• -

Pripravte sa na zimu

Category : Články , Stravovanie

Ako sa čo najlepšie pripraviť na zimné obdobie? Tu je 7 tipov.

Zlá imunita, zlá nálada, zhoršené trávenie, kratšie a chladnejšie dni.

Aj to sú sprievodné príznaky zimného obdobia.

Poďme ich ale spolu minimalizovať a pripraviť sa na zimu tak, aby sa Vás väčšina problémov spojená so zimou netýkala...

Problémy spojené so zimou

Keď som išiel minulý týždeň autom, zachytil som pohľadom padajúci list zo stromu. Mám všeobecne problém s orientáciou v dátumoch, takže tento list bol istou formou pripomienky. Rozhliadol som sa okolo seba a zistil som, že tento padajúci nešťastník bol asi posledný, pretože všetky stromy sú už bez lístia. A to znamená iba jedno. Zima sa nezadržateľne blíži...

Na zime nie je, samozrejme, nič zlé – okrem toho, že je zima, tma, každé ráno sú zamrznuté autá a jelene nemajú čo žrať, tak sa prechádzajú po hlavných cestách. Zima slúži na to, aby pripravila prírodu (a asi aj nás) na ďalšie plodné obdobie, ktoré príde s najbližšou jarou.

Zima však so sebou prináša aj niekoľko úskalí, zvlášť pre tých, ktorí sa zaujímajú o svoje zdravie, vzhľad a celkovú kvalitu života.

Je preto vhodné, aby ste poznali stratégie na to, ako si spríjemniť zimné obdobie a ako sa vyhnúť niektorým problémom, ktoré so zimou súvisia.

Namiesto toho, aby ste sa stali vernou kópiou Grincha, budete energickí a spokojní.

Pripravte sa na zimu

Nasledujúcich 7 bodov vnímam za všetky tie roky, počas ktorých sa venujem stravovaniu a silovému tréningu, ako najkritickejšie pri väčšine ľudí. A práve preto zlepšením týchto siedmych vecí dokážete posunúť kvalitu svojich zimných dní na vyššiu úroveň.

#1 Zlepšite svoj prirodzený biorytmus

Vaše telo je navrhnuté tak, aby fungovalo optimálne v každom ročnom období. Vaše telo má preto rado rutinu. Rutina pomôže telu fungovať optimálne a pomôže mu v pravý čas spustiť nevyhnutné biologické procesy.

Prirodzený biorytmus pre Vaše telo znamená, že ráno po prebudení máte dostatok energie, ktorá Vám vydrží počas celého dňa a večer zase naopak Vaša energia postupne klesá, telo sa uvoľňuje a pripravuje na kvalitný spánok. Je to pre telo určitá forma (hormonálnej) rutiny. Ak všetko funguje správne...

Nesprávne zvolenými postupmi v stravovaní alebo niektoré faktory v rámci životného štýlu Váš biorytmus narúšajú a Vy sa tak dostávate často do stavu, kedy sa Vám ráno nechce z postele, ale naopak večer by ste vymysleli liek na rakovinu, zabehli maratón a popritom stihli ešte napísať 2 knihy.

Ako zlepšiť prirodzený biorytmus? Začnite správnymi raňajkami a večerami.

Aké sú správne raňajky a večere? Raňajky bez sacharidov a večere so sacharidmi sú presne to, čo na začiatok potrebujete. Bez ohľadu na to, že ešte stále od väčšiny trénerov a „výživových špecialistov“ dostanete presne opačné odporúčania.

#2 Pracujte na svojej vytrvalosti

Povedzme si to na rovinu. Je zima, nechce sa Vám nikam chodiť a pohybových aktivít ubúda. Najskôr vyradíte všetky outdoorové športy, s postupným ochladzovaním aj prechádzky a nakoniec obmedzíte svoju pohybovú aktivitu na tréning vo fitku (ak ste svedomití) a na nevyhnutné presuny do auta a z auta.

Práve preto by ste počas zimného obdobia mali klásť dôraz aj na zakomponovanie vytrvalosti do svojho tréningového programu. Silový tréning by mal byť základom stále, ale 1-2 vytrvalostne zamerané tréningy v rámci týždňa Vám pomôžu v tom, že po príchode jari nebudete potrebovať kyslíkovú bombu na to, aby ste si vymenili pneumatiky na aute.

Práve pokles vytrvalosti a kondície kardiovaskulárneho systému sú základné faktory aj pre pokles celodennej energie, ktorý je v zimnom období tak častý.

#3 Zlepšite svoju imunitu

Základným nástrojom pre zlepšenie imunity je správne stravovanie. Bez toho sa nepohneme nikam. Ak budete jesť nekvalitné jedlo, nikdy nebudete v rámci svojej imunity na vrchole. Ak k tomu pridáme nedostatok pohybu, demineralizáciu a deficit základných vitamínov, môžete si rovno rezervovať stoličku v čakárni u lekára.

Vyčistite svoje stravovanie. Na začiatok stačí, ak vyradíte všetky priemyselne spracované potraviny a všetko, čo má „zloženie“. Neskôr môžete do stravovania začať zakomponovávať vychytávky ako riešenie potravinových intolerancii alebo aké množstvo fruktózy je pre Vaše telo akceptovateľné.

