• -

Prečo je rovnováha dôležitá?

Category : Články , Tréning

Objavte, prečo je dôležitá rovnováha pre Váš dlhodobý progres v tréningu.

„Snažím sa ako chcem, ale už ďalej nemôžem pridávať váhu na činku.“

„Vždy ide všetko dobre a potom príde zranenie.“

„Chcem spaľovať tuk, ale cviky, o ktorých viem, že sú najúčinnejšie, neviem správne vykonávať.“

Našli ste sa? Je to pravdepodobné. Toto sú totiž veľmi časté prekážky, ktorým musí čeliť množstvo z Vás. Aj keď nie je možné na všetko dať univerzálnu odpoveď, existuje jedna vec, ktorá Vám určite pomôže, bez ohľadu na Vašu úroveň.

Rovnováha

Počuli ste už o tom, že všetko v živote musí byť v rovnováhe? Keď sa niekto narodí, niekto musí zomrieť. Keď niekto tvrdo pracuje, musí aj dostatočne oddychovať. Keď ste na niekoho dobrý, bude dobrý aj niekto na Vás atď.

Nie je tomu inak ani pri ľudskom tele alebo pri tréningu.

Nehovorím teraz o rovnováhe medzi správnym stravovaním a pocitom, že sa neobmedzujete príliš. Nehovorím ani o tom, že neaktivitu v živote (napr. sedavú prácu) je nutné vyvážiť správnym tréningom alebo športom všeobecne. Toto všetko už viete...

O čom ale hovorím, alebo teda chcem hovoriť, je rovnováha medzi jednotlivými svalovými skupinami, medzi jednotlivými končatinami a medzi jednotlivými stranami (pravá/ľavá).

Sú to práve tieto rovnováhy, ktoré Vás buď môžu vystreliť vo výkone vpred a Vy prelomíte dlhodobú stagnáciu, alebo Vás tieto rovnováhy (resp. vtedy už nerovnováhy) môžu na veľmi dlhú dobu zastaviť.

Z mojich skúseností týmto rovnováham venuje pozornosť iba malé percento cvičiacich ľudí. Sám som vinný a ako vždy, aj toto vychádza z mojej vlastnej skúsenosti.

Aj keď som sa vždy snažil trénovať celé telo rovnomerne – nebol som z tých, ktorý by netrénovali nohy alebo cvičili iba biceps – podstata štrukturálnej rovnováhy a rovnováhy medzi stranami a končatinami mi unikala. Aby som to skrátil, výsledkom toho boli menšie zranenia a tak isto aj dlhodobá stagnácia v niektorých cvikoch prostredníctvom nesprávneho používania tela ako celku.

V čom sú teda jednotlivé rovnováhy také dôležité?

Štrukturálna rovnováha

Ak Vás zaujíma zvyšovanie výkonu, spaľovanie tuku a naberanie svalovej hmoty, musí Vás nevyhnutne zaujímať štrukturálna rovnováha.

Prečo?

V prípade, že chcete naozaj dobré výsledky, ktoré sú dlhodobo udržateľné, potrebujete trénovať konštantne. Žiadne polročné tréningy Vám nedajú také výsledky, ako poctivý niekoľkoročný konštantný tréning.

Na to, aby ste boli schopní trénovať a napredovať dlhodobo a konštantne potrebujete byť bez zranení. Na to, aby ste mohli byť bez zranení, potrebujete primárne dokonalú techniku cviku v plnom rozsahu pohybu a štrukturálnu rovnováhu.

Zanedbávanie niektorých svalových partii na úkor iných je najlepšia cesta, ako sa zraniť. Štrukturálna rovnováha znamená, že Vaše telo je rozvinuté rovnomerne a každá Vaša svalová skupina je rovnako silná. Ak teda napríklad benchujete 150kg, ale nedokážete urobiť ani jeden zhyb a na príťahoch v predklone používate 15kg jednoručku, Vaša štrukturálna rovnováha je mizerná.

Ak ale napríklad viete urobiť na zhyboch podhmatom 81% (vrátane Vašej vlastnej váhy) z váhy Vášho Bench-pressu na úzko, ste na tom veľmi dobre.

