• -

Najlepší predtréningový stimulant na svete

Category : Články , Tréning

Začínal som s cvičením v roku 2004 a v tej dobe boli v našom meste 2 obchody s doplnkami. Nemyslím tým obchody s doplnkami vo fitnescentrách, ale normálne predajne, kde sa predávali iba suplementy a nič iné. Po určitom čase strávenom v posilňovni som sa začal obzerať po nejakom doplnku výživy.

IMG_0335

Samozrejme som svoju pozornosť zameral na úplne zlé druhy doplnkov, ale o tom nabudúce.

Čo je však dôležité pre tento článok je, že v tej dobe neboli v ponuke skoro žiadne predtréningové doplnky výživy. Neskôr sa táto situácia začala meniť až prerástla do súčasnej podoby, kedy máme na trhu obrovské množstvo predtréningoviek a takmer každý „správny“ fitness nadšenec si pred príchodom na tréning namieša svoj koktejl, či už v šatni, alebo o to požiada usmiatu slečnu pri bare.

Ako si však vybrať z veľkého množstva predtréningoviek?

Akú predtréningovku používam ja? Beta-Alanin? Arginín? NO pumpa?

Nie.

Alebo používam iba obyčajnú kávu?

Nie. Kávu používam inokedy a je iba málo ľudí, ktorým by som kávu pred tréningom doporučil.

„Akú predtréningovku teda používaš?“ pýtate sa.

Je to veľmi jednoduché a teraz sa konečne dostávame k tomu, na čo všetci od prečítania nadpisu čakáte. Podľa môjho názoru je najlepším predtréningovým stimulantom otázka:

„Prečo?“

Počkaj, počkaj, čo si sa už úplne zbláznil? Čo to je za blbosť? Aké „prečo“???

Áno, naozaj je najlepším predtréningovým stimulantom a doplnkom otázka „Prečo?“. Prečo to všetko robím? Prečo chcem absolvovať ďalší tréning? A prečo som s tým všetkým začal?

Môžete mať všetky predtréningovky v sebe, byť napojený infúziou na adrenalín, ale aj tak pri tréningu dlhodobo nevydržíte, pokiaľ si neviete odpovedať na túto triviálnu otázku. A verte mi, ak je Vašou odpoveďou to, že chcete vyzerať dobre na svadbe Vášho kamaráta, ktorá je za 6 týždňov, môžete rovno permanentku vyhodiť a športové oblečenie rozdať chudobným.

Vaše prečo musí vychádzať zvnútra. Netvrdím, že každý má mať rovnaký cieľ. Alebo, že trénovať pre to, aby som dobre vyzeral je zlé. To určite nie. Ale musíte trénovať preto, že ste ochotní zmeniť životný štýl a preto, že to naozaj milujete.

Nie preto, že Janka z vedľajšej kancelárie (áno, tá, čo nosí tie šišky) už 3 týždne chodí na zumbu a vždy sa tam skvelo spotí. Ani preto, že Phil Heat dal teraz práve najnovší tréningový program do Muscle & Fatness. To je ako začať variť len preto, že sused varí tiež a pritom nie ste ani hladní.

Tréning Vás musí baviť a musíte ho milovať. Len vtedy nebudete musieť hľadať externé motivátory v podobe predtréningových doplnkov výživy, ale práve naopak. Budete tak nadšení, že máte možnosť znova trénovať, že sa nebudete chcieť zdržovať miešaním nejakej fosforovej tekutiny.

Ak však trénujete dlhodobo, určite poznáte ten pocit, kedy Vaša motivácia klesne a Vy necítite takú vášeň v tréningu. Jednou z najčastejších príčin je to, že sa Váš pokrok zastavil.

Ak cítite, že dlhodobo stagnujete a máte chuť vyskúšať niečo, čo Vás posunie ďalej, poďme spoločne za dosahovaním progresu.

Stačí, ak si vyberiete svoju úroveň – nováčik, začiatočník, pokročilý alebo master – a necháte ma poskytnúť Vám všetko, čo som sa na svojej ceste naučil.

Ste ochotní spraviť niečo pre seba práve teraz?

Ak začínate cvičiť alebo cvičíte a poznáte vo svojom okolí niekoho, komu chýba motivácia, alebo o kom si myslíte, že si nikdy nepoložil otázku „prečo“, zdieľajte s ním tento článok.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.

Progress Culture môžete sledovať aj na Facebooku.

-Miroslav Provazník