• -

Najdôležitejšie parametre pre naberanie svalovej hmoty

Category : Články , Tréning

Naberanie svalovej hmoty má svoje pravidlá, ktoré sú štandardnými postupmi narúšané.

IMG_20160215_125731

Nedávno som mal možnosť odpovedať na e-mail, v ktorom som dostal otázku o naberaní svalovej hmoty. Trochu som sa rozpísal a rád by  som sa s Vami o moju odpoveď podelil. Verím, že naberanie svalovej hmoty je problematika, ktorá zaujíma mnohých z Vás.

Ak nie, mala by. To, koľko svalovej hmoty na sebe máte určuje, ako dlho budete žiť. Tento pomer je, samozrejme, relatívny. Sú tam odlišnosti medzi ženami a mužmi. Spomínam to iba preto, že stále sa mi stáva, že keď pri žene spomeniem svalovú hmotu, pozrie sa na mňa pohľadom, ako keby som sa jej opýtal, či vie vymeniť olej v aute.

Najdôležitejšie parametre pre naberanie svalovej hmoty

Nižšie nasleduje celá moja odpoveď, na otázku,  aké sú základné odporúčania pre naberanie svalovej hmoty.

„Krásny deň,

to máte pravdu. Na budovanie svalstva má však vplyv aj správny tréning. Často sa totiž stretávam s tým, že klienti majú problém (či už spaľovanie tuku alebo naberanie svalovej hmoty) a to aj napriek tomu, že ich stravovanie je celkom OK a problém je práve v tréningu.

Čo sa týka doplnkov výživy. Sú dobré doplnky a sú doplnky, ktoré sú ako Vy hovoríte iba chémia. Osobne však nepreferujem prístup stravovania úplne bez doplnkov, pretože niektoré látky sa skrátka v strave doplniť v dostatočnom množstve nedajú (hovorím najmä o mineráloch a podobne, nie o predtréningovkách atď.).

Čo sa týka naberania svalovej hmoty. Ak chcete naberať iba svalovú hmotu čistým spôsobom, tak sa treba určite zmieriť s tým, že to pôjde pomalšie. Telo má svoje limity a nevytvorí 2kg svalov za mesiac. Takže prístup, ktorý zastávam ja, je pracovanie na zvyšovaní výkonu spolu s dostatočnou stravou (dostanem sa k tomu). Tým sa zabezpečí nárast čistej svalovej hmoty, ktorá je dlhodobá a plne funkčná.

Najčastejšou chybou, ktorú vídam u ľudí, ktorí chcú vyzerať dobre je to, že sa sústredia na čo najväčší nárast telesnej váhy a tým často naberajú aj veľa tuku (klasická objemovka), čím si následne rozhádžu hormonálnu rovnováhu a tým pádom naberajú svaly ťažšie a ukladajú tuk rýchlejšie. Vo výsledku potom títo ľudia skončia pri anabolických steroidoch, pretože ani pri najväčších snahách pribrať svaly sa im to nedarí a priberajú iba tuk (ako výsledok hormonálnej nerovnováhy).

Čo sa týka samotného stravovania. Každý je individuálny a preto pre klientov vždy hľadám to, čo vyhovuje danému klientovi najlepšie. Vo všeobecnosti by som však mohol povedať, že pri snahe o premenu postavy (vo Vašom prípade naberanie svalovej hmoty) je dôležité odstrániť minerálové a vitamínové deficity v prvom rade, v druhom rade prijímať dostatok tuku a až v treťom rade nájsť ideálny pomer (ktorý je individuálny) medzi sacharidmi a bielkovinami.

Pri naberaní svalovej hmoty je potom nesmierne dôležité to, aby bol tráviaci trakt v dobrej kondícii a aby bola vysoká inzulínová senzitivita.

O inzulíne si môžete prečítať v tomto mojom článku.

O tráviacom trakte si môžete prečítať v tomto článku.

S pozdravom

Miroslav Provazník“

Neskôr potom prebehla ešte krátka komunikácia so špecifickými otázkami.

Pre nás je dnes však podstatné uvedomiť si nasledujúce veci.

Správny tréning je nevyhnutný pre naberanie svalovej hmoty. Ak má človek v poriadku stravovanie, ale netrénuje, nemôže naberať svalovú hmotu (resp. môže, ale zanedbateľne a nie dlhodobo). Správny tréning sa sústredí na zvyšovanie výkonu. Ideálnym sa tu javí silový tréning, ktorý dáva telu dostatočný impulz pre naberanie svalovej hmoty a spaľovanie tuku zároveň.

Doplnky výživy nie sú vždy chémiou, ktorá telo ničí. Existujú doplnky výživy, ktoré iba dopĺňajú látky, ktoré sa v tele bežne vyskytujú a ktorých pre náš životný štýl, nemáme dostatok. Ich nedopĺňaním (napr. z dôvodu, že ide o chémiu) si tak paradoxne zdravie (a výsledky) ničíme.

O doplnkoch výživy som písal tiež v tomto článku.

Striedanie objemovky a diéty je najhorším prístupom (ktorý funguje iba pri chemickej podpore) k premene postavy. Tento prístup spôsobuje hormonálnu nerovnováhu, ktorá následne spôsobuje stále ťažšie a ťažšie naberanie svalovej hmoty a stále ľahšie naberanie tuku. O tejto problematike sa môžete viac dočítať v tomto mojom článku.

Správne stravovanie zamerané na naberanie svalovej hmoty v prvom rade odstraňuje minerálové a vitamínové deficity v tele a následne sa sústredí na dostatok tukov v stravovaní. Potom je nutné nájsť vhodný pomer medzi sacharidmi a bielkovinami, ktorý však záleží aj na úrovni Vášho podkožného tuku. Bielkoviny sú v prípade naberania svalovej hmoty až na poslednom mieste. Niektorí teraz začnú hystericky kričať a ťukať komentáre. Tí, ktorí sú si vedomí hodnoty investície do vzdelania a vlastného tela, siahnu po Progress Strategy, kde túto problematiku spoločne preberieme a nastavíte si optimálne parametre, vzhľadom na Vaše ciele a možnosti. Otázka je - stojíte si za investíciu do seba?

Napokon, tak ako aj pri zdraví, je dôležité, aby mal človek vysokú inzulínovú senzitivitu a plne funkčný a výkonný tráviaci trakt. Sú to dve veci, ktoré bývajú klasickými objemovkami najviac ničené.

Problematika stravovania je veľmi zložitá na to, aby sme ju obsiahli pár slovami.

Preto na túto tému píšem veľa článkov a zároveň ponúkam ľuďom, ktorí chcú ísť skutočne do hĺbky riešenie.

-Miroslav Provazník

Ak ste však našli v článku hodnotné informácie, dajte Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte článok so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

Ak si želáte dostávať najnovšie články priamo do e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.