• -

3 základné predpoklady úspešného dňa a tréningu (časť #2)

Category : Články , Tréning

Druhý z troch základných predpokladov úspešného dňa a tréningu a ako naň.

Nie je deň ako deň.

Niektoré dni máte pocit, že ste na vrchole svojich schopností a zaslúžite si titul „Pán/pani vesmíru a priľahlých galaxii“.

Niektoré dni zase naopak nie ste vo svojej koži, cítite sa ešte horšie ako zle, pripadáte si maximálne neproduktívni a začínate pomaly trénovať svoju ďakovnú reč po udelení titulu „Prokrastinátor roka“.

Dnes sa budeme venovať druhému základnému predpokladu na to, aby ste mali čo najviac úspešných dní a tréningov.

Čo je to úspešný deň?

Úspech je relatívny. Pre nikoho je to to, že zachráni mačiatko zo stromu. Pre niekoho je to súkromné lietadlo a Rolls Royce. A pre niekoho to, že si môže konečne otvoriť a nerušene zjesť Skittles a nemusí sa s nimi skrývať na firemnom záchode kvôli strachu o to, že by sa o ne musel podeliť s kolegami.

Úspešný deň v dnešnom ponímaní ale budeme brať ako deň, v ktorom sa Vám podarí naplniť Vaše osobné a tréningové ciele na maximum bez toho, aby ste sa po takomto dni cítili na umretie.

Inými slovami, úspešný deň je deň, kedy ráno vstanete, počas dňa sa dokážete sústrediť na to, čo práve robíte, urobíte to dobre (ideálne najlepšie) a stihnete všetko, čo ste si v danom dni naplánovali. V tréningu sa posuniete ďalej oproti poslednému razu, kedy ste trénovali a keď príde čas na relax, dokážete prirodzene vypnúť a relaxovať bez toho, aby Vás atakovali vtieravé myšlienky na to, čo ešte musíte urobiť alebo čo ste neurobili. Skrátka zažijete raj na zemi.

Ako vidíte, úspešný deň z môjho pohľadu (aspoň pre dnešok) nie je o iba o tom, že toho stihnete veľa, ale nemáte čas pre svoje zdravie (tréning) alebo budete sabotovať svoju regeneráciu (spánok), prípadne budete telo okrádať aj o čas pre seba (relax). Súčasťou úspešného dňa je preto nie len výkon ako taký, ale aj zdravie a celková životná pohoda.

3 základné predpoklady úspešného dňa a tréningu:
#2 kvalitná stolica

(B)analita, na ktorej extrémne záleží.

Čo je to kvalitná stolica:

Aj napriek tomu, že sa tejto témy väčšina z Vás stráni, je nevyhnutné o nej hovoriť, respektíve aspoň sa nad ňou zamyslieť a venovať sa jej dostatočne do hĺbky, pretože Vám môže doslova zachrániť život. Kvalitná stolica je v prvom rade stolica pravidelná (denne, maximálne raz za 2 dni), ktorá má celistvú konzistenciu (žiadna kaša, voda, alebo kozie bobky), nezapácha nadmerne, nebolí, nekrváca a ak ste nejedli nič výnimočné, nemá ani podivnú farbu (žltá, zelená, čierna, sivá – všetko toto sú výstražné farby).

Opäť si na základe uvedeného položte otázku „Mám kvalitnú stolicu?“. Nehanbite sa a ak ste si doteraz žiadne prejavy nevšímali, skúste sa na ne najbližšie dni zamerať a potom úprimne zhodnotiť situáciu. Ak totiž ďalší návštevník WC po Vás hľadá toho zdochutého tchora, ktorý tam určite niekde musí predsa byť, pretože sa tam nedá dýchať, bolo by dobré zasiahnuť.

Prečo potrebujem kvalitnú stolicu pre úspešný deň a tréning:

Ja viem, ja viem. „Čo má hovno s mojim dňom?“ – pýtate sa. Ak by sme sa na to pozreli bez hlbších analýz, tak predsa taká krátka činnosť nemôže nič ovplyvniť. Ak sa ale na celú situáciu pozrieme z hľadiska toho, čo stolica pre naše telo znamená, mení to kompletne celú situáciu. Stolica je treťou fázou detoxikácie (ktorá prebieha denne).

