• -

Drepy s podložkou pod pätami

Category : Články , Tréning

Aký je môj názor na drepy s podložkou pod pätami?

IMG_3888

Rád by som Vám všetkým v prvom rade poďakoval za všetky Vaše otázky, ktoré mi píšete a za Váš záujem o Progress Culture. Veľmi ma teší vidieť, že existuje také obrovské množstvo ľudí, ktorí sa chcú niečo dozvedieť a ktorí ocenia kvalitné informácie.

Zároveň ďakujem aj všetkým klientom, ktorí tvrdo pracujú pri plnení tréningových plánov a s otvorenou mysľou zavádzajú zmeny vo svojich individuálnych stravovacích plánoch.

Nedávno som dostal správu s otázkou ohľadne toho, aký názor mám na drepy s podložkou pod pätami.

Predkladám Vám moju celú odpoveď.

„Dobrý deň,

Čo sa týka drepov s podložkou pod pätami a ich vplyv na rozvoj svalovej hmoty. V prípade rozvoja svalovej hmoty je drep s podložkou pod pätami jeden z najúčinnejších tréningových nástrojov.

Má to však jeden problém, ktorý je z môjho pohľadu kľúčový a síce, že podložku pod päty by som odporúčal iba ľuďom, ktorí majú dostatočnú mobilitu a nie sú skrátení.

Je to presne opačne ako sa to používa bežne a dôvod je jednoduchý. Ak je človek poskracovaný a bude cvičiť drepy s podložkou pod pätami kvôli tomu, že sa nedokáže dostať do dobrej pozície, nikdy tento problém neodstráni. Osobne si myslím, že človek, ktorý ma za cieľ svalovú hmotu, by mal odstrániť všetky svoje slabiny, pretože tie ho brzdia a je prostredníctvom nich viac náchylný na zranenie.

Z toho vyplýva, že ja by som išiel cestou zvyšovania mobility a odstránenia skrátenia svalov, za súčasného cvičenia drepov bez podložky, so sústredením sa na správnu pozíciu a to aj napriek tomu, že na určitý čas by klesla váha na činke. Proces zlepšenia mobility netrvá dlho a ten investovaný čas vidím ako veľmi prospešný.

Ak by sa jednalo o človeka, ktorý má nejaké časové obmedzenie (napríklad má súťaž a potrebuje nabrať svalovú hmotu), išiel by som do drepov s podložkou a väčšou váhou, ale zároveň by som pracoval aj na zlepšovaní mobility a odstránení skrátených svalov. Je to vyslovene možnosť pre niekoho, kto si nemôže dovoliť obetovať 4 týždne na ľahší tréning a potrebuje sa pripraviť.

Takže, ak by som to zhrnul - ak niekto chce budovať svalovú hmotu, ale nemá dostatočnú flexibilitu, určite by som najskôr odstránil skrátenie svalov a zlepšil rozsahy pohybov, pretože ak má niekto nejaké obmedzenie v pohyblivosti, má zároveň aj obmedzenia v technike cvikov a (nie len) na naberanie svalov platí: slabá technika = slabé výsledky.“

Drep nie je iba jeden. Rôzne tréningové ciele si vyžadujú rôzne nástroje a zatracovať všetky druhy drepov v prospech jedného by nebolo rozumné.

Drep s podložkou pod pätami je výborným tréningovým nástrojom, ktorí využívajú tí najlepší na svete.

Sám s ním mám výborné skúsenosti a využívam ho napríklad v svojom tréningovom pláne Game Changer, kde klienti referujú o veľkom potenciáli tohto cviku.

Určite ale podložku pod päty netreba brať ako barličku pre svoje slabiny a prioritou by vždy mala byť kompletná mobilita a dokonalá technika.

Gamechanger

-Miroslav Provazník

Ak Vás zaujíma viac informácii zo sveta zdravia, tréningu a výkonu, dajte Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“. Dostanete sa tak vždy k najnovším poznatkom.

V prípade záujmu dostávať všetky informácie do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoju e-mailovú adresu.