• -

Smutná situácia s mladými športovcami a baženie po sladkostiach

Category : Články , Tréning

Ako súvisí situácia s trénovaním mládeže a ich neskoršie problémy s bažením po sladkostiach a postavou?

FullSizeRender

Minulý týždeň som narazil na niečo, čo vo mne vyvolalo zmiešané pocity.

Oslovila ma klientka s tým, že by potrebovala upraviť stravovanie.

Po prvej analýze som si prečítal niečo, čo ma rozosmutnilo. Zároveň som však vedel, v čom je problém a s radosťou som jej ponúkol riešenie.

O čo ide?

Klientka je bývalá športovkyňa.

Podľa jej slov po dobu 10 rokov sa aktívne venovala športu. Trénovala 6 dní v týždni. Počas prázdnin to boli dvojfázové tréningy. Počas celého roka mala pauzu 3 súvislé týždne v apríli.

Zároveň podľa jej slov na sebe nevidela žiadny progres, čo prikladá nedostatku regenerácie, zastaraným postupom trénera a nulové informovanie o vhodných stravovacích postupoch zo strany trénera a športového klubu.

Všetko toto viedlo k tomu, že postupom času sa cítila zle, výsledky nedosahovala a zhoršila sa jej motivácia, ktorá neskôr zanikla. Nasledovalo opustenie športu ako takého (aj rekreačného).

To, že mám nedôveru k väčšine trénerov (a lekárov) v našej krajine, je celkom známe.

Tento prípad je iba jasným príkladom toho, že prečo.

Slabá tréningová metodika, žiadne informácie o správnom stravovaní a o regenerácii ani nehovorím. Tréning, ktorý mi popísala klientka sa blíži k tréningu bulharských vzpieračov. Tí totiž mali voľno 2 dni v roku – 31. decembra a 1. januára. Je nutné ale poznamenať, že Bulharsko bolo zo vzpierania na 4 roky vylúčené kvôli veľkému množstvu atlétov, ktorí boli testovaní pozitívne na užívanie anabolických steroidov.

Ako však môže zvládať bežné detské telo, ktoré je stále vo vývoji, takú záťaž? Dokonca bez správneho stravovania a pri ostatných stresoroch v živote (škola, dospievanie, vzťahy atď.).

Trúfam si tvrdiť, že s uvedeným by súhlasil aj vedúci Katedry telovýchovy a športu v Banskej Bystrici, prof. Čilík, ktorý tiež nezastáva ničenie mladých atlétov nezmyselným tréningom.

Aké má spojenie baženie po sladkostiach, s ktorým klientka dlhodobo bojuje a jej tréningová minulosť?

Tvrdý tréning a extrémne fyzické zaťaženie so sebou prináša zvýšenú potrebu minerálov, a vitamínov a iných látok.

Absencia vedomostí o športovej výžive (a stravovaní všeobecne) spôsobila prehlbovanie deficitov minerálov a vitamínov, ktoré sú spojené práve s bažením po sladkostiach.

Je to prvý spúšťač závislosti na čokoláde, chipsoch atď.

Sám som trénoval 18x týždenne a viem, ako veľmi som musel klásť dôraz na stravu, aby som to dokázal uregenerovať.

Osobne preto vyzývam rodičov, ak už Vašej deti robia nejaký šport, dbajte na ich stravovanie a zvýšte svoju informovanosť.

Nie je totiž nič horšie, ako keď dieťa zistí, že prežilo 10 rokov pod tlakom a s tým, že niečo, čo kedysi milovalo ho teraz stresuje.

Správne stratégie v stravovaní sú najdôležitejším faktorom spokojného a zdravého života a neoddeliteľnou súčasťou športovania na akejkoľvek úrovni.

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.