• -

3 najúčinnejšie prístupy ako schudnúť a 2 prístupy, kedy určite neschudnete (časť #3)

Category : Články , Stravovanie

Objavte najúčinnejší prístup a dva, ktoré nikam nevedú.

IMG_20140109_124613

Nedávno som absolvoval jeden rozhovor, v ktorom som dostal otázku „Ako rôzne je možné schudnúť?“. Napadlo mi, že to je určite niečo, čo by zaujímalo moju Progress Culture rodinku, keďže sú medzi Vami aj takí, ktorí majú za cieľ práve redukciu tuku.

V predchádzajúcich článkoch sme si povedali, či je možné schudnúť aj bez zmeny v stravovacích návykoch a aj to, či je možné schudnúť bez cvičenia.

Stále nám chýba tá najúčinnejšia metóda chudnutia a 2 spôsoby, ktorými nikdy neschudnete.

Nebudeme strácať čas a pustime sa do toho.

Chudnutie kombináciou cvičenia a zmeny stravovacích návykov

Kombináciou týchto dvoch faktorov dosiahnete vždy tých najlepších výsledkov. Je potrebné si uvedomiť, že ak niekto chce dlhodobo vyzerať skvelo, mať svalovú hmotu a nízke percento podkožného tuku (muži), alebo mať peknú a pevnú postavu (ženy), nič nevedie k týmto výsledkom rýchlejšie, ako práve kombinácia cvičenia a správnych postupov v stravovaní.

Ako som spomínal v predchádzajúcich dvoch článkoch, je možné chudnúť aj bez cvičenia (stravou), alebo bez zmeny v stravovacích návykoch (cvičením).

Aké problémy sú spojené s predchádzajúcimi spôsobmi stravovania?

Chudnutie bez zmeny v stravovacích návykoch

Ak chcete schudnúť preto, aby ste sa cítili dobre a zvolíte cvičenie, dosiahnete výsledkov. Netvrdím, že ak budete iba cvičiť, nebudete vyzerať dobre. Ak by som si to myslel, nepísal by som prvý článok.

Áno, prostredníctvom silového tréningu dokážete schudnúť aj vtedy, ak nebudete meniť svoje stravovacie návyky. Problém je však v tom, že ak túžite po radikálnom chudnutí (ženy), prípadne chcete vyladiť svoju formu na súťažné pódium (väčšinou muži), samotným cvičením toho nedosiahnete.

Rovnako, ak čakáte, že sa budete cítiť fantasticky aj vtedy, ak síce cvičíte, ale Vaša strava pozostáva z pizze a sladkostí, sklamem Vás. Budete vyzerať dobre, postará sa o to správny tréning. Nikdy sa však nebudete cítiť 100%.

Prečo?

Kvôli zdraviu.

Prostredníctvom správneho tréningu si dokážete vybudovať peknú postavu a spaľovať tuk, to je však iba vonkajší výsledok. Ak Vaše stravovanie bude pozostávať z nesprávnych potravín, Vaše zdravie bude nalomené a telo bude neustále s niečím bojovať. Pre telo sú totiž nesprávne potraviny stresom, s ktorým sa musí vysporiadať.

Vy tak budete vyzerať skvele, ale nebudete mať nikdy tú úroveň energie, ktorú majú ľudia, ktorí na stravovanie dbajú. Vaša imunita nikdy nebude na takej úrovni, ako imunita ľudí, ktorí ju podporia správnymi potravinami. Vaša regenerácia nebude na dostatočnej úrovni a Vy sa tak oberáte o to, že by Vaše výsledky mohli byť ešte lepšie.

Osobne neverím na to, že stravovanie, ktoré je zdravé, musí byť automaticky nudné. Preto v Progress Strategy nechávam klientom takmer úplne voľnú ruku. Ponúknem im základné látky, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu a postupy, ktorých sa majú držať.

Nikdy to však nie je pevne postavený zoznam potravín, ktoré majú konzumovať. Nikdy im nepoviem, že majú konzumovať kura na vode s brokolicou a tmavou ryžou 7x týždenne. Dostanú ale presný návod na to, aby si dokázali podľa svojich preferencii jedlá zostavovať. Nie je predsa nutné, aby niekto jedol kura, ak mu vôbec nechutí. To nie je zábava.

A stravovanie by presne také malo byť – zábavné.

Chudnutie bez cvičenia

Ak zmeníte svoje stravovacie návyky, podporíte si zdravie a budete spaľovať tuk. Povedal by som, že táto možnosť je takmer ideálna. Tým, že si zlepšíte zdravie, budete predchádzať problémom s imunitou a celkovou hladinou energie, o ktorých som hovoril vyššie.

Zároveň sa prostredníctvom stravovania dostanete do stavu, kedy budete spaľovať tuk aj bez toho, aby ste cvičili.

Sú tu však dve veci, na ktoré treba myslieť.

