• -

Je Váš metabolizmus v ohrození?

Category : Články , Stravovanie

Urobte si krátku diagnostiku a objavte, či je aj Váš metabolizmus v ohrození.

Neschopnosť spaľovať tuk a meniť svoju postavu k lepšiemu – týka sa to aj Vás?

Množstvo ľudí za tento stav viní metabolizmus.

A právom. Pretože správne fungujúci metabolizmus môže tento problém vyriešiť a nesprávne fungujúci metabolizmus môže tento problém prehĺbiť.

Dnes sa pozrieme na to, či je aj Váš metabolizmus v ohrození prostredníctvom krátkej diagnostiky...

Je Váš metabolizmus v ohrození?

Áno, o metabolizme som už písal.

Ak ste článok o metabolizme ešte nečítali, začnite prosím ním. Dozviete sa v krátkosti, čo je to metabolizmus a ako metabolizmus ovplyvňuje spaľovanie tuku. Rovnako Vám ukážem, ako prostredníctvom správneho silového tréningu dokážete svoj metabolizmus opraviť.

Čo mi však v tomto článku uniklo bolo diagnostika, resp. dotkol som sa jej len okrajovo.

Ako tak čas od publikovania tohto článku plynul, uvedomil som si, že by bolo dobré, aby ste mali možnosť odhaliť, či je Váš metabolizmus v ohrození ešte predtým, ako už bude neskoro. Aby ste poznali všetky rizikové faktory a mechanizmus, akým pôsobia na Váš metabolizmus a zdravie celkovo.

Okrem toho sa mi opakovane v praxi potvrdilo, že existuje jeden faktor, ktorý má na Váš metabolizmus (a nie len naň) extrémny dopad.

Predtým, ako sa však k nemu dostanem, urobte si tento test a zistite, či je Váš metabolizmus v ohrození. Zaznačte si iba počet odpovedí, na ktoré ste odpovedali „áno“:

1.stravujete sa nezdravo (priemyselne spracované potraviny, sladkosti, fastfoody atď.)

2.dlhodobo užívate lieky

3.problémy so spánkom (viac aj v tomto článku)

4.cítite sa prepracovaní / pracujete veľa

5.pociťujete stres

6.máte problémy s toxicitou (problémy s pečeňou, tráviacim traktom, obličkami, pleťou, ukladanie tuku bez možnosti zbaviť sa ho atď.)

Žiadne „áno“? Gratulujem.

Ak ste však odpovedali aspoň na jeden z bodov „áno“, Váš metabolizmus je v ohrození. Ak kladných odpovedí bolo viac, úroveň ohrozenia poškodenia metabolizmus sa zvyšuje.

Faktor, ktorý ovplyvňuje všetky ostatné a ničí Váš metabolizmus

Z týchto všetkých šiestich bodov, ktoré sú najčastejšími príčinami poškodenia metabolizmus, ale jeden vyniká a je to práve ten faktor, ktorý sa v praxi prejavuje stále ako kľúčový. Ktorý?

Stres...

Prečo stres?

V prvom rade preto, že pokiaľ nežijete niekde na pláži s konštantným prísunom financií bez Vášho pričinenia, týka sa Vás. Vedci odhadujú, že máme 100x viac stresu, ako naši starí rodičia.

V druhom rade preto, pretože ovplyvňuje zvyšných 5 rizikových faktorov.

Ako?

Stres najskôr ovplyvní Váš spánok. Zhoršenie spánku, bezsenné noci a prehadzovanie sa, neschopnosť večer zaspať a ráno vstať. To následne spôsobí aj zníženie energie počas dňa, čo vedie k používaniu stimulantov ako kofeín alebo drogy, ktoré majú v tomto prípade na spánok ešte väčší negatívny dopad a kvalitný spánok sa ešte viac vzďaľuje. Takže okrem stresu (#5) sa k rizikovým faktorom teraz pridáva aj problém so spánkom (#3). O hormonálnych dopadoch nekvalitného spánku ani nehovoriac.

So znížením energie počas dňa prichádza aj zvýšený tlak pri potrebe podať pracovný výkon, čoho výsledkom je trávenie dlhých hodín v práci, pretože úlohy, ktoré Vám bežne trvajú 30 minút, teraz s nedostatkom energie neviete dokončiť ani po 2 hodinách. Výsledkom je trávenie prácou viac hodín, ako je nutné a prepracovanie (#4).

Nedostatok kvalitného spánku podporuje nesprávne voľby v stravovaní (#1). Siahate po jedlách, ktoré obsahujú cukor alebo lepok (potraviny s lepkom zvyšujú krvný cukor rovnako ako cukor), pretože Váš kortizol (stresový hormón) je neustále zvýšený a na jeho zníženie je potrebný inzulín. Keďže najväčšie zvýšenie inzulínu ponúkajú práve potraviny obsahujúce cukor (alebo lepok) stávajú sa jasnou voľbou. Neustále zvyšovanie inzulínu vedie k inzulínovej rezistencii (viac v tomto článku).

Okrem toho stres znižuje serotonín (neurotransmiter zodpovedný za relaxáciu), čo má za následok opäť iba baženie po cukre a neschopnosť sa uvoľniť.

V tomto bode nastáva už iba prirodzená kaskáda zvyšných problémov.

Nesprávne stravovanie poškodzuje stenu tráviaceho traktu, ktorá sa tak stáva viac priepustná, čo vedie nie len k úniku toxínov do Vášho tela a k problémom s detoxikáciou (#6), ale aj k vybudovaniu si intolerancií na určité potraviny - neriešenie potravinových intolerancií potom ešte priepustnosť steny tráviaceho traktu iba zhoršuje.

Okrem toho poškodený tráviaci trakt nedovoľuje vstrebávať z potravín potrebné látky, čo vedie (okrem iného) k ešte väčšiemu zníženiu energie. Poškodený tráviaci trakt, v ktorom prevláda premnoženie patogénnych baktérii, nie je schopný svojej funkcie ani na úrovni imunitného systému (cca 75% imunitného systému leží v tráviacom trakte), čo má spolu s ostatnými faktormi za následok celkové znižovanie zdravia (#2).

Uff, ale toho je, však?

Čo s tým?

Osobne preferujem praktickejšie techniky na znižovanie stresu, ako iba meditácia a objímanie stromov. Áno, meditácia môže byť vhodným pomocníkom, ale nie kompletným riešením.

V mojej praxi sa mi najviac osvedčilo zaviesť u klientov stravovanie, ktoré podporuje prirodzený biorytmus nášho tela. Touto zmenou sa pozitívne ovplyvní spánok a úroveň energie – dva kľúčové faktory pre znižovanie stresu.

Prvá fáza stravovacej stratégie Progress Strategy je preto zameraná na obnovu rannej energie. Pár malými zmenami docielite rýchlo a jednoducho veľkých zmien najmä v oblasti spánku a energie počas dňa. Mála zmena v stravovaní -> lepší spánok -> viac energie počas dňa -> viac energie na ďalšie zmeny v stravovaní -> väčší efekt.

Nikdy nemením u klientov všetko naraz, pretože taký postup vedie k neúspechu.

Stravovacia stratégia Progress Strategy pre Vás prestavuje možnosť, ako vystúpiť z priemeru a pridať sa k stovkám ľudí, ktorí si už užívajú nie len obnovenie rannej energie a zlepšenie spánku, ale aj minimalizáciu stresu, čo pozitívne ovplyvnilo všetky zvyšné faktory, ktoré poškodzujú metabolizmus.

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.