• -

Ako sa vyrovnať so stresom bez toho, aby ste museli meditovať?

Category : Články , Stravovanie

Ako sa vyrovnať so stresom za pár sekúnd bez toho, aby ste museli meditovať?

Cítite sa zle. Máte toho veľa. Veľa povinností, veľa práce, veľa starostí, veľa stresu.

Zároveň máte málo času.

Potrebujete jednoduché a rýchle riešenie, ako sa vyrovnať so stresom.

Dnes Vám jedno ukážem a dozviete sa, ako sa vyrovnať so stresom bez toho, aby ste museli strácať čas zdĺhavými procesmi, ako je napríklad meditácia. Len si to predstavte. Znie to dobre?

Prečo som v strese? A som vôbec v strese?

O strese sme sa už bavili niekoľkokrát, pretože je to problém, ktorý ovplyvňuje nie len Vaše zdravie, ale aj výsledky Vášho snaženia pri spaľovaní tuku a naberaní svalovej hmoty.

Ak tvrdo trénujete, poctivo dodržiavate stanovený postup v stravovaní, ale ste v permanentnom strese, nikdy – ešte raz, nikdy – nebudete dosahovať výsledky tak rýchlo, ako keď stresory vo Vašom živote minimalizujete, alebo úplne odstránite.

Preto, ak Vám záleží na Vašich výsledkoch, na Vašom zdraví a celkovej kvalite života, stresu a stresorom vo Vašom živote by ste mali venovať pozornosť. Nie prehnanú, aby ste nemali stresu viac, ale uvedomelú. Poďte sa so mnou pozrieť na to, aké sú tie najčastejšie.

Dnešná doba prináša prostredie, ktoré je „živnou pôdou“ pre stres a produkciu stresových hormónov. Spánok s mobilom pri hlave a so zapnutým pripojením na internet (prípadne ešte so zapnutým zvonením). Stres. Ranné vstávanie na budík po noci bez kvalitného spánku. Stres. Posúvanie budíka. Stres. Nekvalitné alebo žiadne raňajky, pretože nestíhate. Stres. Ranná káva. Stres (kvôli produkcii kortizolu). Cesta do práce v zápche. Stres. Práca, ktorú neznášate a neprináša Vám radosť. Stres. Nadčasy kvôli nedokončeným úlohám. Stres. E-maily, SMSky, telefonáty počas práce, ktoré Vás vytŕhajú zo sústredenia. Stres. Sociálne siete a porovnávanie sa s inými, pretože kamarát má lepšie auto alebo kamarátka už dostala snubný prsteň a Vy nie. Stres. Domáce povinnosti, prípadne hádka s partnerom (kvôli tomu prsteňu). Stres. Nedostatok pohybu a nekvalitné stravovanie. Stres. Trávenie večera na dvoch a viac obrazovkách (TV, PC, mobil...). Stres.

Tak čo? Koľkokrát ste sa našli? Raz to asi nebolo, však?

Problémom však je to, že na túto úroveň stresu ste už zvyknutí a nepríde Vám to tak, že by ste boli v nadmernom strese. Áno, určite si občas poviete „Mám toho veľa.“, ale nevnímate to ako nič dramatické.

Čo je však potrebné si uvedomiť, že Vy a Vaše telo máte na uvedenú situáciu úplne odlišný názor. Vy ste pod vplyvom kávy, módu prežitia a stresových hormónov.  Takže ste relatívne nabudení a nevnímate.

Vaše telo naopak, nie je stavané na to, aby ste zažívali denne vyššie uvedený kolotoč a prostredníctvom jemných signálov sa Vám snaží naznačiť, že s niečím nie je spokojné.

Ako čítať signály tela?

A ak s niečím nie je spokojné Vaše telo, určite nebudete časom ani Vy. Práve preto by ste sa mali naučiť čítať signály Vášho tela a dôverovať mu. Ono vie, čo robí.

Väčšinou to začína veľmi elegantne a logicky – zhoršenou kvalitou spánku. Poviete si „Veď keď mám toho veľa, bude sa mi chcieť spať.“. To je čiastočne pravda a čiastočne nie. Spať sa Vám bude chcieť, ale v nesprávnu dobu – ráno a počas dňa. Naopak vtedy, keby sa Vám spať malo chcieť (večer), budete nabudení s miliónom myšlienok. Zhoršená kvalita spánku je prvým znakom toho, že niečo nie je v poriadku.

So zhoršenou kvalitou spánku potom, prirodzene, prichádza aj pokles energie počas dňa. Ak máte dojem, že na prežitie dňa potrebujete kávu (prípadne iné stimulanty), máte jasno. Káva by nemala slúžiť na prežitie dňa. Alebo inými slovami, ak potrebujete viac ako 2 kávy denne, nepotrebujete kávu. Potrebujete znížiť Váš stres.

Zlý spánok, nedostatok energie a nadprodukcia stresových hormónov potom vedie k poklesu libida. V prípade, že strácate záujem o sex, sú veľmi pravdepodobné dve veci. Tá prvá je, že Vás partner je škaredý. Tá druhá je, že Vaše telo produkuje príliš veľa stresových hormónov. Ak produkujete nadbytok stresových hormónov, produkcia anabolických hormónov je potlačená a tým pádom sa Vaše libido postupne vytratí do neznáma.

