• -

Čas pod napätím – kľúč k Vašim cieľom

Category : Články , Tréning

Objavte kľúč k Vašim cieľom v premene postavy – čas pod napätím.

Ako by ste sa cítili, ak by ste poznali nástroj, ktorý Vám umožní vyzerať podľa Vašich predstáv?

Ak by ste už nemuseli hádať, ako postupovať, ale vedeli by ste presne, čo robiť?

Príjemná predstava, však?

Tak si ho poďme dnes ukázať...

Začiatky sú vždy ťažké

Každý začiatok predstavuje novú výzvu. Ak začínate s novým vzťahom, musíte byť ostražití a nenápadne zisťovať, či Váš potenciálny partner nevykazuje známky psychickej poruchy. Ak začínate v novej práci, musíte sa toho väčšinou veľa naučiť, napríklad, kde je najbližší automat na kávu. Ak začínate šoférovať, musíte dávať veľký pozor na to, aby ste zladili množstvo úkonov a udržali auto na ceste, pretože za zrazených ľudí by sa Vám žiadne body nepripočítali (fanúšikovia GTA vedia).

Tréning nie je výnimkou...

Možno ste začali trénovať nedávno a možno je to už pár rokov. Predstavte si ale svoj začiatok. Stojíte vo fitness centre a absolútne netušíte, čo robiť, ako to robiť a kde vôbec začať.

Postupom času však nadobúdate sebadôveru a zlepšujete sa. Získavate nástroje. Možno si najmete trénera, ktorý by mal tieto nástroje poznať (nie je dôvod platiť niekoho, kto vie toľko, čo Vy). A získavate ďalšie nástroje.

O niektorých nástrojoch ste pravdepodobne počuli prvýkrát odo mňa v mojich článkoch. Nech už je to akokoľvek, každý jeden z nástrojov Vám bude zbytočný, ak nebudete poznať ten základný. A tomu sa dnes povenujeme...

Čas pod napätím – kľúč k Vašim cieľom

Ak moju prácu sledujete dlhšie určite viete, že som zástanca toho, že zmena je najlepší priateľ premeny postavy. Napriek tomu, že zmena je pre dlhodobý progres nevyhnutná, málokto z Vás ju robí dostatočne.

Niektorí meníte cviky. Niektorí meníte počty opakovaní. Pokročilejší menia aj druh adaptácie. Možno meníte aj pauzy a silovú kvalitu. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, ako dlho trvajú Vaše série?

Čas pod napätím jednoducho znamená, ako dlho Vám trvá dokončiť daný pohyb/cvik. Ak napríklad urobíte 3 klasické opakovania, Vaša séria bude trvať povedzme 6 sekúnd a teda Váš čas, počas ktorého sú svaly pod napätím je 6 sekúnd. Ak urobíte 10 klasických opakovaní, sériu dokončíte v priebehu cca 20 sekúnd. Čas pod napätím v tomto prípade je 20 sekúnd.

To, ako dlho trvá Vaša séria udáva celkový tréningový efekt. Toto je extrémne dôležité...

Vaša séria predsa nemôže trvať rovnako dlho, ak Vám ide o maximálnu silu, o relatívnu silu, o funkčnú hypertrofiu, o hypertrofiu, o spaľovanie tuku alebo o silovú vytrvalosť. To by bolo šialené! Ide o rôzne ciele a preto k nim treba pristupovať rôznym spôsobom.

Ak máte teraz dojem, že ste doteraz prišli o výsledky, nebojte sa, nie ste v tom sami. Neuvedomovanie si tejto základnej skutočnosti bola jedna z mojich najväčších chýb v minulosti.

Ako dlho má trvať moja séria?

Verím, že už sa pomaly začínate zamýšľať nad konceptom času pod napätím a preto Vám napadla táto otázka.

Ak by sme to chceli veľmi zovšeobecniť, tak môžeme povedať, že čím silnejší chcete byť, tým kratšie Vaša séria bude trvať a čím svalnatejší chcete byť, tým dlhšia Vaša séria bude.