Ak máte niektorú svalovú partiu výrazne silnejšiu (alebo na nej máte výrazne viac svalovej hmoty), je potrebné to napraviť, aby ste predchádzali zraneniam a zabezpečili si dostatočný progres.

Rovnováha medzi končatinami

Problém, s ktorým som sa stretol nedávno.

Rovnováhou medzi končatinami myslím rovnováhu medzi spodnými končatinami (nohami) a vrchnými končatinami (rukami).

Z krátkodobého hľadiska je rovnováhu medzi jednotlivými končatinami možné opomenúť. Predsa len, ak Vás zaujímajú napríklad šprinty a máte pred súťažou, Vaše paže nehrajú až takú veľkú úlohu.

Z dlhodobého hľadiska však treba brať do úvahy to, že aj ruky (prípadne nohy) sú svaly, ktoré potrebujete na to, aby ste sa posúvali ďalej. Ak budete preto zanedbávať napríklad svoje ruky (môj prípad), časom Vás začnú limitovať v iných cvikoch a oslabíte si vo výsledku celú vrchnú časť tela, čo už je väčší problém.

Dalo by sa povedať, že ide o štrukturálnu rovnováhu, avšak tú ja osobne vnímam viac ako rovnováhu medzi jednotlivými opozitnými svalovými skupinami (biceps/triceps, kvadricepsy/hamstringy atď.) a medzi stabilizátormi a primárnymi svalovými skupinami. Podstatné však je, že dlhodobo zanedbávať rovnomerný rozvoj vrchných alebo spodných končatín vedie k stagnácii.

Rovnováha medzi jednotlivými stranami

Stalo sa Vám niekedy, že ste napríklad pri drepoch cítili, že zabrala jedna noha viac ako druhá?

Ak sa Vám to stane pri poslednom opakovaní v ťažšej sérii 1x za mesiac, nerobil by som z toho vedu. Netreba žiť vo vákuu. Ak sa Vám to stáva non stop, máte problém.

Ak dlhodobo neriešite nerovnováhu medzi pravou a ľavou stranou Vášho tela, nebudete schopní používať Vaše telo ako celok správne a pri každom cviku bude preberať prácu silnejšia strana, čo vedie k jej zosilňovaniu a k ďalšiemu zoslabovaniu tej slabšej.

Výsledkom toho je nie len nestabilita, ale aj mnohé zranenia.

Fyzioterapeuti riešia tento problém celkom často, pretože každý z nás má nejakú dominantnú stranu, ktorú viac používa a bez náležitej kompenzácie spôsobuje táto dominancia veľké problémy.

Pri cvičení sa tento rozdiel môže dorovnať (čo je ten lepší prípad), ale naopak, pri nesprávnom postupe sa tento rozdiel môže prehlbovať, čo vedie k rýchlejším a zásadnejším problémom (čo je, bohužiaľ, ten častejší prípad).

Ako vidíte, rovnováha je naozaj dôležitá.

Ak by som mal poradiť niekomu, o kom neviem absolútne nič, jednu vec, o ktorej viem, že by ho posunula v tréningu ďalej, bola by to práca na rovnováhach uvedených vyššie. Bez ohľadu na to, či ste úplný začiatočník alebo atlét, zlepšením štrukturálnej rovnováhy, rovnováhy medzi stranami a končatinami, sa viete posunúť dramaticky vpred. Výkonnostne, v premene postavy, ale aj v zdraví...

Keďže rovnováhe prikladám obrovskú dôležitosť, posledné mesiace sme ja a vybraní klienti testovali tréningový program, ktorý Vám pomôže odstrániť všetky nerovnováhy, ktoré Vás môžu brzdiť vo výsledkoch.

Tréningový program Progress Culture: Balance sa tak stáva povinnosťou pre všetkých klientov, resp. bol by som rád, ak by si ho každý z klientov prešiel, pretože nepoznám nikoho, kto by nemal problém aspoň s jednou rovnováhou.

Je to skrátka tréningový program, ktorý musíte mať...

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a vopred Vám ďakujem tiež za zdieľanie článku so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.