Skratkou k lepšej imunite, ktorú dokážete zakomponovať do svojho života s minimálnou námahou, ale má výrazný efekt, je aj používanie kvalitného Multivitamínu, ktorý odporúčam každému klientovi, bez ohľadu na jeho ciele, pretože pozitívne ovplyvňuje telo na úrovni buniek, zdravia čriev a posilňovania imunity.

Na imunitu rovnako vplýva aj to, či vo svojom tréningu využívate periodizáciu a ako k tréningu pristupujete. Pravidelné deloady a rozumné plánovanie Vám zabezpečia dostatočnú regeneráciu, ktorá má priamy vplyv na Vašu imunitu. Inými slovami, veľa (nezregenerovaného) tréningu = častá chorobnosť.

#4 Otužujte sa

Nie som síce fanúšikom ľadových spŕch pre každého, ale otužovanie nenásilnou formou, ako napríklad spanie pri otvorenom okne, postupné znižovanie vrstiev oblečenia, prechádzky aj v zime, sú presne nástroje, ktoré môžete postupne začať do svojho života zaraďovať. Ak potom budete mať chuť na ľadové sprchy, prečo nie. Ale nie sú nevyhnutné...

#5 Zlepšite svoje trávenie

Zvlášť na Vianoce... 80% imunitného systému leží v tráviacom trakte. Ak nezlepšíte svoje trávenie, nemôžete očakávať, že budete na tom s imunitou dobre.

Tu prichádza na rad už spomenutá potravinová intolerancia a zbavenie sa priemyselne spracovaných potravín (bod #3). Potravinové intolerancie, spolu s nekvalitným stravovaním, sú najčastejším dôvodom poškodeného tráviaceho traktu.

Ako zistíte, že ste na niečo intolerantní? Sledujte príznaky svojho tela a položte si otázku, ktorú potravinu jedávate denne. Je vysoká pravdepodobnosť, že práve na túto si Vaše telo vybudovalo intoleranciu. Opýtajte sa kulturistov, ako skórujú na testoch na vločky, kazeín a kuracie mäso.

#6 Zdvojnásobte objem tréningu pred Vianocami

Praktický tip pre tých, ktorí chcú mať „to najlepšie z oboch svetov“. Ak si chcete užiť Vianoce, ale nechcete „strácať výsledky“ tým, že budete 2 týždne len tak bezducho relaxovať (a jesť koláče), odporúčam Vám 2 týždne pred Vianocami zvýšiť objem tréningu.

Zvýšenie objemu tréningu bude viesť k plánovanému preťaženiu a Vy následne môžete počas Vianoc využívať výhody superkompenzácie, zlepšovať svoju postavu a zároveň nemusíte na tréning ani pomyslieť.

#7 Suplementujte Vitamín D3

Vitamín D3 v podstate nie je ani vitamín, ale hormón. Tak či tak ide o vecičku, ktorá reguluje v tele množstvo procesov – od hormonálnej rovnováhy, cez spánok a spomínaný biorytmus, až po imunitu.

Škandinávske krajiny sú krajiny s najvyššou mierou samovrážd. Škandinávske krajiny sú krajiny, ktoré majú najmenej slnka. Málo slnka = málo vitamínu D3. Málo vitamínu D3 = pokles nálady a depresie.

Všimli ste si niekedy, že akonáhle sa pohybujete na slnku, tak máte lepšiu náladu? Pokiaľ nepatríte medzi šťastlivcov, ktorí na zimu lietajú niekam do tepla a za slnkom, odporúčam Vám začať zaraďovať Vitamín D3 do svojho suplementačného režimu. Prospejete tak nie len svojej nálade, ale aj zdraviu a premene postavy.

Mimochodom, osobná skúsenosť – odkedy používam Vitamín D3 podľa zásad uvedených vyššie, moja chorobnosť je obmedzená na 1 prechladnutie v roku, ktoré trvá 3 dni. Predtým som bol chorý počas zimy minimálne 3x. Ak je to niečo, čo by sa páčilo aj Vám, vezmite si ponaučenie z mojej skúsenosti a začnite zaraďovať Vitamín D3 čo najskôr.

Zakomponujte týchto 7 tipov do svojho života a zbavte sa toho, že zimu musíte iba pretrpieť. Ide to aj inak. Nesľubujem Vám, že budete nadšení z toho, že zase sneží alebo, že slnko zapadá 15:50 (ani ja nie som). Čo Vám však môžem sľúbiť je, že budete na zimu a tmu nadávať zdraví a s poriadnou dávkou energie...

Čo zmenilo môj život je, že som sa naučil veci o stravovaní, ktoré väčšina ľudí ignoruje, alebo o nich pochybujú, alebo sa ich boja vyskúšať. Ak chcete mať praktické informácie o správnych postupoch v stravovaní, ktoré Vám dokážu rýchlo a jednoducho zlepšiť energiu, spánok a pomôcť meniť postavu, investujte do seba prostredníctvom stravovacej stratégie Progress Strategy.

Jasné je, že Vám chcem pomôcť. Rozhodnutie, ktoré musíte urobiť Vy je, či chcete pomôcť sami sebe?

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a vopred Vám ďakujem tiež za zdieľanie článku so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.