• -

Silový tréning a tréningové pomôcky (opasok, trhačky…)

Category : Články , Tréning

Zistite ako tréningové pomôcky môžu sabotovať Váš pokrok.

IMG_3999

Dostávam od Vás množstvo otázok a naozaj ma to teší, že máte taký záujem o zlepšovanie samých seba.

Nedávno som dostal otázku, ktorú ste si určite položili aj Vy. Išlo o používanie opasku na ťažké základné cviky – drepy a mŕtvy ťah.

Aká bola moja odpoveď?

„Ahoj, osobne si myslím, že tréning by mal slúžiť na to aby (1) odstraňoval zaťaženia určitých partii, ktoré môžu byť zo športu alebo z bežného života a (2) posilňoval celé telo a najmä jeho slabé články.

Používanie opasku vidím ako negatívne hlavne preto, že supluje prácu hlbokého stabilizačného systému a brušných svalov. To znamená, že slabé články neodstraňuje, ale naopak ich podporuje. Ak má niekto slabé brucho (málokto si to bohužiaľ ale prizná) a vezme si opasok, tak áno, cíti sa lepšie a zdvihne väčšiu váhu.

Na druhej strane to ale iba podporí to slabé brucho (pretože nedostane dostatočnú stimuláciu, okrem iného) a problém sa prehlbuje. Je to to isté ako tie spomínané drepy s podložkou pod pätami. Ak má človek skrátené svaly, tak s podložkou sa do drepu dostane, ale skrátený zostáva, čo sa mu následne môže vrátiť pri športe v podobe zranenia (atlét by totiž extrémne skrátený byť nemal, určité skrátenie je z môjho pohľadu OK).

V tomto prípade teda opasok "vyraďuje" z hry hlboký stabilizačný systém a zdravotné problémy sa zhoršujú. V minulosti som opasok používal aj ja. Vždy som mal ale problémy so spodným chrbtom. Samozrejme som si nahováral, že brucho mám silné a opasok potrebujem na ťažké váhy. Ako náhle som opasok vyhodil, zaradil vhodné stratégie na tréning brucha, kompenzačné a strečingové cviky a vhodné tréningové metódy, všetko sa pomaly začalo meniť.

V súčasnosti nepoužívam opasok už asi 5 rokov a problémy nemám žiadne a to aj napriek tomu, že som drepol dvojnásobok svojej váhy, na mŕtvy ťah som išiel na opakovania tiež dvojnásobok svojej váhy a na čiastočné drepy som drepol 3.8x svojej váhy. Všetko vždy bez opasku.

Ak sa teda bavíme o tvorbe komplexného atléta, opasok odporúčam iba na uchytenie prídavnej záťaže na hrazde a dipoch.“

Už vidím tú vlnu nenávisti a kritiky.

Opasok je dobrý, opasok používajú pri ťažkých cvikoch všetci, opasok chráni chrbát, opasok potrebujem na to, aby mi nepadali gate...

Áno, je pravda, že opasok používajú aj najlepší vzpierači sveta. Väčšinou však pri drepoch s 3.5 násobkom svojej váhy a to aj tak len preto, že ich spodný chrbát je zaťažovaný v priemere 25 hodín týždenne. Ak teda drepujete viac ako trojnásobok svojej váhy a týždenne trénujete ťažké cviky každý deň, máte moje požehnanie. Na najťažšie série si opasok vezmite.

Ak ale drepujete 2x týždenne a na drepoch sa striedate s barmankou, pretože tak nemusíte meniť váhu na činke, prestaňte si nahovárať niečo o silnom bruchu a dostatočnej mobilite a zapracujte na sebe bez opasku.

Zlepšite svoj stabilizačný systém, silu brušných svalov, silu tela všeobecne a mobilitu celého tela, aby ste dokázali spraviť normálny drep bez toho, že sa v páse zlomíte ako moje pravítka na matematike, keď som už nedokázal dlhšie znášať prednášky o deriváciách.

A čo trhačky? Na vzpieračské cviky zaraďované vo vysokej frekvencii áno. Na minimalizovanie dopadu tréningu na centrálny nervový systém pri ťažkých sériách vo vysokom objeme áno.

Pri príťahoch jednoručky alebo pri sťahovaní kladky (WTF?!) - nie. Pri úchope, ktorý nedokáže udržať ani partnerkinu kabelku, kým si nanesie rúž - nie.

Tréningové pomôcky ako opasok, trhačky a podobne sú vhodnými pomôckami pri špecifických prípadoch, akými sú vysoké váhy (v pomere k telesnej hmotnosti) a vysoký objem a frekvencia úchop zaťažujúcich cvikov. V tradičnom fitnes svete majú dnes nesprávne postavenie, pretože pomáhajú posilňovať ego, ale neriešia najčastejšie problémy – nedostatočná mobilita a sila celého tela a nedostatočne rozvinutý hlboký stabilizačný systém.

So správnym posilnením stredu tela a s rozvojom celkovej sily sa stretnete (aj) v rámci tréningového plánu Progress Culture: Strength Intro.

-Miroslav Provazník

Ak Vás zaujíma viac informácii zo sveta zdravia, tréningu a výkonu, dajte Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“. Dostanete sa tak vždy k najnovším poznatkom.

V prípade záujmu dostávať všetky informácie do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoju e-mailovú adresu.