• -

Ako sa vysporiadať s tréningom počas letnej brigády?

Category : Články , Tréning

Leto – čas letných brigád. Ako sa tréningový nadšenec vysporiada s tréningovými obmedzeniami?

12983946_263641037302139_1468435705819524199_o

Chcel by som Vám poďakovať za Váš záujem a najmä za otázky, ktoré mi píšete, pretože si nimi často pripomeniem témy, o ktorých som chcel písať, ale ešte som sa k nim nedostal.

Jednou z týchto otázok bola aj nedávna ohľadne tréningu počas letnej brigády.

Sám si spomínam na to, ako som s týmto problémom v roku 2005 bojoval. Za nič na svete som sa nechcel vzdať tréningu, ale cítil som na sebe, že letná brigáda mi berie dosť síl a motivácie trénovať. Ja som to vtedy vyriešil celkom radikálne, ale som si vedomý, že nie každý má na to chuť a preto som hľadal aj iné spôsoby, ako pomôcť všetkým nadšencom tréningu.

Ako sa vysporiadať s tréningom počas letnej brigády?

Otázka, ktorá mi nedávno prišla smerovala na tréning počas letnej brigády, kde je vykonávaná náročná fyzická práca 10 hodín denne.

Problémom bol však úbytok hmotnosti (resp. svalov) a tiež aj zníženie výkonov.

Aká bola moja rada?  Nižšie nasleduje celá moja odpoveď.

„Dobrý deň,

Rozumiem, sám som si zažil niečo podobné.

Odporúčam na najbližších 10-14 dní vyradiť tréning úplne.

Následne potom zaradiť tréning, ktorý však bude zameraný kompenzačne k Vašej práci - to znamená robiť cviky s jednoručkami, vyradiť veľkú činku. Pri práci totiž určite viac zaťažujete jednu stranu tela, tak je teraz vhodné túto nerovnováhu v tréningu eliminovať.

Tréning by som počas brigády nechal na takom ľahšom a menej náročnom. Po brigáde sa do toho môžete naplno oprieť.

To, že Vám ubudli svaly značí, že telo nestíha taký nápor fyzickej záťaže regenerovať a viac si pomôžete, ak budete (1) menej pracovať alebo (2) menej cvičiť. Keďže predpokladám, že je pre Vás momentálne prioritou práca, tak by som minimalizoval to cvičenie, resp. nesnažil sa cvičiť s veľkou intenzitou, ale skôr by som hľadal ciele niekde inde + kompenzoval jednostranné zaťaženie z práce.“

Čo si z toho môžete zobrať pre seba?

V prvom rade je nutné zamyslieť sa nad tým, aká je práve Vaša brigáda.

Absolvoval som ich za svoj život veľké množstvo a všetky sa líšili a všetky ovplyvňovali tréning inak. Boli také, kedy som trénoval 2x denne a boli také, kedy som trénoval iba 3x týždenne.

Ak je preto Vaša práca fyzicky menej náročná, je lepšie zaraďovať tréning častejšie, ako kompenzáciu nedostatočnej fyzickej aktivity. Môže ísť síce o ľahší tréning, ale ideálne vo väčšej frekvencii. 

Naopak, ak je Vaša práca fyzicky príliš náročná, je dobré frekvenciu tréningu znížiť a tréning zamerať na udržiavanie a kompenzáciu preťažovaných partii. Ak napríklad v práci niečo prenášate, je možné, že vždy predmety nesiete pomocou silnejšej strany a preto treba kompenzovať tú slabšiu – tu sú práve vhodné cvičenia s jednoručkami.

Ideálne je zvoliť nejaký ľahší tréning, ktorý Vás príliš nezaťaží, ale pomôže udržiavať svalovú hmotu a silu. 

Zo všetkého ale najviac platí, že leto nie je vhodné na maximálny tréning.

Áno, ja som väčšinu letných mesiacov využíval na tvrdý tréning, ale to neznamená, že sa musíte do tréningu hnať aj Vy. Nerobte tú chybu, že budete celý rok príliš striktní a snažte sa užiť leto naplno. Neprežívajte príliš to, že jeden tréning vynecháte alebo, že zrovna dnes nebolo stravovanie ideálne.

Ak Vašou prácou nie je tréning (alebo šport), tak nikdy nebudete spomínať na to, že ste 27. augusta 2016 namiesto pizze s priateľmi volili skorý spánok. Vždy ale budete spomínať na ten polnočný tanec alebo na to, ako ste s kamarátmi na kúpalisku zafarbili vodu v bazéne na žlto.

Netvrdím, že máte jesť od rána do večera langoše a kašľať na tréningy.

Tvrdím však, že je nutné vedieť, kedy povoliť a kedy si prispôsobiť tréningy tak, aby ste mali čas užiť si život naplno.

Žite pokrokom... Nie len v tréningu.

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.