• -

Najčastejšie vitamínové a minerálové deficity

Category : Články , Stravovanie

Objavte, ako tieto najčastejšie deficity vplývajú na Vaše zdravie, energiu, výkon a premenu postavy.

Nekvalitný spánok, neustále budenie, vypadávanie vlasov a lámanie nechtov, nulová energia počas dňa, neschopnosť spaľovať tuk a naberať svalovú hmotu...

Aj toto je pár príkladov z toho, ako môžu vitamínové alebo minerálové deficity vplývať na Váš život.

Poďme to spolu napraviť.

Marketingová suplementácia vs. skutočné potreby Vášho tela

Keď som v roku 2004 začínal so silovým tréningom a postupne som začínal objavovať, aký veľký význam má stravovanie nie len pre premenu postavy, ale aj pre zdravie, suplementácia bola pomerne jednoduchá.

„Ak chceš pribrať, kúp si gainer alebo menej percentný proteín. Napríklad sedemdesiatku... Ak chceš chudnúť, kúp si vysokopercentný proteín. Najlepšie deväťdesiatku.“

Toto boli rady, ktoré som v začiatkoch dostával.

Dnes sa to môže zdať smiešne, ale v tej dobe v podstate okrem proteínu, gainerov, kreatínu a aminokyselín toho na trhu príliš na výber nebolo. Neskôr sa postupne potom začali objavovať veci ako HMB, glutamín a podobne.

Dnes už len z „predtréningoviek“ máme v ponuke desiatky druhov. Nehovoriac o ďalších doplnkoch výživy, naučenie názvov ktorých Vám zaberie viac času ako maturitné otázky.

Na jednej strane je to dobre, pretože nemusíte za BCAA cestovať do druhého mesta. Na druhej strane to so sebou prináša niektoré nevýhody.

Za najväčšie považujem to, že kvalita niektorých produktov je ešte horšia ako kvalita denného menu za 3.50€ a to, že rôzne „špeciálne“ doplnky výživy odvádzajú pozornosť od toho, čo je prvoradé.

Absolútna nevyhnutnosť vitamínov a minerálov

Prvoradé sú (a vždy boli) vitamíny a minerály. Z vlastnej skúsenosti Vám môžem potvrdiť, že ak nemáte vyriešené základné deficity vitamínov a minerálov, tak akákoľvek ďalšia suplementácia bude iba náplasťou a nie skutočným riešením problému. A to aj za predpokladu, že do suplementácie investujete stovky eur.

Preto by Vás vždy prioritne malo zaujímať to, či máte dostatočný príjem kľúčových vitamínov a minerálov a až potom (ak máte chuť a rozpočet) sa môžete rozhliadať po ďalších veciach.

Patrí sem aj proteínový prášok. Nie, že by bol zlý alebo zbytočný. Ak však nemáte rozpočet a stojíte pred dilemou „magnézium vs. proteín“, staviť na proteín by bola veľká chyba. Ja sám som v období, kedy som drepol dvojnásobok telesnej hmotnosti, nepoužíval žiadny proteín. A napredoval som. Pravdou však je, že som používal základné vitamíny a minerály.

Už len krátka exkurzia do minulosti nám môže ukázať, aký obrovský význam má dostatočný príjem vitamínov a minerálov na správny rozvoj kostry, lebky a prevenciu pred rôznymi civilizačnými ochoreniami ako napr. astma alebo autizmus.

Vitamíny a minerály sú dôležité nie len pre zabezpečenie základných telesných funkcii ako je správny chod imunitného systému alebo detoxikácia. Vitamíny a minerály Vám dokážu pomôcť s rôznymi problémami ako je strata svalovej hmoty vplyvom nedostatočnej regenerácie, vypadávanie vlasov, zlý stav pokožky a nechtov, únava, syndróm vyhorenia alebo pretrénovanie, zlý spánok a podobne.

Skrátka vitamíny a minerály sú základ, bez ktorého nepostavíte žiadny dom. A je úplne jedno, koľko máte tehál (proteín) alebo, či budete mať najnovšiu plazmu (predtréningovky) a štýlové SUV (patentovaný kreatín hydrochlorid).

Najčastejšie vitamínové a minerálové deficity

Problémom dnešnej modernej doby je však to, že týchto základov (minerály, vitamíny) máme čoraz menej.

Kvalita pôdy išla rapídne dolu a s tým súvisí aj to, že obsah vitamínov a minerálov v potravinách je minimálny. Ak ešte stále veríte tomu, že všetko potrebné dostanete z potravy, zamyslite sa a nájdite si rozbory, ktoré hovoria napríklad aj o tom, že jedno jablko v minulosti bolo nutrične bohaté rovnako, ako desiatky jabĺk súčasnosti.

