• -

Ako postupovať pri zranení?

Category : Články , Tréning

Akú stratégiu zvoliť, ak Vás prepadne náhla bolesť kĺbov alebo ľahké zranenie spôsobené tréningom?

fish_oil_pills_186096

 

Ak pravidelne športujete, je veľká pravdepodobnosť, že sa Vám to už niekedy stalo. Všetko ide tak ako má, rozcvičíte sa, začnete pomaly s pohybovou aktivitou, ukončíte tréning alebo športovanie a zrazu cítite, že niečo nie je v poriadku. Pár hodín po tréningu Vás už bolí rameno, koleno alebo iný kĺb.

Situácia môže byť aj iná. Už dlhšie pociťujete nepríjemné pocity v nejakom kĺbe, ale trváte na tom, že stále budete cvičiť a že sa to nejako spraví. Postupom času sa bolesti stupňujú a Vy sa dostanete do fázy, kedy už nemôžete vykonávať určité pohyby. Máte tak výrazne obmedzený výber cvikov, ktoré môžete cvičiť, prípadne sa Vám cvičenie zúži natoľko, že môžete cvičiť už iba jednu časť tela (spodnú/vrchnú).

Je Vám to povedomé?

Aj mne. Sám som si totiž prešiel už pomerne skoro bolesťami ramien, kolien, lakťov a spodného chrbta. Počas dlhého obdobia, kedy sa venujem tréningu, som si zažil veľké množstvo malých, ale aj tých veľkých bolestí, ktoré občas trvali celé týždne.

Napokon v určitom bode svojho trénovania som nedrepoval celý jeden rok a ramená som priamo necvičil takmer 10 rokov.

Mal som tak dostatok priestoru na to, aby som preskúmal všetky možné taktiky a stratégie na zbavovanie sa bolestí. Rád by som sa teraz s Vami podelil, ako postupovať v prípade, že sa Vám objavia bolesti ako následok trénovania.

Ako postupovať pri zranení?

Prvou zásadnou vecou, ktorú by ste pri bolestiach kĺbov mali urobiť je prestať trénovať. Ale pozor, neprestávajte trénovať úplne, to nie je nikdy dobrá voľba. Nezaťažujte však svalovú partiu, ktorej kĺb Vás bolí.

Ak Vás teda bolí napríklad rameno, neprestávajte trénovať úplne. Necvičte však ramená a nerobte žiadne tlakové cviky. Ak Vás bolí koleno, nezaťažujte kvadricepsy, ale neprestávajte s tréningom hamstringov atď.

Najlepšou cestou ako liečiť zranenie je totiž tréning okolo neho. Úplné vynechanie tréningu nikdy nikam nevedie a nie je prospešné, pretože sa (obrazne povedané) začne „rútiť“ celé telo a Vaše problémy sa iba zhoršia.

Druhá vec, ktorá je absolútne základná a dôležitá je, upravte stravovanie. Okamžite prejdite na stravovanie, ktoré je protizápalové a ktoré nepodporuje v tele žiadny (ani systémový) zápal. Analyzujte svoje súčasné stravovanie a hneď z neho vyraďte všetky potraviny, ktoré v tele zápal podporujú alebo vytvárajú.

Cukor, trans tuky, lepok, strukoviny. Všetko preč. Akákoľvek priemyselne spracovaná potravina neprichádza do úvahy.

Ak by som to mal zjednodušiť, tak vždy, keď Vás niečo bolí, ide o zápal. Ak ste si aj nesprávnym tréningom poškodili kĺb, vznikol tam zápal a stravovanie ho môže vyliečiť alebo podporiť. Chcem tým povedať, že je pravda, že samotné stravovanie môže vyvolať zápal aj bez pohybovej aktivity (napríklad Vás bolia kĺby, aj keď necvičíte), ale ak si vyvoláte zranenie tréningom, stravovanie v tomto prípade tvorí pevnú súčasť celého procesu.

Nezameriavajte sa teda na stravovanie iba vtedy, ak Vaše zranenie nespôsobil tréning. Naopak, na stravovanie sa zamerajte okamžite, ako sa u Vás objavia bolesti kĺbov. Je to totiž základ.

Treťou vecou je, neužívajte protizápalové lieky (NSAID) a nesústreďte sa na kĺbovú výživu.

