• -

Progress cvik #11: Tlaky s veľkou činkou nad hlavu spoza krku v sede

Category : Články , Tréning

Objavte prínos tlakov s veľkou činkou nad hlavu spoza krku v sede do Vášho tréningu.

Pozn.: Názov série článkov „Progress cvik ...“ neznamená, že by som cvik vymyslel ja, alebo že by som si ho nejakým spôsobom chcel privlastňovať. Séria článkov nesie tento názov preto (1) aby ste cviky vedeli lepšie vyhľadať a (2) lebo cviky a informácie s nimi spojené slúžia pre Váš ďalší progres.

Zámerom rubriky „Progres cvik“ je priniesť Vám opis rôznych cvikov. Či už pôjde o klasické cviky, ktoré sú dobre známe (ako napr. bench-press s veľkou činkou na rovnej lavičke), alebo o cviky, ktoré ste doteraz možno nepoznali. Rubrika je reakciou na správy, ktoré dostávam ohľadne techniky, použitia rôznych cvikov a ich implementácie do tréningu.

Dnešným cvikom sú tlaky s veľkou činkou nad hlavu spoza krku v sede.

Tlaky nad hlavu

Tlaky nad hlavu, nech už ide o akékoľvek tlaky (v sede, v stoji, s veľkou činkou, s jednoručkami atď.) patria medzi základ, ktorý by vo Vašom tréningu určite dlhodobo nemal chýbať.

Áno, v čase špecializácie (povedzme na Bench-press) je možné (a väčšinou vhodné) tlaky nad hlavu minimalizovať, ale vo všeobecnosti ich zanedbávanie prináša so sebou množstvo problémov a nerovnováh.

Dokonca, sú to práve tlaky nad hlavu, ktoré Vám môžu pomôcť prelomiť stagnáciu v horizontálnych tlakoch a preto Vám odporúčam klásť na ne dôraz.

Okrem toho veľké čísla na tlakoch nad hlavu znamenajú veľké ramená. Veľké ramená znamenajú žiaduci „V“ tvar trupu (áno, v hre sú aj iné svalové skupiny). A dostatočný „V“ tvar trupu znamená, že si Vás nikto z diaľky nepomýli s mladšou sestrou.

V stoji alebo v sede?

Najväčšia výhoda tlakov nad hlavu v stoji je zároveň aj ich najväčšia nevýhoda. Aká?

Pri tlakoch nad hlavu v stoji sa oveľa viac zapájajú stabilizačné svaly. Na prvý pohľad sa to zdá ako výhoda, pretože predsa zástancovia funkčného tréningu hovoria, že stabilizačné svaly je nutné zapájať vždy. Aj pri čítaní časopisu.

Áno, stabilizačné svaly je nutné zapájať stále a je potrebné ich rozvíjať rovnomerne so zvyškom tela. Práve preto nemám rád a klientom neodporúčam používať pri cvikoch opasok. Práve preto nemám rád cvičenie na strojoch. Práve preto som zástanca ťažkých základných cvikov ako drepy a mŕtve ťahy s dokonalou technikou. Atď.

Ale...

Keďže v silovom tréningu nám nejde iba o to, aby sme vedeli urobiť pozíciu lotosového kvetu (existuje taká vôbec?), ale ide nám často o špecifické ciele, môže nastať situácia, že Vašim cieľom bude maximálny rozvoj tlakovej sily a tlakových svalov.

V tomto prípade však môžu slabšie stabilizátory „ochudobniť“ svaly, ktoré chcete primárne rozvinúť tým, že stabilizátory prevezmú veľkú časť neurologickej stimulácie.

Zjednodušene. Ak máte slabé stabilizátory, budú pracovať príliš tvrdo a Váš nervový systém bude musieť túto prácu nejako vykompenzovať, tým pádom zostáva menší priestor na primárne svalové skupiny (v tomto prípade ramená a tricepsy).

Tlaky s veľkou činkou nad hlavu spoza krku v sede

Tlaky s veľkou činkou nad hlavu spoza krku v sede sú ďalším skvelým cvikom, prostredníctvom ktorého sa môžete sústrediť na budovanie tlakovej sily bez toho, aby Vás slabšie stabilizátory ochudobňovali o neurologickú stimuláciu.

Práve preto však s nimi narábajte opatrne a striedajte ich vo vhodnom pomere s tlakmi v stoji.

Čo považujem za ešte väčšiu výhodu tlakov s veľkou činkou nad hlavu spoza krku v sede je to, že sú to tlaky, ktoré vykonávate spoza krku. Vo fitness kuloároch sa síce občas hovorí o tom, že tlaky spoza krku sú pre ramená zlé, ale sú to iba rozprávky starej matere a neflexibilných cvičencov.

Áno, pokiaľ máte problémy s flexibilitou, tak Vás tieto obmedzenia do správnej pozície nepustia a ramená Vás bolieť budú. Ramená Vás v tomto prípade budú bolieť ale takmer zo všetkého. Riešením nie je sterilné prostredie a eliminácia cvikov na tlaky na multipresse, ale naopak zlepšenie flexibility a posilnenie stabilizátorov ramena.

A potom sa môžete pustiť do tlakov spoza krku. Práve tlaky spoza krku (v prípade, že ste dostatočne flexibilní) dokážu vybudovať zdravé ramená a poskytujú želanú variáciu pre tréning vrchnej časti tela a rozvoj svalovej hmoty a svalovej sily tlakových svalov.

Na čo si dať pozor?

Je nutné, aby ste pri každom opakovaní položili činku na trapézy, resp. sa ich aspoň dotkli a na vrchu opakovania zase úplne vystreli ruky.

Okrem správnej techniky, je nutné dbať na to, aby bolo tempo rozdelené rovnomerne v rámci celého pohybu.

Kedy a ako zaraďovať?

Tlaky s veľkou činkou nad hlavu spoza krku v sede je vhodné zaraďovať v akumulačných aj intenzifikačných fázach.

Rovnako je vhodné tento cvik zaraďovať ako variáciu v tréningu vrchnej časti tela k tlakom v stoji a ku klasickým tlakom vpred (nie spoza krku).

Súvisiace články:

Prečo je variácia v tréningu dôležitá?

Najdôležitejšia vec v akomkoľvek tréningu

Zabudnite na Bench-press. Budujte vrchnú časť tela týmto cvikom

Progress cvik #7 Tlaky v sede s oporou chrbta z mŕtvej pozície vo vrchnej 1 3 rozsahu pohybu

S týmto cvikom sa stretnete v:

Progress Culture: Mass Program

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a vopred Vám ďakujem tiež za zdieľanie článku so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.