• -

O hovne…

Category : Články , Stravovanie

Tabuizovaná téma, ktorá Vám však pomôže odhaliť problémy, kým nie je neskoro.

Ideálna stolica je banánovej konzistencie (žiadne kúsky, ani voda), hnedej farby, pravidelná (1-2x denne), bez nadmerného zápachu a problémov s jej vylučovaním. Skrátka je to jedna hladká, pokojná, príjemná a rýchla jazda.

Chýba Vám akýkoľvek z týchto parametrov? Tak zbystrite pozornosť! Nasledujúce informácie Vám môžu doslova zachrániť život.

Ak máte predsudky alebo sa hanbíte, nemusíte. Nepoviem nikomu, že ste si článok čítali...

Prečo prekonať predsudky?

„Každá choroba začína v tráviacom trakte... Aj tá Vaša!“

Prvú časť tejto vety povedal Hippokrates, druhú časť hovorím ja. Z mojej skúsenosti totiž takmer každý zdravotný problém súvisí s problémami v tráviacom trakte.

V spoločnosti existujú témy, ktoré sú často tabuizované, nehovorí sa o nich a ak sa náhodou začne niekto v danej téme príliš vŕtať, väčšina ľudí sa cíti nekomfortne.

Už od malička mnohí z Vás dostávajú pokyny smerom k tomu, o čom sa nehovorí (peniaze, sex...) a výsledkom je potom nedostatočná informovanosť a neochota vymieňať si skúsenosti.

Jednou z týchto tém je aj stolica.

Uznávam, nie je to téma na rozhovor pri večeri na prvom rande, ale jej kompletné ignorovanie Vám môže spôsobiť veľmi vážne následky. Inými slovami, netvrdím, že musíte svoje zážitky z tohto smeru zdieľať s každým, koho stretnete. Ale určite by ste sa nemali hanbiť zdieľať ich sami so sebou a venovať pozornosť tomu, čo sa Vám, aj prostredníctvom stolice, snaží telo povedať.

Prečo teda prekonať v tomto smere predsudky? Pretože sa toho môžete dozvedieť veľa. Skutočne  veľa...

Prečo sa zaujímať o svoju stolicu?

OK, predsudky prekonané. Ale základná otázka stále zostáva. Prečo by ste sa vôbec mali zaujímať o niečo tak (b)análne ako je stolica?

V prvom rade preto, že stolica je v podstate výsledný produkt Vášho trávenia. A od Vášho trávenia závisí extrémne množstvo vecí.

Od Vášho trávenia závisí to, v akom stave je Váš imunitný systém. Až približne 75% imunitného systému leží v tráviacom trakte.

Od Vášho trávenia závisí to, v akom stave je Vaše zdravie všeobecne. Kožné problémy, autoimunitné ochorenia, alergie, nafúknutie, zápcha, rakovina atď. Aj toto je pár príkladov, ktoré ovplyvňuje stav Vášho tráviaceho traktu.

Od Vášho trávenia závisí to, v akom stave je Vaša nálada a celkové psychické rozpoloženie. Približne 80% serotonínu sa tvorí v tráviacom trakte. Poškodený tráviaci trakt nedokáže vytvoriť dostatočné množstvo serotonínu. Serotonín je neurotransmiter (látka, ktorá prenáša nervové vzruchy), ktorý je zodpovedný za Vašu pohodu a relaxáciu. V prípade, že Vaše telo nedokáže vytvoriť dostatočné množstvo serotonínu, nebudete nikdy „v pohode“.

Toto všetko je iba pár základných príkladov toho, čo všetko tráviaci trakt ovplyvňuje. Rozsiahle informácie nájdete v tomto článku. Nateraz si je však potrebné uvedomiť, že približne 80% zdravotných problémov ovplyvňuje alebo priamo spôsobuje poškodený tráviaci trakt.

Ak je teda stolica výsledným produktom Vášho trávenia, dokáže Vám toho veľmi veľa povedať a poslúži Vám ako jednoduchá a rýchla diagnostika. Vy tak máte pomerne skoro možnosť zakročiť a nenechať degeneráciu Vášho zdravia dôjsť do nenávratného stavu a ťažkých zdravotných problémov.

Bristolská tabuľka

Ak by stolica nebola vôbec zaujímavá, nevenovalo by sa jej v lekárskych kruhoch toľko pozornosti. A nie len v lekárskych. Vedeli ste o tom, že „hovno“ má svoju vlastnú stránku?

Každopádne... Diagnostika stolice je tak zaujímavým nástrojom v poznaní vlastného zdravia, že vo výskumoch sa jej venuje náležitá pozornosť (viem, ani mne to nepríde ako práca snov).

Práve na základe týchto výskumom vznikla tzv. Bristolská tabuľka stolice (Bristol stool chart), kde je popísaných 7 základných druhov stolice. Práve táto tabuľka Vám môže slúžiť na prvú základnú diagnostiku toho, že sa niečo deje. Tabuľku si môžete nájsť, nebudem ju tu popisovať, iba to v krátkosti zhrniem.

Prvé dva druhy stolice, indikujú zápchu. Zápchu spoznáte jednoducho. Nie len, že frekvencia stolice sa zníži (napr. každý tretí deň), ale jemnejšie formy zápchy sú sprevádzané najmä ťažkosťami pri vylučovaní. Inými slovami, na dokončenie procesu Vám nestačia novinky na Facebooku, ale beriete si so sebou známu klasiku „Starec a more“.