Stres, ktorý nás okráda o potrebné vitamíny a minerály je bežnou súčasťou našich životov. Patrí sem aj fyzický stres (tréning).

Nekvalitné stravovanie zvyšuje nároky tela na vitamíny a minerály.

Práve kvôli prehliadaniu dôležitosti vitamínov a minerálov a vďaka ostatným faktorom som sa ešte nestretol s klientom, ktorý by nemal deficit, ktorý by ho neokrádal buď o časť výkonu, alebo o celkovú energiu a životnú pohodu.

Toto sú najčastejšie deficity, s ktorými som sa pri stovkách klientov stretol.

 

Vitamín D3

Ako zistím, že mám deficit: hormonálne problémy (nepravidelný, bolestivý cyklus, problémy s erekciou a libidom, strata svalovej hmoty), problémy s imunitným systémom (častá chorobnosť), kožné problémy (ekzémy, zlý stav pokožky), slabé nechty, vypadávanie vlasov, depresia, neschopnosť ráno vstať, nedostatok energie počas dňa, slabé kosti, bolesti kĺbov, astma

Na odstránenie deficitu Vitamínu D3 s klientmi používam tento produkt.

Vitamín K2

Ako zistím, že mám deficit: hormonálne problémy (nepravidelný, bolestivý cyklus, problémy s erekciou a libidom, strata svalovej hmoty), problémy s imunitným systémom (častá chorobnosť), slabé kosti, bolesti kĺbov, nedostatok vápnika v kostiach a zuboch, usádzanie vápnika v cievach a v kĺbnych chrupavkách

Na odstránenie deficitu Vitamínu K2 s klientmi používam tento produkt.

Vitamín A

Ako zistím, že mám deficit: problémy so zrakom (suché oči, farbosleposť, zápaly spojiviek, problémy s adaptáciou na tmu), kožné problémy (suchá koža, akné, svrbenie a popraskaná koža, kožné infekcie), suché vlasy, neplodnosť

Na odstránenie deficitu Vitamínu A s klientmi používam tento produkt. Tento produkt je možné použiť aj na odstránenie deficitu vitamínov A, D, K súčasne, ak sa u Vás objavujú symptómy deficitov spomenutých vyššie.

Vitamíny skupiny B

Ako zistím, že mám deficit: problémy s energiou počas dňa, neschopnosť sústrediť sa, neschopnosť relaxovať, zlý spánok, nedostatočná hĺbka spánku, problémy s pamäťou a vizuálnou predstavivosťou, kvasinkové ochorenia (kandida), problémy s detoxikáciou, popraskané kútiky úst, herpes, nedostatočná chuť do jedla, problémy s nervovým systémom, tmavé miesta pod očami, ekzémy, akné, lupiny, mastná pokožka a vlasy

Na odstránenie deficitu vitamínov skupiny B s klientmi používam tento produkt.

 

Magnézium

Ako zistím, že mám deficit: neustála únava počas dňa, neschopnosť naberať svalovú hmotu, zlá regenerácia, dlhé zaspávanie (čokoľvek dlhšie ako 10 minút), zlá hĺbka spánku (neustále budenie počas noci), ranná únava, nedostatok energie na bežné denné činnosti, neovládateľná chuť na sladké a „junk bood“, zmeny nálad, problémy s krvným tlakom, depresia, hormonálne problémy (nepravidelný, bolestivý cyklus, problémy s erekciou a libidom, strata svalovej hmoty), problémy na úrovni nervového systému, problémy s detoxikáciou, kardiovaskulárne ochorenia, slabé kosti, zubný kaz, astma, migrény, kŕče, problémy so štítnou žľazou, problémy s príjmom potravy (anorexia, bulímia)

Na odstránenie deficitu magnézia s klientmi používam tento produkt.

Ako vidíte, vitamínové a minerálové deficity ovplyvňujú extrémne množstvo problémov, ktoré možno trápia aj Vás. Práve preto je stravovacia stratégia Progress Strategy postavená tak, že so svojimi klientmi sa sústredím vždy na odstránenie deficitov, pretože to vedie k väčšej energii, k lepšiemu zdraviu a zároveň k pozitívnym zmenám v premene postavy.

Ak Vám odstránenie vitamínových a minerálových deficitov dáva zmysel a zároveň chcete meniť svoju postavu k vysnívanej, investujte do seba a prostredníctvom stravovacej stratégie Progress Strategy pôjdeme spolu krok za krokom k Vašej vysnívanej postave a zdraviu.

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a vopred Vám ďakujem tiež za zdieľanie článku so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.