• -

Balance

Category : Produkty

  • posuňte svoj výkon na novú úroveň
  • predchádzajte zraneniam
  • odstráňte nerovnováhy spôsobené rokmi tréningu
  • obnovte štrukturálnu rovnováhu, rovnováhu medzi končatinami a stranami (pravá/ľavá)
  • bez nutnosti špeciálneho vybavenia, odcvičíte v  každom fitness centre alebo bežne vybavenej posilňovni
  • investícia: 39€ 

„Snažím sa ako chcem, ale už ďalej nemôžem pridávať váhu na činku.“

„Vždy ide všetko dobre a potom príde zranenie.“

„Chcem spaľovať tuk, ale cviky, o ktorých viem, že sú najúčinnejšie, neviem správne vykonávať.“

Našli ste sa? Je to pravdepodobné. Toto sú totiž veľmi časté prekážky, ktorým musí čeliť množstvo z Vás. Aj keď nie je možné na všetko dať univerzálnu odpoveď, existuje jedna vec, ktorá Vám určite pomôže, bez ohľadu na Vašu úroveň.

Rovnováha

Počuli ste už o tom, že všetko v živote musí byť v rovnováhe? Keď sa niekto narodí, niekto musí zomrieť. Keď niekto tvrdo pracuje, musí aj dostatočne oddychovať. Keď ste na niekoho dobrý, bude dobrý aj niekto na Vás atď.

Nie je tomu inak ani pri ľudskom tele alebo pri tréningu.

Je to práve rovnováha, ktorá Vás buď vystrelí vo výkone vpred a Vy prelomíte dlhodobú stagnáciu, alebo Vás rovnováhy (resp. vtedy už nerovnováhy) môžu na veľmi dlhú dobu zastaviť. Z mojich skúseností týmto rovnováham venuje pozornosť iba malé percento cvičiacich ľudí. 

Aj keď som sa vždy snažil trénovať celé telo rovnomerne – nebol som z tých, ktorý by netrénovali nohy alebo cvičili iba biceps – podstata štrukturálnej rovnováhy a rovnováhy medzi stranami a končatinami mi unikala. Aby som to skrátil, výsledkom toho boli menšie zranenia a tak isto aj dlhodobá stagnácia v niektorých cvikoch prostredníctvom nesprávneho používania tela ako celku.

V čom sú teda jednotlivé rovnováhy také dôležité?

Štrukturálna rovnováha

Ak Vás zaujíma zvyšovanie výkonu, spaľovanie tuku a naberanie svalovej hmoty, musí Vás nevyhnutne zaujímať štrukturálna rovnováha.

Prečo?

Zanedbávanie niektorých svalových partii na úkor iných je najlepšia cesta, ako sa zraniť. Štrukturálna rovnováha znamená, že Vaše telo je rozvinuté rovnomerne a každá Vaša svalová skupina je rovnako silná. Ak teda napríklad benchujete 150kg, ale nedokážete urobiť ani jeden zhyb a na príťahoch v predklone používate 15kg jednoručku, Vaša štrukturálna rovnováha je mizerná.

Ak máte niektorú svalovú partiu výrazne silnejšiu (alebo na nej máte výrazne viac svalovej hmoty), je potrebné to napraviť, aby ste predchádzali zraneniam a zabezpečili si dostatočný progres.

Rovnováha medzi končatinami

Problém, s ktorým som sa stretol nedávno.

Rovnováhou medzi končatinami myslím rovnováhu medzi spodnými končatinami (nohami) a vrchnými končatinami (rukami).

Z dlhodobého hľadiska treba brať do úvahy to, že aj ruky (prípadne nohy) sú svaly, ktoré potrebujete na to, aby ste sa posúvali ďalej. Ak budete preto zanedbávať napríklad svoje ruky, časom Vás začnú limitovať v iných cvikoch a oslabíte si vo výsledku celú vrchnú časť tela, čo už je väčší problém.

Podstatné ale je, že dlhodobo zanedbávať rovnomerný rozvoj vrchných alebo spodných končatín vedie k stagnácii.

Rovnováha medzi jednotlivými stranami

Stalo sa Vám niekedy, že ste napríklad pri drepoch cítili, že zabrala jedna noha viac ako druhá?

Ak sa Vám to stane pri poslednom opakovaní v ťažšej sérii 1x za mesiac, nerobil by som z toho vedu. Netreba žiť vo vákuu. Ak sa Vám to stáva non stop, máte problém.

Ak dlhodobo neriešite nerovnováhu medzi pravou a ľavou stranou Vášho tela, nebudete schopní používať Vaše telo ako celok správne a pri každom cviku bude preberať prácu silnejšia strana, čo vedie k jej zosilňovaniu a k ďalšiemu zoslabovaniu tej slabšej.

Výsledkom toho je nie len nestabilita, ale aj mnohé zranenia.

Pri cvičení sa tento rozdiel môže dorovnať (čo je ten lepší prípad), ale naopak, pri nesprávnom postupe sa tento rozdiel môže prehlbovať, čo vedie k rýchlejším a zásadnejším problémom (čo je, bohužiaľ, ten častejší prípad).

"Ak by som mal poradiť niekomu, o kom neviem absolútne nič, jednu vec, o ktorej viem, že by ho posunula v tréningu ďalej, bola by to práca na rovnováhach uvedených vyššie."

Bez ohľadu na to, či ste úplný začiatočník alebo atlét, zlepšením štrukturálnej rovnováhy, rovnováhy medzi stranami a končatinami, sa viete posunúť dramaticky vpred. Výkonnostne, v premene postavy, ale aj v zdraví...

Tréningový program Progress Culture: Balance Vám pomôže odstrániť všetky nerovnováhy, ktoré Vás môžu brzdiť vo výsledkoch.

Tréningový program Progress Culture: Balance sa tak stáva povinnosťou pre všetkých, resp. bol by som rád, ak by si ho každý prešiel, pretože nepoznám nikoho, kto by nemal problém aspoň s jednou rovnováhou.

Je to skrátka tréningový program, ktorý musíte mať...

 

Pre objednávku vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu, na ktorú Vám po zaplatení tréningový program pošlem. Následne Vám odo mňa príde e-mail s ďalšími detailami.

Vaše meno (povinné)

Váš email (povinné)