• -

Môžeme sa spoľahnúť na každého osobného trénera?

Category : Články , Tréning

Ľudia, ktorí majú ambície zlepšiť svoje zdravie, alebo postavu, siahnu často po službách osobného trénera. Je však rozumné dôverovať každému, kto o sebe tvrdí, že je osobný tréner?

IMG_2690

Vec, ktorá vo mne vyvoláva zmiešané pocity je tá, že väčšina ľudí nie je v spojení so svojim telom. Čo tým myslím? Myslím tým to, že nevedia dostatočne identifikovať potreby svojho tela. Najmä bolesti. Zároveň aj to, že sa nezaujímajú o prirodzené cesty, ako ozdraviť svoje telo a ako ho udržať v najlepšej kondícii celý život. Stratili tú schopnosť vedieť, čo ich telo potrebuje.

S tým súvisí to, že ľudia potom nevedia základy toho, ako cvičiť, alebo ako postupovať, ak majú nejaký cieľ (napríklad posilniť zadok atď.).

Všimnite si, že píšem základy. Je prirodzené a ja netvrdím, že by každý mal vedieť o tréningu všetko. Ja tiež napríklad neviem nič o daniach a nechávam túto súčasť môjho života na iných.

Problém je vtedy, keď si takýto ľudia (logicky) najmú trénera, ktorý o tréningu nevie často krát tiež nič. Tam to potom skončí ešte horšie, pretože ľudia stratia dôveru v to, že cvičenie je efektívne a povedia si „Tak keď som sa nezlepšil/a s trénerom, tak to nemôže fungovať. On je predsa odborník“.

Ale pozor.

Veľa osobných trénerov odborníkov nie je. Verte mi, strávil som v rôznych posilňovniach takmer polovicu života a vídal som to denne. Nezmyselné tréningy, nezmyselné rady o stravovaní, otrasná technika, nulové znalosti, smskovanie a monológ o tom, kde bol tréner v piatok večer.

Ešte by som rád dopredu uviedol, že netvrdím, že každý osobný tréner je zlý. Stretol som veľa vzdelaných ľudí, s otvorenou mysľou, ktorí radi diskutovali o strave a tréningu a vzájomne sme sa obohatili.

Na druhej strane, existuje aj veľa samozvaných odborníkov.

Prečo je tomu tak?

Pretože ľudia sú prirodzene leniví a hľadajú ľahké cesty. A tak sa stane, že niekto si povie „Hej, osobný tréner iba stojí a pozerá sa na niekoho ako cvičí a dostáva peniaze. To je super biznis!“. Spraví si kurz a začne trénovať ľudí. Tento kurz je ale informačne slabý a aj pri veľkej vôli sa nedá obsiahnuť v ňom všetko potrebné.

Čerstvého osobného trénera, motivovaného tým, že bude iba stáť a pozerať sa na ľudí, samozrejme, nenapadne to, že by sa ďalej vzdelával. Veď na čo? Aj tak dostáva peniaze a keď príde o niektorého z klientov, nahradí ho iným. Hlavne, že zarobí.

Naučí sa tak iba základ, možno prečíta nejakú knihu v slovenčine, alebo češtine a ide trénovať. Občas sa možno o tréningu porozpráva s kolegami z fitnes centra a ak má šťastie, dozvie sa to, čo písali v Muscle & Fiction.

Ako môžete vedieť, že nie som jeden z týchto trénerov?

Je to jednoduché. 11 rokov som sa sústredil iba na vzdelávanie, nie na to, aby som niečo zarobil. Trénoval som ľudí zadarmo. Trénoval som seba a denne študoval všetko o tréningu a strave. Navštívil som najlepších, aby som sa od nich mohol učiť. Robil som chyby, aby som následne analyzoval ich riešenie a stanovil lepšie varianty postupov. Všetko zadarmo.

Dokonca som sa naučil cudzí jazyk, aby som mohol prijímať informácie priamo od zdroja. Informácie o tréningu a stravovaní sa na Slovensko totiž dostávajú s 10 ročným oneskorením.

Viete si predstaviť, že by ste chodili 11 rokov do práce zadarmo, len kvôli tomu, aby ste mohli získať tie najlepšie vedomosti? Dokonca by ste ľuďom v práci platili za to, aby sa s Vami podelili o ich vedomosti? Alebo, že by ste venovali extrémne množstvo času tomu, aby ste sa naučili nový jazyk?

Že nie?

Nevadí. Ja som túto možnosť, vďaka Bohu a ľuďom okolo mňa mal a som pripravený odovzdať Vám všetky svoje poznatky. Ste pripravení aj vy?

Moje poznatky som momentálne pre Vás spracoval do 3 produktov.

Uvítací tréningový plán – Welcome Training. Tieto plány slúžia pre tých, ktorí sú skeptickí a nedôverujú mi natoľko, že by sa chceli púšťať do trénovania podľa mojich princípov na dlhú dobu. Uvítacie tréningové plány sú písané na 4 týždne a sú za cenu, ktorá je dostupná každému. Každý má teraz možnosť vyskúšať si tréning podľa Progress Culture a zvážiť, či sa mu páčil, či mu niečo dal a či chce pokračovať ďalej. Uvítacie tréningové plány sú rozdelené na 4 úrovne: nováčik, začiatočník, pokročilý a master.

Individuálny stravovací plán. V stravovaní verím na individuálny prístup a preto som pre Vás pripravil možnosť zostavenia individuálneho stravovacieho plánu, presne podľa Vašich požiadaviek a možností. Môžete tak spaľovať tuk, naberať svalovú hmotu, detoxikovať organizmus, zvyšovať výkonnosť mozgu alebo zlepšovať energiu. Stačí si vybrať.

Individuálny tréningový plán. Okrem uvítacích tréningových plánov je možnosť, nechať si zostaviť tréningový plán na mieru. Počet individuálnych tréningových plánov je obmedzený a momentálne zostáva k dispozícii 6ks.

V budúcnosti sa môžete tešiť na množstvo nových tréningových plánov. Mojim osobným cieľom je pripraviť tréningové plány rôzneho zamerania, aby si každý z Vás mohol vybrať ten svoj. Vždy ma totiž teší, keď mi klienti píšu, ako sa im tréningový plán páči a delia sa so mnou o ich výsledky.

Ak máte stále dilemu s darčekmi, využite niektorý z produktov a obdarujte seba, alebo blízkych niečím, čo je skutočne rozumnou investíciou. Pretože zdravie je to najdôležitejšie, čo máme...

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.
Progress Culture môžete sledovať aj na Facebooku.

-Miroslav Provazník