne sa začať pri nich. Veď už aj mama mu hovorila, aby jedol veľa ovocia a zeleniny, pretože obsahuje minerály (a vitamíny).

Adolf je ale inteligentne zmýšľajúci mladý muž a začne pátrať po informáciách skôr, ako si niečo zakúpi. Jedného dňa narazí na to, ako Provazník na svojom Instagrame hovorí o tom, že v dnešnej dobe je pôda demineralizovaná a tým pádom obsah minerálov v potrave klesol za posledné roky až o 70% a so zvyšujúcimi sa nárokmi na ľudské telo, ktoré sú spôsobené moderným hektickým životným štýlom, nie je možné dostať všetko potrebné zo stravy.

Dáva mu to zmysel a rozhodne sa pre dopĺňanie minerálov  v podobne doplnkov výživy.

Keďže má ale Adolf trochu české povahové vlastnosti, je svojim spôsobom senzitívny na cenu a povie si, že je jedno, aké minerály si kúpi, pretože vyššia cena znamená len lepší marketing alebo platenie za značku.

Nakúpi si v lekárni nejaký ten horčík a zinok (vie, že ide o 2 najviac deficitné minerály v ľudskom tele) a začne suplementy používať. Keďže na sebe pociťuje príznaky najčastejších minerálových deficitov, teší sa na výsledky a na zlepšenie stavu.

Po nejakom čase si uvedomí, že na sebe vlastne nič necíti. Na doplnky zanevrie a jeho deficity sa prehlbujú. Stav sa zhoršuje a časom je na tom zdravotne ešte horšie, ako predtým. O ubúdajúcej energii ani nehovoriac... „Ako z toho von? Doplnky mi predsa nezabrali.“ pýta sa sám seba.

Nezabrali. Ale prečo?

Čo je pre Vás podstatné pri výbere minerálov

Adolf urobil základné dve chyby, s ktorými sa stretávam u ľudí bežne. Ignoroval kvalitu a ignoroval výber foriem minerálov pre jeho ciele.

S minerálmi (a doplnkami všeobecne) je to ako so všetkým v živote. Dostanete to, čo zaplatíte. Nemôžete chcieť kvalitu Hermès kabelky (dámy), ak ste ochotné zaplatiť iba za Guess a nemôžete chcieť Rolls Royce (páni), ak máte rozpočet na Fábiu. Rovnako by ste asi nečakali kvalitný eskort za 20€ atď.

Bez ohľadu ale na to, aký je Váš rozpočet, je vždy nutné z neho vyťažiť maximum.

#1 Kvalita

Čomu sa určite pri posudzovaní kvality chcete vyhnúť sú tie najlačnejšie formy minerálov. Pre minerály to väčšinou znamená, že nemôžu byť vo forme „oxid“ (oxid horečnatý, oxid zinočnatý atď.), pretože táto forma má približne 4% vstrebateľnosť (čiže 96% balenia Vami iba prejde a 96% rozpočtu vyhodíte von oknom).

Čo určite chcete je, aby boli minerály v tzv. chelátových formách. Cheláty sú komplexné zlúčeniny, kde sú na jeden centrálny atóm naviazané dve alebo viac donorových atómov toho istého ligandu. To bolo pre ukojenie potrieb vedeckých dušiciek, teraz normálnou rečou.

Minerály v chelátových formách sa v tele spájajú s určitou aminokyselinou (napríklad magnézium glycinát s aminokyselinou glycín), čo vo výsledku pre Vás znamená, že takéto minerály sa vo Vašom tele oveľa lepšie vstrebávajú. Príkladom môže byť magnézium bisglycinát s cca 80% vstrebateľnosťou oproti spomínanému magnéziu oxid so 4% vstrebateľnosťou.

Ak teda budete používať chelátové formy minerálov, o kvalitu máte postarané.

#2 Správna forma pre Vaše ciele

Informácie o kvalite a využívaní chelátových foriem minerálov medzi širšiu verejnosť už pomaly prenikajú. Čo však 99% ľudí a lekárom (áno, aj lekár je človek) uniká je správne využitie konkrétnych foriem minerálov. Správne zvolené formy minerálov nevyhnutnosťou pre Vaše výsledky.

Hovoril som o tom nedávno vo svojich InstaStories a automaticky sa hneď strhol Váš záujem o to, vedieť viac.

Vezmime si za príklad magnézium, keďže toto je teraz často diskutovaná téma. Najhoršie, čo môžete pre seba urobiť je kúpiť si nejakú sprostosť v lekárni, ktorá v sebe bude mať magnézium oxid. Už viete prečo. Druhou najhoršou vecou, čo môžete pre seba urobiť je vybrať si formu, ktorá nekorešponduje s Vašimi cieľmi. Tak napríklad častá situácia je, že lekár Vám odporučí magnézium orotát (Magnerot napríklad). Áno, magnézium orotát je skvelá forma s dobrou vstrebateľnosťou. Čo je však problematické je, že ak máte napríklad problémy so spánkom, je Vám úplne zbytočná.

Magnézium orotát je totiž forma, ktorá sa používa pri srdcovo-cievnych problémoch. Pri znižovaní kortizolu (ktorý má vplyv na spánok) nemá takmer žiadny význam.

Pri posudzovaní toho, akú formu zvolíte, musíte vždy vychádzať z Vašich cieľov. Potrebujete zvýšiť energiu, magnézium citrát bude jedna z ideálnych možností. Potrebujete zlepšiť funkciu pečene a zlepšiť detoxikáciu, magnézium glycinát je ideálny. Potrebujete zvýšiť neurotransmiter GABA, magnézium treonát je Váš kamoš. Potrebujete niečo pre namáhané svaly, magnézium aspartát svaly využijú najlepšie atď.

Ako vidíte, ak chcete zo svojho rozpočtu vyťažiť maximum, kvalita je iba polovica skladačky. Vašou výhodou je, že už teraz ste ďalej ako väčšina ľudí, fitnes nadšencov, výživových poradcov a lekárov a už viete, že potrebujete vždy zvoliť správnu formu minerálov pre Vaše ciele. Inak sa budete hýbať vpred iba veľmi pomaly.

Ak chcete byť ešte ďalej a chcete mať komplexné informácie, ktoré Vám pomôžu zvýšiť Vašu energiu počas dňa, zlepšiť spaľovanie tuku a prirodzenú detoxikáciu, skvalitniť a prehĺbiť spánok a vylepšiť Vaše zdravotné problémy, investujte do seba v podobe stravovacej stratégie Progress Strategy, ktorej výsledky si užívajú už tisíce mojich klientov a o ktorej som presvedčený, že pomôže aj Vám. Stačí si mať rád natoľko, že nebudete svoje zdravie a výsledky odkladať a začnete už dnes...

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a vopred Vám ďakujem tiež za zdieľanie článku so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.