• -

Fenomén dnešnej doby – liečenie symptómov

Category : Články , Stravovanie

Dnešná doba ponúka množstvo vymožeností. Nie všetky sú však dobré.

IMG_5028

Za posledných niekoľko rokov sme ako ľudstvo sme výrazne pokročili. To, čo ešte pred pár rokmi predstavovalo neriešiteľný problém (napr. chrípka), dnes už riešime na dennej báze.

Rovnako sme však pokročili aj v tom, ako pristupujeme k našim telám a zdraviu...

Ak ste v minulosti dostali napríklad spomínanú chrípku, bolo veľmi pravdepodobné, že sa z nej už nedostanete. Dnes už máme na chrípku lieky takmer v každej domácej lekárničke a nemusíme ísť často ani k lekárovi.

Na jednej strane je to fantastický posun, ktorý nám ušetrí množstvo problémov, na druhej strane nám však tento vývoj nie vždy slúži v náš prospech. Štandardom sa totiž pomaly stáva to, že sa lieči prostredníctvom liekov všetko. Nemôžete spať? Máme lieky na spanie. Nepravidelná stolica? Máme lieky. Chrípka? Lieky. Bolesť hlavy? Lieky. A takto by som mohol pokračovať veľmi dlho.

Keď sa tak zamyslíte, koľkokrát za posledných 5 rokov ste užívali antibiotiká a koľkokrát za posledný rok ste použili nejaký liek proti bolesti (rátajú sa sem aj rôzne maste na kĺby a podobne)?

Áno, pochopiteľne, zápal pľúc nebudete brať na ľahkú váhu a je nutné zakročiť liekmi. Ale čo taká mierna bolesť hlavy? Stretávam sa totiž s prípadmi ľudí, ktorí skutočne siahajú po liekoch aj v prípade, že ich niečo zabolí, prípadne majú ľahkú nádchu.

Úprimne, chápem to. Sám som si tým prešiel. Ak som kedysi ochorel, potreboval som byť v top forme, pretože ležať v posteli neprichádzalo do úvahy a vynechávanie tréningov sa rovnalo smrteľnému hriechu. Preto som často aj pri ťažšej forme prechladnutia užíval antibiotiká alebo som sa aspoň liečil veľkými dávkami (a tým myslím naozaj veľkými) voľne predajných liekov.  

Je pravda, že som sa vyliečil vždy rýchlejšie, ako prirodzenou cestou. Je ale tiež pravda, že iba dočasne. Ako už určite viete, takáto stratégia nie je dlhodobo udržateľná, pretože lieky poškodzujú tráviaci trakt. Tráviaci trakt hostí 80% nášho imunitného systému. Výsledkom mojich liečebných procedúr bolo to, že som si poškodzoval imunitu a choroby sa mi opakovane vracali. Vtedy som však začal ďalšiu liečbu a paradoxne si tak iba škodil.

Preto by som Vás rád dnes vyzval k tomu, aby ste sa naozaj zamysleli nad nasledujúcimi vecami:

1.ako často bývam chorý?

2.ak už som chorý, ako dlho bývam chorý?

3.ako sa liečim počas choroby? Siaham hneď po antibiotikách?

4.používam lieky proti bolesti vždy, keď ma niečo zabolí (kĺb, hlava, brucho atď.)?

V závislosti na odpovediach už máte predstavu, ako ste na tom. Nie len so zdravím, ale aj s prístupom. Je totiž normálne nebývať často chorý (viac ako 1-2x do roka), nebývať chorý dlho a nepotrebovať na vyliečenie antibiotiká alebo lieky.

Trend nadmerného užívania liekov podporujú aj mnohí lekári. Svojim prístupom a presvedčením, že na všetko treba predpísať aspoň 2 druhy liekov, Vám určite nepomáhajú. Nechcem tu písať o tom, ako lieky, ktoré predpisujú často iba prehlbujú reálny problém (napr. pri predpisovaní diuretík pri vysokom krvnom tlaku), je potrebné si však uvedomiť, že účinným liekom nemusia byť iba tabletky.

Lieky však často atakujú iba symptómy a nezameriavajú sa na reálnu príčinu. Zjednodušeným príkladom sa to dá opísať nasledovne. Bolí Vás hlava z nedostatku hydratácie a elektrolytov vo Vašom tele. Normálnym a účinným spôsobom, ako tento problém odstrániť by bolo doplnenie elektrolytov a hydratovanie tela. Štandardným riešením je však liek, ktorý pôsobí na Váš centrálny nervový systém a ten Vám dá klamný signál, že je všetko v poriadku (hlava Vás už nebolí) a pritom Vášmu telu stále chýbajú základné kamene na odstránenie problému (voda a elektrolyty).