Je to, samozrejme, príliš zovšeobecnené a ak by sme mali ísť do čísel, tak to vyzerá približne nasledovne. Príklady sú uvádzané všeobecne, bez ohľadu na to, aký máte nervový systém, neurotransmiterovú dominanciu atď. Ak by som bral do úvahy všetky faktory, sedeli by sme tu ešte 2 hodiny.

Ak Vám ide o maximálnu silu (pre jednoduchosť berme do úvahy predsúťažné obdobie a nie celoročný tréning), dĺžka Vašej série bude približne 3-6 sekúnd.

Ak Vám ide o relatívnu silu, dĺžka Vašej série bude 5-20 sekúnd. Relatívna sila je zjednodušene schopnosť zodvihnúť čo možno najťažšiu váhu v pomere k svojej telesnej váhe.

Ak Vám ide o funkčnú hypertrofiu, dĺžka Vašej série bude 20-40 sekúnd. Funkčná hypertrofia je nárast funkčnej svalovej hmoty, ktorá má prenos do Vášho športu alebo bežných denných situácii. Ideálnym príkladom sú napríklad bojové športy a presun do vyšších váhových kategórii (potrebujete zvýšiť svoju hmotnosť, ale musí ísť o funkčnú hmotu, ktorá Vám dá výhodu).

Ak vám ide o hypertrofiu, dĺžka Vašej série bude 40-90 sekúnd. V niektorých prípadoch až 2 minúty. Hypertrofia je nárast svalstva, ktorý však nutne nemusí mať prenos do Vášho športu. Ide teda prevažne o estetické ciele.

Ak Vám ide o spaľovanie tuku alebo silovú vytrvalosť, tak je to komplikovanejšie. Ale dajme tomu, že priemerná dĺžka Vašej série bude 90 sekúnd a viac.

Povedzme, že je Vašim cieľom budovať svalovú hmotu. Je to asi najčastejší cieľ. Znamená to teda, že ak má Vaša séria trvať povedzme 70 sekúnd, že máte urobiť cca 35 opakovaní? Určite nie. Pri týchto cieľoch je nutné brať do úvahy aj ostatné premenné.

Inými slovami, áno, čas pod napätím bude 70 sekúnd, ale nemôžete zvoliť rozsah opakovaní pre inú silovú kvalitu (v tomto prípade silovú vytrvalosť – 35 opakovaní). Tak by ste sa ďaleko nedostali.

Čo potrebujete je správna metodika, ktorá Vám umožní pracovať v rozsahoch opakovaní pre Vaše ciele, ale zároveň naplniť predpísaný čas pod napätím.

Ako na to? Rozobratie tejto témy by si vyžadovalo samostatnú prednášku a ideálne aj praktické príklady. Mám pre Vás zlú správu a dobrú správu.

Tá dobrá správa je, že prednáška určite bude a po jej absolvovaní budete schopní využívať čas pod napätím vo svoj prospech a dlhodobo tak napĺňať svoje ciele.

Tá zlá správa je, že prednáška nebude tak skoro. A Vy chcete výsledky hneď. Do tej doby môžete využiť tréningový program Progress Culture: Mass Program, ktorý som posledné mesiace testoval ja a vybraní klienti a ktorý Vám dá presný návod, ako využiť čas pod napätím, a ako postupovať krok za krokom v tréningu tak, aby ste prelomili konečne stagnáciu v naberaní svalovej hmoty ako všetci klienti, ktorí program testovali pred jeho uvedením.

Všetky potrebné informácie nájdete na produktovej stránke. Ak sa chcete konečne v naberaní svalovej hmoty posunúť ďalej prostredníctvom metód, ktoré sa nezakladajú na hádaní, ale na tom, ako funguje ľudské telo, teraz máte jedinečnú možnosť.

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a vopred Vám ďakujem tiež za zdieľanie článku so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.