Ak sa budete venovať iba stravovaniu a nebudete cvičiť, budete musieť dbať na selekciu niektorých potravín. Ako sme si hovorili minule, budete viac obmedzení v príjme sacharidov. Čo pre niektorých ľudí nemusí byť problém. Niektorým to však môže spôsobovať psychické problémy, respektíve problémy s dlhodobou udržateľnosťou daného stravovania.

Je totiž pravda, že bez toho, aby sme v stravovaní zaraďovali všetky 3 zložky – bielkoviny, sacharidy, tuky – sa môže stravovanie stať viac monotónnym a časom prestane baviť.

Tak isto, ak sa venujete iba stravovaniu a necvičíte, je na Vás viac vidieť to, ak máte napríklad týždeň voľnú stravu (na dovolenke napríklad). Netvrdím, že sa vrátite a budete vyzerať ako hroch. Určite to však na Vás bude vidieť viac, ako keby ste počas takéhoto týždňa cvičili.

Druhá vec je tá, že ak schudnete iba prostredníctvom stravovania, Vaša postava sa môže stať takou... nijakou. Nebudete mať žiadny tvar, žiadne krivky (pre ženy) a celkovo budete, pre nedostatok slov, mľandraví.

Napokon, ani Vaše zdravie nebude 100%. Môžete mať síce málo tuku, ale čo z toho, ak Váš kardiovaskulárny systém zažíva šok už len vtedy, ak vybehnete po schodoch do kancelárie pre zabudnutý mobil?

Okrem toho, Vaše svaly a celý pohybový aparát nebudú dostatočne silné a Vám sa tak môže stať úraz aj pri takej banálnej činnosti, akou je nesenie ťažkej tašky po schodoch.

Rozumiem tomu, že začať s cvičením nie je ľahké. Neviete ako. Nechce sa Vám. Nemáte chuť. Nechcete sa strápniť vo fitnes centre pred starými harcovníkmi (ktorí tiež cvičiť nevedia, akurát tam chodia už dlhšie). Nemáte dostatok sebavedomia, alebo sily.

Prístup, ktorý zastávam ja a ktorý som spracoval do Uvítacieho tréningového plánu pre nováčikov je ten, že sa s cvičením začína postupne a v pohodlí domova. Máte tak možnosť začať cvičiť veľmi nenáročné cviky, ktoré Vám zaberú denne maximálne 15 minút. Prejdete si tak základmi bez toho, aby ste zažívali nepríjemné pocity vo fitnes centre. Zároveň neverím na to, že by človek, ktorí začína cvičiť, potreboval presne vypísaný počet tréningov za týždeň. Ja osobne dávam preto rozsah počtu tréningov týždenne (2-6) a je na každom, na koľko sa na začiatku cíti.

Nemá zmysel totiž niekoho nútiť, aby začal cvičiť hneď vo fitnes centre, 5x týždenne a vždy 60 minút.

2 spôsoby, ktorými nikdy neschudnete

Viete, kedy nikdy neschudnete? Ak nikdy nezačnete a ak budete hľadať ľahké cesty.

Ak sa stále neviete dokopať k tomu, aby ste si našli 15 minút denne na cvičenie, alebo aby ste venovali náležitú pozornosť svojej strave. Ak stále cvičenie odkladáte na „neskôr“. Ak stále váhate, či je cvičenie pre Vás. Ak stále robíte analýzu najlepších prístupov a postupov. V každom jednom prípade Vás brzdí iba to, že ste ešte nezačali.

Ja viem, nie je to ľahké prerušiť svoje zvyky a zrazu si denne nájsť pár minút na cvičenie. Verte mi, stojí to za to. Po čase si na to tak zvyknete, že sa už nikdy nebudete chcieť vrátiť k životu bez cvičenia.

Rovnako, ak budete hľadať stále tie ľahké cesty, tak nikdy neschudnete. Nikto ešte neschudol tým, že sedel doma, jedol pizzu a umiestnil na seba nejaký vibračný pás.

Nikto nikdy neschudol tým, že by si zobral zázračnú tabletku, alebo prášok a získal postavu snov.

Nikto neschudol tým, že držal 7 dňovú diétu, kedy jedol iba mrkvu. Respektíve áno, každý schudne, keď je iba mrkvu a nič iné. Ale po 7 dňoch je naspäť tam, kde bol a po ďalších 7 dňoch je na tom horšie.

Nehľadajte ľahkú cestu a nečakajte, že Vám niekto Vašu postavu dá v tabletke, alebo za 7 dní. Naučte sa milovať svoje telo a starať sa oň. A ono sa Vám za to odvďačí.

Ak potrebujete trochu motivácie a nakopnutia, pozrite sa, čo hovoria na zmeny vo svojom živote niektorí moji klienti. Ani jeden z nich by nevrátil naspäť časy bez športu. Ani ja nie.

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.