Prostredníctvom stolice sa teda celý proces detoxikácie, počas ktorej (zjednodušene) telo odvádza z tela to, čo tam nemá byť, dokončuje a nasleduje eliminácia. Ak z tela tieto škodliviny neodvediete (prostredníctvom stolice), detoxikácia je narušená. Ako určite viete, správna detoxikácia je nie len základom pre zdravie, ale aj pre regeneráciu a tréning.

Inými slovami (a opäť zjednodušene), ak sa má Vaše telo vysporiadavať s náložou toxínov, ktoré by už v tele nemali byť (pretože ste ich nevylúčili stolicou), určite nebude mať chuť riešiť Vaše zlepšovanie sa v tréningu alebo v premene postavy a tieto procesy pozastaví, pretože sa primárne snaží prežiť (a bojovať) a nie naberať svalovú hmotu, spaľovať tuk alebo Vám pomáhať vo Vašom športe.

Okrem toho imunitný systém a detoxikácia sú úzko prepojené a silný imunitný systém je základ pre naberanie svalovej hmoty a spaľovanie tuku. Takže ako vždy hovorím na prednáškach „Dobre sa vyspať a vysrať je základ úspešného dňa“. Teraz už viete prečo.

Ako dosiahnem kvalitnú stolicu:

Ak berieme do úvahy, že stolica súvisí s detoxikáciou (resp. je jej poslednou časťou), tak logickým záverom je, že zlepšenie stolice súvisí aj so zlepšením detoxikácie. V princípe to znamená v stravovaní zaraďovať dostatok bielkovín, vitamínov, minerálov a vlákniny. Zaraďovanie bielkovín je pomerne jednoduchým krokom. Stačí si uvedomiť, koľko bielkovín prijímate teraz a ak treba, tak ich navýšte.

Od čoho sa odraziť? Naše telo denne potrebuje cca 60g bielkovín iba na chod imunitného systému a na detoxikáciu. Berte do úvahy to, že nechcete byť na nule alebo v mínuse.

Vitamíny a minerály musia byť súčasťou Vášho denného režimu. Ak si myslíte, že ich dostanete zo stravy, tak mi urobte láskavosť a nemyslite si to. Kvalita (alebo skôr nekvalita) pôdy a potravín a zvyšujúce sa environmentálne nároky našich tiel na vitamíny a minerály v súčasnosti nedovoľujú dostať všetko potrebné iba z potravy.

Zaraďujte kvalitné suplementy. Minimálne multivitamín by mal byť súčasťou Vašej suplementácie bez ohľadu na Vaše ciele vždy. Navýšenie vlákniny je pomerne jednoduchým krokom, stačí pridať zeleninu a/alebo „zelené nápoje“. Takže:

Podporte všetky 3 fázy detoxikácie, o ktorej si môžete prečítať tu

Zaraďujte živočíšne zdroje bielkovín v dostatočnom množstve

Pridajte do svojho dňa kvalitný Multivitamín

Zaraďujte dostatok vlákniny, kde najideálnejším zdrojom je zelenina

Ako vidíte, stolica je základným indikátorom celkového zdravia Vášho tráviaceho traktu a má obrovský vplyv na to, koľko úspešných dní a tréningov budete mať.

Tráviaci trakt je totiž extrémne dôležitým faktorom v celkovom zdraví a preto naň u klientov kladiem dostatočný dôraz. Klienti, ktorí so mnou pracujú dostatočne dlho na to, aby došlo k ozdraveniu tráviaceho traktu, nemajú žiadne problémy so stolicou, ani so zdravím.

Stravovacia stratégia Progress Strategy je jednoduchým návodom nie len na to, ako napĺňať svoje ciele v premene postavy, ale aj na to, ako sa vyhnúť všetkým najčastejším ochoreniam, ktoré súvisia s poškodeným tráviacim traktom.

Ak ste sa v dnešnej druhej časti našli, máte v tomto smere rezervy a chcete ozdraviť svoje telo a trávenie, investujte do seba a svojho zdravia a zlepšite ho, prostredníctvom overených postupov. Ak ste totiž došli v článku až sem, viem, že Vám na Vašom zdraví záleží...

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a vopred Vám ďakujem tiež za zdieľanie článku so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.