Tento prístup je z môjho pohľadu ešte nebezpečnejší vtedy, ak sa jedná o dlhodobé užívanie lieku, ktorý iba atakuje symptómy. V našom príklade by to teda znamenalo, že denne užívate lieky proti bolesti, hlava Vás síce nebolí (resp. lieky bolesť maskujú), ale dehydrovaní ste stále a deficit elektrolytov sa zvyšuje (pretože ich nedopĺňate). Keďže práve hydratácia a elektrolyty spôsobili Vaše bolesti a Vy ste problém neodstránili (iba skryli jeho prejavy, prostredníctvom lieku), nemôžete čakať dlhodobé zlepšenie stavu. Práve naopak.

Prečo to všetko píšem?

Vráťme sa ku mne a k tomu, ako som používal lieky na riešenie prejavov a čo sa všetko zmenilo.

Keď som si postupom času začal uvedomovať, že to, že som každú chvíľu chorý, nie je dobrým znamením, začal som pátrať. Svoju pozornosť som zameral na alternatívne prístupy k liečeniu rôznych chorôb a na moje veľké prekvapenie je v zahraničnej praxi alternatívna medicína a prístupy rovnako populárna, ako u nás predpisovanie liekov.

Začal som teda od základov meniť svoje stravovanie, svoj prístup k chorobám a celý svoj životný štýl. A tu práve nastala obrovská zmena, ktorej môžete docieliť aj Vy.

Musíte sa však na zdravotné problémy a zdravie celkovo pozerať viac komplexne. To, že Vás bolí hlava alebo, že máte dlhodobý problém so spánkom, nie je náhoda. Rovnako ani to, že ste dlhodobo bez energie, nie ste spokojní s tým, ako vyzeráte a chýba Vám motivácia robiť čokoľvek.

Všetko sú to signály tela, ktoré sa Vám snaží niečo povedať.

Určite tým telo ale nemyslí to, že by chcelo nejaký liek na predpis.

Skôr by Vás rado nasmerovalo ku komplexnej zmene životného štýlu. Pre mňa kľúčovým prvkom v zlepšení imunity a celkového zdravia bola zmena stravovacích návykov.

Okrem vyradenia priemyselne spracovaných potravín (čo je už snáď každému jasné, že tie k zdraviu nepovedú) je to najmä odstránenie vitamínových a minerálových deficitov, spolu s nastavením všetkých potrebných parametrov stravovania vzhľadom na moje ciele a momentálny stav.

Momentálnemu stavu odporuje aj počítanie kalórii a aj keď niektorí ešte stále v roku 2016 tomuto historickému prežitku holdujú, je potrebné uvedomiť si, že je to pre väčšinu ľudí zbytočné.

Všetky postupy, ktoré mi pomohli zlepšiť zdravie som zhrnul do Progress Strategy. Ak preto hľadáte stravovací systém, ktorý Vám pomôže nie len cítiť sa lepšie a meniť postavu, ale aj byť zdravšímiinvestujte do seba a nechajte ma pomôcť Vám.

Druhým kľúčovým prvkom bola úprava tréningových parametrov. Tréning je nutné totiž zostavovať tak, aby rešpektoval určité zákonitosti a periodizáciu a tiež je potrebné pri jeho tvorbe a aplikácii dbať na odlišnosti v úrovniach. Preto  som všetky uvítacie plány rozdelil do úrovní, aby nedochádzalo k prekročeniu regeneračných možností tela a nekompromitovala sa tak Vaša imunita.

O špecifikách v tréningu si však povieme inokedy.

Vývoj posledných desaťročí nám prináša množstvo výhod. Jednou z nich je aj vyššia úroveň liečenia chorôb a vyvíjanie účinnejších liekov. Tento vývoj však spôsobuje problémy spojené s častým nadužívaním liekov, ktoré vedú k rôznym poruchám imunity a často problémy iba zhoršujú a prehlbujú, pretože atakujú iba symptómy a nie pravé príčiny zdravotných problémov. Základnou stratégiou pri snahách žiť lepší a zdravší život, by mala byť zmena stravovacích návykov, najmä odstraňovanie minerálových a vitamínových deficitov.

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.