• -

Prispôsobenie tréningu aktuálnym potrebám

Category : Články , Tréning

Striktné dodržiavanie zaužívaného tréningového systému často viac škodí ako pomáha.

13102567_511022309099975_865979159_n(1)

Od spustenia Progress Culture sa toho udialo mnoho.

Tisíce e-mailov, stovky správy, rozrastajúci sa okruh spokojných klientov, takmer stovka článkov, 2 nové klávesnice (kto dokáže zostať pokojný, ak mu nejde internet?), 9 produktov a cez tisíc fanúšikov na Facebooku.

Za to všetko Vám ďakujem! Sme iba na začiatku a ja dúfam, že si túto cestu užívate rovnako ako ja.

Od spustenia Progress Culture sa toho mnoho zmenilo.

Musel som čeliť novým výzvam v živote, ale aj v tréningu. S tým, ako mi pribudli nové povinnosti, sa zrazu tréning stával náročnejším a ja som si až nedávno uvedomil, čo sa deje.

Prispôsobenie tréningu aktuálnym potrebám

Vždy som mal rád tréning. Rovnako ako aj Vy, inak by ste tu neboli.

Vrcholom môjho tréningového snaženia bolo leto, v ktorom som pravidelne absolvoval 18 tréningov týždenne. Moje nasadenie bolo veľké a výsledky priamo úmerné počtu tréningov.

Po ukončení tohto leta som prešiel na 12 tréningov týždenne a s malými obmenami tak trénoval až donedávna.

A potom prišiel projekt Progress Culture.

Začal som sa venovať aj silovej gymnastike a snažil som sa skĺbiť všetky narastajúce povinnosti s tréningami. Začiatkom roka 2016 sa mi povinnosti tak nahromadili, že frekvencia mojich tréningov sa znížila na 6 tréningov týždenne.

Neskôr som začal niektoré tréningy vynechávať a takmer vždy to boli tréningy spodnej časti tela. Odôvodňoval som si to tým, že predsa trénujem gymnastiku a je dobré zameriavať sa vyslovene na ňu.

To je čiastočne pravda, avšak je potom nutné zvoliť vhodnú stratégiu pri tréningu spodnej časti tela.

Aby som to zbytočne nezdržoval. Vynechávanie tréningov spodnej časti tela, respektíve ich frekvencia 1x za týždeň, ale s nesprávnou stratégiou, viedli k tomu, že som po 12 týždňovom cykle vyzeral ako klasický benchový maniak. Alebo ako hovorí Kanye West „All chest no legs“.

To by nebol až taký problém, pokiaľ by som zlepšil aspoň výkon v drepe. Niektorí klienti totiž potrebujú, aby sa im zdvihol výkon na drepe, ale bez zbytočného nárastu svalovej hmoty, ktorý by ich limitoval (napr. ak sú v určitej váhovej kategórii).

Ale nezlepšil.

Rozhodol som sa preto začal s touto smutnou situáciou niečo robiť. Vedel som však, že klasickým tréningom to nepôjde.

Jednak som mal toho strašne veľa mimo tréning a jednak som stále cvičil gymnastiku a klasické tréningy spodnej časti tela zbytočne zaťažovali moju regeneráciu.

Rozhodol som sa teda prispôsobiť tréning mojim aktuálnym potrebám.

Stanovil som si, že musím zväčšiť nohy, ale nemôžem ich tréningom stráviť viac ako 20 minút, aby to príliš nezaťažilo centrálny nervový systém a aby som sa ďalší deň necítil ako po párty s Danom Bilzerianom.

Viete si predstaviť tie reakcie, keď som prišiel na tréning, rozcvičil sa a po dvadsiatich minútach tréningu odchádzal do šatne? Ľudia si mysleli, že som si iba odbehol do šatne pre banán. Keď zistili, že nie, ťukali si na čelo.

Zo začiatku som bol skeptický aj ja.

Po pár tréningoch ma to ale opustilo a začal som nadobúdať stále väčšiu a väčšiu dôveru  v tento tréning.

Nechápavosť ľudí rástla a rovnako aj moje výsledky.

Pripomienky ohľadne dĺžky môjho tréningu som si nevšímal a sústredil sa na to, aby som tento tréning vybrúsil do dokonalosti. Začal som testovať jeho rôzne variácie a pridávať k nemu cviky. Tým som ale narušil jednoduchosť celého systému a na pár tréningov sa zasa vrátil o pár krokov späť.

Zistil som, že na to, aby celý systém fungoval, musí byť čo najjednoduchší. Bol to presný opak toho, ako som doteraz cvičil. Bežne moje tréningy nôh trvali 60-90 minút. Výsledky tohto tréningu sa však vyrovnali oveľa dlhším tréningom.

Prečo?

Pretože som prispôsobil tréning svojim aktuálnym potrebám. Nebol som zaťažený na jeden typ tréningu. Na to, že musím trénovať aspoň hodinu alebo že musím mať v tréningu aspoň 4 cviky. Pochopil som, že momentálne regeneračné kapacity mi nedovoľujú trénovať tak, ako som bol doteraz zvyknutý a že ignorovanie tohto faktu, by mi iba uškodilo.

Presne to radím každému jednému z Vás – počúvajte signály svojho tela.

Často sa totiž stáva, že človek upadne do stereotypu v tréningu. Má svoj zažitý systém, v ktorom trénuje a ignoruje to, že telo má určité potreby.

Môže sa tak stať, že niekedy telo príliš zaťažujete a ono sa Vám namiesto výsledkov odvďačí stagnáciou. Vy tak začnete trénovať ešte viac a celú situáciu tým ešte zhoršujete (o tom nabudúce).

Tiež sa ale môže stať, že telo príliš šetríte. Nemá zmysel trénovať 4x týždenne, ak máte práve školské prázdniny a nemáte žiadne starosti. V tom prípade bude mať tvrdší a frekventovanejší tréning lepší dopad na telo a Vaše výsledky.

Rozhodol som sa sprístupniť celý môj 12 týždňový plán na spodnú časť tela pre všetkých tých z Vás, ktorí:

(1)nemajú čas na dlhšie tréningy (majú veľa povinností, práce, 2 frajerky atď.),

(2)potrebujú maximalizovať výsledky za minimálny možný čas tréningu,

(3)dlhodobo trénujú a stagnujú v rozvoji spodnej časti tela,

(4)potrebujú v tréningu zmenu,

(5)chcú si užiť leto a nechcú tráviť v posilňovni viac času, ako treba,

(6)chcú objaviť, že sa dá trénovať aj inak ako klasicky a zároveň naberať svalovú hmotu a zvyšovať výkon spodnej časti tela

Prelomte stagnáciu, naberajte svalovú hmotu na spodnej časti tela a zvýšte svoj výkon v drepe prostredníctvom tréningu, ktorý Vám zaberie 20 minút a potrebujete naň iba veľkú činku a kotúče.

12 týždňový tréningový program si môžete objednať tu.

20

Klasickou pascou, ktorá čaká na väčšinu trénujúcich je ignorovanie aktuálnych potrieb vlastného tela. Často sa potom stáva, že neopustia svoj zabehnutý stereotyp tréningu a trénujú v rozpore s potrebami tela, ktoré sa im následne odmení stagnáciou a často aj preťažením, čo celú situáciu iba zhoršuje. Riešenie je pritom veľmi jednoduché – zameranie sa na identifikáciu potrieb vlastného tela a prispôsobenie tréningu týmto potrebám. A to aj za predpokladu, že by bol tréning v úplnom rozpore s tým, ako doteraz človek trénoval.

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.