Protizápalové lieky, ktoré má každý vo svojej domácej lekárničke totiž poškodzujú stenu tráviaceho traktu, ktorá hrá významnú úlohu v akomkoľvek procese opravy a hojenia organizmu. Skratka NSAID označuje nesteroidné protizápalové lieky. Ak má liek v príbalovom letáčiku túto špecifikáciu, užite ho iba v prípade, že máte skutočne ukrutné bolesti. Berte ho iba ako prvú pomoc od bolesti. Príčinu neriešia.

Ak pri bolestiach kĺbov siahate po kĺbovej výžive ako po prvom (a často krát jedinom) doplnku výživy, vyhadzujete peniaze. V prvom rade preto, že väčšina z nich je v absolútne katastrofálnej kvalite a bez účinku. A v druhom rade preto, že je veľmi pravdepodobné, že problém nie je v kĺbe (ale napr. v zapálenej šľache).

Namiesto toho sa sústreďte na prírodné látky, ktoré majú potenciál liečiť a sú skutočným „uzdravovačom“. To, čo miniete za kĺbovú výživu a protizápalové lieky, radšej investujte do kolagénu zo zdravých zvierat, získaného šetrnými spôsobmi.

Ak máte za sebou prvé tri body, postupujeme ďalej. Štvrtou vecou je – sústreďte sa na analýzu posturálnych problémov a skutočného pôvodcu zranení.

Čo tým myslím? Je to jednoduché. Niektoré svaly majú tendenciu sa skracovať, iné ochabovať. Ak máte skrátené alebo ochabnuté svaly, Vaše postavenie tela je zlé. Ak máte zlé postavenie tela, kĺby sú v nevýhodnej a neprirodzenej polohe a tým pádom sú náchylnejšie na zranenie a poškodenie.

Takmer vždy pri mojich problémoch nastala táto situácia. V prvom rade som zaradil zmeny v stravovaní (v čase, keď už som vedel, ktoré sú účinné a ktoré nie) a problémy zmizli. Ak nezmizli, začal som s analýzou. Prešiel som si všetky svaly okolo kĺbu, ktorý ma bolel a vykonal základný test.

Ak som našiel sval, ktorý bol skrátený, začal som sa mu venovať a zaraďovať strečing. Po pár dňoch som cítil výrazné zlepšenie a po ďalších pár dňoch problémy zmizli.

Ak bolo zranenie výraznejšie, zaraďoval som aj kompenzačné cviky. S čím súvisí ďalší bod.

Piatou vecou je, zaraďujte kompenzačné cviky. Ak sa Vám nepodarí s predchádzajúcimi bodmi zranenie odstrániť, prípadne, ak chcete proces urýchliť a posilniť, zaraďujte kompenzačné cviky.

Nedá sa vymenovať všetky, pretože ich je veľké množstvo, ale ich identifikácia je v podstate jednoduchá.

Ideálnymi kompenzačnými cvikmi sú vo všeobecnosti cviky, ktoré zaťažujú opačnú svalovú partiu kĺbu, ktorý Vás bolí. Každá svalová partia má svojho antagonistu (sval, ktorý je oproti). Prsné svalstvo má chrbát, predná strana stehna má zadnú atď.

Ak sa napríklad uistíte, že prednú stranu stehna máte úplne uvoľnenú (neskrátenú) a zadnú stranu stehna posilnenú, je pravdepodobné, že Vás prestane bolieť koleno. Toto si samozrejme vyžaduje komplexné riešenie a na dôkladné vysvetlenie by bolo potrebné napísať oveľa dlhší článok, ale predstavu určite máte.

Zaujímavé, však?

Práve som Vám opísal iba základ rehabilitačného plánu Progress Culture: Shoulder Fix. Tento rehabilitačný plán sa síce venuje ramenám, ale princípy v stravovaní a látky, ktoré majú potenciál liečiť, môžete z neho aplikovať na akúkoľvek bolesť kĺbu.

Váš lekár do Vás napchá všetky tie lieky a je mu jedno, aké cviky robíte. Váš fyzioterapeut Vám vyšetrí postavenie tela a nechá Vás hodinku postáť na balančnej plošine, ale je mu ale úplne jedno, či vo svojom stravovaní využívate protizápalovú stratégiu, pretože sám práve dojedol šišku. Váš lekárnik Vám predá nekvalitnú kĺbovú výživu, pretože ho nadriadený pochváli. A Vaša babka Vám povie, že ju bolí viac kĺbov a nesťažuje sa.

Ak však chcete spojiť všetko dohromady a dosiahnuť tak maximálny efekt, musíte ísť skutočne do hĺbky a pozrieť sa na problém komplexne.

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

-Miroslav Provazník

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.