• -

Ako sa stravovať na dovolenke?

Category : Články , Stravovanie

Cestujete na dovolenku, ale nechcete kompromitovať svoje výsledky? Tu je návod, ako na to.

IMG_4152

Tento týždeň sme sa prehupli do júna a to značí, že sa nezadržateľne blíži čas letných dovoleniek.

Mnohí z Vás už majú jasný plán, kam toto leto vycestujú a mnohí ešte ani netušia, či na nejakú dovolenku niekde pôjdu.

Keď som s cvičením začínal, cestovanie na dovolenku pre mňa predstavovalo zvláštnu situáciu. Jednak som sa nevedel zmieriť s tým, že nebudem môcť cvičiť (aj keď toto som väčšinou elegantne vyriešil) a jednak som nevedel, ako zabezpečiť dostatočný prísun jedla na to, aby som neprišiel o svoje výsledky.

Dnes už viem, ako to všetko naozaj je a toto zmýšľanie prisudzujem mladíckej nerozvážnosti a prílišnej motivácii.

Ako sa stravovať na dovolenke

V prípade, že sa chystáte na dovolenku a Vaše ciele a životný štýl sú v znamení fitness, určite Vás napadla otázka, ako sa vlastne stravovať na dovolenke?

Poďme na to veľmi prakticky, bez zbytočných rečí okolo.

V prvom rade by som Vás rád vyzval, aby ste si na dovolenke neobjednávali akúkoľvek formu stravovania. Polpenzia a plná penzia je síce lákavou ponukou, ale oberáte sa o možnosť stravovať sa podľa potrieb tela (kto odolá psychickému tlaku, keď vie, že o 8:00 sú raňajky a vynechá ich, aj keď nie je hladný?) a o gastronomické zážitky, ktoré plynú z ochutnávaní miestnych tradičných jedál (stravovanie v hoteloch je väčšinou univerzálne, bez experimentov).

Ak ste zdraví, ale necvičíte odporúčam Vám stravovať sa veľmi voľne, bez obmedzení a psychického tlaku z toho, že nejaké jedlo nie je ideálne. Aby ste si však svoje zdravie udržali, vynechávajte raňajky a dajte telu priestor na prirodzenú detoxikáciu od návalu jedla predchádzajúci deň a večernej párty.

Namiesto raňajok však využite dovolenku na to, aby ste urobili niečo pre seba a začnite deň krátkym, ale intenzívnym cvičením a využite slnečné rána na vybudovanie si návyku na pravidelný tréning. Tento návyk sa Vám spojí s niečím príjemným a po návrate domov sa už cvičenia nebudete chcieť vzdať. A to je dobre.

Ak nie ste zdraví a necvičíte, máte pred sebou ťažkú úlohu. Vynechávajte raňajky úplne a z obedu vynechajte všetky dezerty, vyhýbajte sa tiež priemyselne spracovaným potravinám (áno, aj zmrzline) a snažte sa maximálne psychicky relaxovať.

Vyhraďte si čas pre seba, meditujte a praktizujte dychové cvičenia. Absolvujte dlhé prechádzky a nájdite si každý deň aspoň jednu vec, za ktorú budete vďační.

Z večere si potom spravte príjemnú udalosť aj s dezertom. Po návrate domov sa snažte udržať tradíciu času pre seba a meditácie. Zo svojho zdravia si spravte prioritu a začnite s postupnými zmenami Vášho životného štýlu.

Ak ste zdraví a cvičíte, ste na ideálnej ceste užiť si dovolenku. Pred dovolenkou Vám odporúčam zaradiť vysokointenzívny silový tréning až na doraz svojich možností. Po príchode na dovolenku potom využite čas na superkompenzáciu a v jedle sa vôbec neobmedzujte. Doprajte si všetko, na čo budete mať chuť, v akomkoľvek množstve. Tréningový stres nahromadený počas dní pred dovolenkou zabezpečí, že budete naberať svalovú hmotu a užívať si dovolenku zároveň. To sa oplatí, nie?

Ak cvičíte, ale zdraví nie ste, zamerajte sa na superkompenzáciu z kvalitných surovín a vynechávajte všetky priemyselne spracované potraviny. Inak sa v jedle neobmedzujte a ak občas padne aj dezert, nič si z toho nerobte. Snažte sa však maximálne psychicky, ale aj fyzicky relaxovať.

Doprajte si čas pre seba, meditujte, absolvujte dlhé prechádzky a doprajte si neobmedzený počet hodín spánku.

Po návrate domov sa zamerajte na stravovaciu stratégiu, ktorá Vám pomôže odstrániť Vaše problémy.

Ak chcete využiť dovolenku na spaľovanie tuku, ste na tom (aspoň z môjho pohľadu) takmer ideálne. Vynechajte raňajky a obed a z večere si spravte hostinu, kde si doprajte všetko, po čom túžite.

Tento prístup je z môjho pohľadu ideálny preto, že osobne mi vyhovuje stráviť ráno príjemnou prechádzkou bez toho, aby som sa fixoval na raňajky, deň tráviť športom a relaxáciou (zdriemnutím) bez toho, aby som hľadal zaujímavé miesto na jedlo, prípadne sa vracal do hotela na obed a večer spojiť objavovanie zaujímavých miest a nasávanie kultúry s veľkou večerou, ktorú absolvujem pokojne aj vo viacerých reštauráciách.

V tomto prípade odporúčam absolvovať náročný 12 týždňový tréningový cyklus, následne týždeň pred dovolenkou zaradiť voľný týždeň s extrémnym prísunom jedla (ešte doma) a počas dovolenky si už iba vyladiť formu a psychicky zrelaxovať.

Stravovanie počas dovolenky má svoje špecifiká, ktoré sa odvíjajú od Vašej úrovne športových aktivít a zdravia. Dovolenku je tak možné využiť aj na to, aby ste v rámci nej zažili progres, ktorý Vám však nenaruší Vaše plány na relax. Dôležitým faktorom akejkoľvek dovolenky je však psychická relaxácia a zaradenie opačnej stratégie v oblasti fyzických aktivít – ak pravidelne športujete, tak dovolenku stráviť fyzickým relaxom, ak nešportujete, dovolenku využiť na vybudovanie návyku na pravidelný šport, ktorý sa spojí s niečím príjemným (dovolenkou).

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.