• -

Špargľový test – ochráňte sa pred Alzheimerom!

Category : Články , Stravovanie

Odhaľte prostredníctvom tohto krátkeho testu, ktorý si môžete urobiť aj doma, budúce zdravotné problémy.

Trápia Vás problémy s pamäťou? Neschopnosť sústrediť sa? Nedostatok energie?

Toto sú veľmi časté problémy, ktoré s mojimi klientmi riešim.

Nenechajte sa však pomýliť. Kým bežne dostupné rady sľubujú zlepšenie pri používaní niektorých potravín (napr. červená repa alebo kapusta), nie je to jediné, čo potrebujete. Vzhľadom na to, že približne 50% populácie trpí mutáciami v géne pre MTHFR, týka sa to pravdepodobne aj Vás.

Poďme od začiatku...

Dôležitosť vitamínov – čo Vám inde nepovedia

O dôležitosti vitamínov ste už určite počuli. Už od detstva nám všetci hovoria, aby sme jedli ovocie a zeleninu, pretože obsahuje vitamíny, ktoré telo potrebuje. Dokonca ste sa možno stretli aj s lekármi, ktorí Vám povedali, že pri zvýšenej námahe (tréning, stres atď.) potrebujete zvýšený príjem vitamínov.

Už W. Price v roku 1894 zdôraznil a potvrdil nevyhnutnosť vitamínov pre správny rozvoj kostry, mozgu, lebky a celkového zdravia.

Nie je preto dôvod na pochybnosti o nevyhnutnosti dostatočného príjmu kvalitných vitamínov.

Kde však väčšina zaspala a stratila krok s dobou, je uvedomenie si toho, čo sa zmenilo. Zmenila sa kvalita pôdy, zmenili sa nároky, ktoré kladieme na naše telá (naši predkovia napr. nelietali po celom svete a neriešili obchody za desať miestne sumy), zmenila sa úroveň environmentálnych toxínov (elektromagnetické žiarenie, znečistené ovzdušie a voda atď.) a podobne.

So znižujúcou sa kvalitou pôdy, tak klesá možnosť dostať dostatočné množstvo vitamínov iba z potravy a so zvyšujúcimi sa nárokmi, ktoré kladieme na naše telá zase spotreba vitamínov narastá. Ak sa preto ešte stále spoliehate na to, že všetko vybavíte pár kusmi pomaranču a jedným kiwi, je veľmi pravdepodobné, že sa čoskoro zaradíte medzi mojich klientov a budeme spoločne naprávať škody, ktoré vitamínové a minerálové deficity napáchali na Vašom tele.

Ak aj patríte medzi uvedomelých jedincov a pravidelne dopĺňate vitamíny aj z iných foriem, ako iba z potravy, nie je všetko vyhraté. Vstrebateľnosť vitamínov ovplyvňuje množstvo faktorov. Tak napríklad stav Vášho tráviaceho traktu (zlé trávenie – zlé vstrebávanie), forma vitamínu, ktorú použijete (nie, nie sú všetky vitamíny rovnaké, forma, ktorú zvolíte môže byť rozdiel medzi rozumnou investíciou a vyhodenými peniazmi), príjem iných vitamínov alebo minerálov (ak napr. používate vápnik, ale nemáte dostatočné množstvo magnézia, spokojní nebudete), kvalita suplementov alebo génové mutácie...

Mutácie v géne pre MTHFR – týka sa to aj Vás

Práve génové mutácie a formy vitamínov môžu dramaticky zmeniť výsledok Vašej snahy.

MTHFR je skratka pre methylentetrahydrofolátreduktázu, ktorá hrá dôležitú úlohu pri metabolizme homocysteínu (neesenciálna aminokyselina), ktorá je vedľajším produktom metabolizmu esenciálnej aminokyseliny metionínu.

Za normálnych okolností sa z homocysteínu stane ďalej neškodná látka. Nie však pri mutácii v géne pre MTHFR, ktorou trpí približne 50% populácie.

O mutácii v géne pre MTHFR som sa prvýkrát dozvedel od Ch. Poliquina, ktorý ma naučil aj jednoduchý špargľový test (hneď sa k nemu dostaneme).

Aby sme tu ale nemali z toho lekársku fakultu, pre Vás je podstatné si uvedomiť to, že ak sa Vás týka MTHFR defekt, môžete v budúcnosti trpieť rôznymi problémami ako napríklad Alzheimerova choroba, kardiovaskulárne ochorenia, leukémia, metabolické poruchy, rakovina hrubého čreva, rakovina obličiek, problémy s tehotenstvom, poruchy opravy DNA, depresie, migrény, chronický únavový syndróm a podobne...

Špargľový test – ako zistím, či mám MTHFR defekt?

Jednou z možností, ako si otestovať, či sa mutácia v géne pre MTHFR týka aj Vás je samozrejme absolvovať krvné testy.

Jednoduchšou možnosťou je však konzumácia špargle a následné pozorovanie reakcii Vášho tela – v tomto prípade zápach moču.

V prípade, že máte MTHFR defekt, Vaše telo má problémy s metabolizmom aminokyseliny asparagín, čo sa prejaví zapáchajúcim močom po tom, čo zjete špargľu. Zapáchajúci moč po konzumácii špargle je znak nedostatočnej metylácie, ktorá je spojená s mutáciami v géne pre MTHFR.

Test už máte. Teraz – čo s tým?

Prevencia pred ochoreniami spôsobenými mutáciami v géne pre MTHFR

Prvým základným krokom je dostatočný príjem vítamínov skupiny B, najmä kyseliny listovej (vitamín B9).

Ale...

V prípade, že ste si prostredníctvom špargľového testu diagnostikovali MTHFR defekt, znamená to, že Vaše telo z klasických vitamínov B9 nevyužije takmer nič. Súvisí to s tým, že MTHFR defekt neumožňuje Vášmu telu premeniť B9 na aktívnu formu, čo následne prehlbuje deficit a zvyšuje riziko spomínaných ochorení.

Riešením je používanie metylovanej formy vitamínu B9 a zlepšenie metylácie prostredníctvom metylových donorov (zjednodušene - látky, ktoré pomáhajú dokončiť metyláciu).

Môj najobľúbenejší produkt, ktorý pri klientoch využívam je nemecký MethylKomplex, ktorý obsahuje nielen ostatné vitamíny skupiny B, ale tiež aj aktívnu formu B9 a B12, metylové donory a tiež ďalšie látky, ktoré pomáhajú zlepšiť zdravie, detoxikáciu, Vašu energiu a pamäť.

Diagnostika mutácii v géne pre MTHFR je základným predpokladom dobrého zdravia a dlhovekosti. Je to pravdepodobne najzásadnejšie zdravotné riziko, s ktorým sa môžete stretnúť, pretože sa o ňom takmer vôbec nehovorí, avšak je ho možné odstrániť prostredníctvom relatívne finančne nenáročného riešenia – používaním správneho doplnku výživy.

MethylKomplex zoženiete tu.

Ďalšie podobné praktické informácie tohto typu nájdete priamo v stravovacej stratégii Progress Strategy.

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a vopred Vám ďakujem tiež za zdieľanie článku so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.