Keď už ste nevyspatí, nemáte energiu a ste aj bez sexu, prirodzene nastávajú depresie. Okrem toho ale, nadmerný stres spúšťa v tele procesy, ktoré zhoršujú psychické zdravie a Vy tak môžete pociťovať nielen zhoršenú náladu, ale v niektorých prípadoch skutočne až depresiu.

Na vrchole toho všetkého je, že hľadáte potešenie v niečom inom. Väčšinou v jedle. So zvýšeným stresom prichádza zvýšená chuť na sladké a celkovo na „junk food“. Nie je tomu tak iba preto, že by ste si potrebovali kompenzovať nedostatok radosti v živote, ale má to aj pragmatickejšie vysvetlenie.

Veľa stresu -> prílišná produkcia kortizolu (stresový hormón) -> potreba znížiť kortizol -> vyplavenie inzulínu znižuje kortizol -> najviac inzulínu vyplavíte pri „junk foode“ (cukor, lepok...) -> chuť na „junk food“.

Okrem toho stres spotrebúva veľké množstvo vitamínov a minerálov v tele a ak ich nedopĺňate (čo väčšinou nie), prejavom je aj neodolateľná chuť na sladké a „junk food“.

Verím, že teraz už rozumiete tomu, že pravdepodobne aj Vy ste v strese. Ak ste sa ale doteraz nenašli ani v jednom z príkladov, gratulujem Vám, môžete článok zavrieť a vidíme sa pri ďalšom.

Ako sa vyrovnať so stresom bez toho, aby ste museli meditovať?

Ak ste sa však našli v jednom alebo viacerých príkladoch, ste v strese.

A ak ste v strese, potrebujete riešenie. A potrebujete ho rýchlo, pretože nemáte čas a ani energiu a chuť čakať na to, kým sa naučíte meditovať alebo kým na sebe budete cítiť účinky správneho stravovania. Je pravda, že moji klienti na sebe cítia účinky správnej stratégie v stravovaní už po týždni, ale v tomto bode nemáme ani ten týždeň.

Vy potrebujete niečo, čo Vám pomôže už dnes. A ideálne, aby ste to mali bez práce.

A to niečo sa volá adaptogény.

Adaptogény sú bylinné extrakty, ktoré v tele pôsobia harmonizujúco. Inými slovami vyrovnávajú Vaše vnútorné prostredie – znižujú to, čo má byť nízke (napr. kortizol večer) a zvyšujú to, čo má byť vysoké (napr. testosterón). Celým týmto procesom pomáhajú zvyšovať Vašu odolnosť voči stresu (fyzickému aj psychickému).

Najpopulárnejším adaptogénom je táto Rhodiola Rosea, ktorá rastie v tvrdých sibírskych podmienkach a tým zvyšuje svoje adaptogénne vlastnosti a jej účinok tak pocítite ihneď po prvej tablete (ja osobne ju používam vždy iba 1-3 dni, pretože potom dôjde k želanému efektu).

Používanie adaptogénov je najrýchlejšia cesta, ako znížiť dopady akútneho stresu na Váš život, ako sa po náročnom dni lepšie vyspať a zobudiť svieži a tiež ako prelomiť stagnáciu v naberaní svalovej hmoty alebo v spaľovaní tuku.

Pozor na...

Adaptogény však majú jeden zásadný problém a to aj napriek tomu, že sa jedná o bylinky, ktoré nemajú vedľajšie účinky.

Tým problémom je to, že neriešia Váš problém dlhodobo. Adaptogény sú skvelé, ak ste v bode totálneho vyčerpania alebo ak máte za sebou náročný deň a nechcete obetovať spánok. V takom prípade si dáte 1 tabletu po večeri a do hodiny ani neviete, že Vás počas dňa niečo trápilo.

Užívanie adaptogénov však nerieši to, že sa porovnávate s druhými. Nerieši Vašu závislosť na mobilnom telefóne a sociálnych sieťach a nerieši Váš celkový životný štýl.

Tento krok je vždy na Vás a práve preto by ste k používaniu adaptogénov mali vždy zaradiť aj ďalšie antistresové stratégie.

Tou najjednoduchšou je zmena stravovania. Stravovacia stratégia Progress Strategy Vás naučí, ako predchádzať stresu spôsobeného nesprávnym stravovaním, ako nebyť závislý na sladkostiach, ako mať dostatok energie na denné úlohy a povinnosti, ako zlepšiť svoj spánok a premeniť svoju postavu k tej vysnívanej. Pôjdeme spolu krok za krokom a dostanem Vás k Vášmu cieľu oveľa rýchlejšie...

P. S.: meditácia vôbec nie je zlá. Niekedy však nemáte čas čakať, kým sa naučíte meditovať a potrebujete niečo, čo funguje okamžite.

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a vopred Vám ďakujem tiež za zdieľanie článku so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.