 

Druhé dva typy predstavujú normálny stav. Normálny stav je ten, že stolica má konzistenciu banánu a vylučovanie je bez akýchkoľvek problémov a prebieha prirodzene, bez námahy.

Piaty typ stolice predstavuje väčšinou nedostatok vlákniny. Šiesty a siedmy typ indikujú hnačku a jej formy.

Ako by (ne)mala vyzerať moja stolica a ako ju prečítať?

Ako som už v úvode spomenul, ideálna stolica je banánovej konzistencie (žiadne kúsky, ani voda), hnedej farby, pravidelná (1-2x denne), bez nadmerného zápachu a problémov s jej vylučovaním. Skrátka je to jedna hladká, pokojná, príjemná a rýchla jazda.

Bristolskú tabuľku berte iba ako indikátor potenciálneho začínajúceho problému alebo ako krátkodobú diagnostiku (napr. nedostatočná hydratácia v prípade miernej zápchy atď.).

Okrem toho sú však aj iné znaky, ktoré Vám môžu povedať, že problém je pokročilejší a vážnejší.

#1 Konzistencia

V prípade, že Vaša stolica dlhodobo nie je banánovej konzistencie, určite by ste jej mali venovať pozornosť.

Ak ide o tvrdé kúsky, ktoré sú spojené s problémami s vylučovaním (zápcha), je veľmi pravdepodobné, že vo Vašom stravovaní chýba vláknina a/alebo, že máte problémy s hydratáciou. Pridaním zeleniny do svojho stravovania zvýšite príjem vlákniny a správnou kombináciou elektrolytov sa viete postarať o dostatočnú hydratáciu (nie, voda niekedy nestačí). Tradičné zdroje vlákniny ako pečivo a ovocie v tomto prípade príliš neodporúčam. Zvlášť, ak máte aj iné prejavy poškodeného tráviaceho traktu.

Ak ide o vodu alebo iné formy hnačky, väčšinou to indikuje zápal v tráviacom trakte, ktorý môže byť vyvolaný napríklad potravinovou intoleranciou alebo nekvalitným stravovaním.

#2 Farba

Akákoľvek neprirodzená farba indikuje problémy. Ak je zmena zafarbenia krátkodobá, pravdepodobne to súvisí iba s jedlom alebo s doplnkami výživy. Ak je však zafarbenie dlhodobo neprirodzené, môže signalizovať rôzne poruchy.

Žltá (nedostatočné vstrebávanie tukov, zlá činnosť pankreasu...), čierna (vredy, nádory...), zelená (IBS, Crohn...), svetlá (poruchy obličiek...) – toto všetko sú pre stolicu neprirodzené farby. Zvlásť, ak sú kombinované s nadmerným zápachom.

#3 Frekvencia

Nepravidelná stolica indikuje množstvo problémov. Stolica je výsledný produkt trávenia a tak isto aj detoxikácie (resp. jej tretej fázy). V prípade, že nie je pravidelná, Vaše telo, okrem iného, nedostatočne vylučuje nahromadené toxíny, čo spôsobuje celý rad problémov. O troch fázach detoxikácie si môžete prečítať v tomto článku.

Rovnako aj príliš častá stolica – napr. po každom jedle – hovorí o tom, že v tráviacom trakte nie je niečo v poriadku. V tomto prípade môže ísť napríklad o nedostatok tráviacich enzýmov, prípadne nedostatočnú produkciu Hcl atď.

#4 Nadmerný zápach

Áno je to stolica, takže nikto nečaká, že bude voňať ako Acqua di Gio, ale nie je zápach ako zápach. Bežným štandardom je totiž mierny zápach, ktorý nespôsobuje evakuáciu budovy. Vo väčšine prípadov normálne fungujúceho tráviaceho traktu si Váš toaletný nasledovník ani nevšimne, že ste tam boli.

Odporný zápach, ktorý nie je možné vyvetrať alebo prekryť signalizuje v prvom rade premnoženie patogénnych baktérii v tráviacom trakte, nedostatok tráviacich enzýmov a poruchy v tráviacom trakte. Odtiaľ je to potom už iba krok k vážnejším problémom a celkovému zrúteniu zdravia.

Ako vidíte, stolica je prvým a základným indikátorom celkového zdravia Vášho tráviaceho traktu. Z môjho pohľadu nie je nutné čakať na to, kým sa u Vás objavia vážnejšie problémy len preto, že máte dojem, že stolica nie je niečo, čo si zaslúži Vašu pozornosť.

Tráviaci trakt je extrémne dôležitým faktorom v celkovom zdraví a preto naň u klientov kladiem dostatočný dôraz. Klienti, ktorí so mnou pracujú dostatočne dlho na to, aby došlo k ozdraveniu tráviaceho traktu, nemajú žiadne problémy so stolicou, ani so zdravím.

Stravovacia stratégia Progress Strategy je jednoduchým návodom nie len na to, ako napĺňať svoje ciele v premene postavy, ale aj na to, ako sa vyhnúť všetkým najčastejším ochoreniam, ktoré súvisia s poškodeným tráviacim traktom.

Ak ste sa v dnešnej diagnostike našli a chcete ozdraviť svoje telo a trávenie, investujte do seba a svojho zdravia a zlepšite ho, prostredníctvom overených postupov. Ak ste totiž došli v článku až sem, viem, že Vám na Vašom zdraví záleží...

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a vopred Vám ďakujem tiež za zdieľanie článku so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.