• -

Ukladanie tuku na problémových partiách (zadok, brucho…)

Category : Články , Tréning

Zažívate ukladanie tuku na problémových partiách? Zistite ako je to s ním naozaj.

IMG_3947

Prvá vec, ktorú mám na svojej práci veľmi rád je tá, že môžem pomáhať všetkým Vám, ktorí máte problém so svojim zdravím, výkonom alebo postavou.

Je úžasné sledovať spätnú väzbu klientov a to, ako sa im mení nie len postava, ale celkovo aj životný štýl, sú viac motivovaní a plní energie a elánu.

Druhá vec, ktorú mám na svojej práci rád, je interakcia s Vami. Vždy sa teším, keď mi píšete Vaše otázky, Vaše dojmy, prípadne ma niekto zastaví osobne a opýta sa na niečo, čo ho trápi, na nejaký produkt alebo sa iba pochváli so svojim výsledkami.

Je to úžasné a práve s interakciou súvisí aj dnešná téma.

Ukladanie tuku na problémových partiách

Rád by som Vás na začiatku k niečomu vyzval.

Buďte k sebe úprimní. Aj keď to nie je príjemné. Výhodou je, že sa na seba dlho nebudete hnevať, ak si poviete niečo, čo sa Vám nebude páčiť.

O čo ide?

Stáva sa mi totiž, že niekto o sebe povie nasledovné:

Muži: „Som so všetkým spokojný mám svalnaté ruky a nohy, ale mám problém s tukom na bruchu.“

Ženy: „Potrebujem zhodiť hlavne na zadku,  na stehnách a na bruchu.“

V čom je problém?

Ak máte problém s tukom na akejkoľvek partii, znamená to, že máte viac tuku, ako potrebujete na celom tele.

„Ako je to možné? Veď môj kamarát je veľký a svalnatý. Má iba trochu tuku na bruchu.“

Keďže sme si na začiatku spoločne sľúbili úprimnosť, idem rovno na to. Váš kamarát je pravdepodobne veľký a „svalnatý“ iba v mikine. Keď si dá v šatni po tréningu dole mikinu, čo sa udeje? Ovisne mu brucho cez tepláky a jeho bradavky vyzerajú ako bradavky kojacej ženy?

Ak áno, svalnatý nie je. Má na sebe iba dostatok hmoty (trochu svalov, vodu a tuk) na to, aby oblečený vyzeral mohutne a zároveň má viac estrogénu ako Klub milovníčiek miešaných nápojov, ktorý spôsobuje gynekomastiu (zväčšenie prsných žliaz u mužov).

„...a moja kamarátka vyzerá dobre, chodí na zumbu, iba potrebuje trochu zhodiť z nôh.“

Kamarátka vyzerá dobre asi iba preto, že tuk spôsobuje na pohľad príjemnejší výstrih, čo mužskému oku lahodí. Ak má ale ruky ako valce a chrbát zliaty do jednej hmoty, asi to až taká hitparáda nebude.

Nikto ešte nikdy nevidel niečo ako krásne tvarované ruky a chrbát a tuk iba na nohách a zadku (ženy) alebo naprúžkované prsné svaly a oddelené kvadricepsy a tuk iba na bruchu (muži).

Áno, hormonálne nerovnováhy spôsobujú ukladanie väčšej časti tuku na určitých partiách (napr. na spodnom bruchu pri zlom manažmente kortizolu), ale aj v takomto prípade je na tele tuku viac ako by bolo treba.

Áno, môže byť človek, ktorý má málo tuku a nemá dokonalé brucho, ale to je spôsobené:

(1) genetickou predispozíciou na určitý tvar brucha (niekto skrátka krásne široký, dokonale poukladaný six pack nikdy mať nebude)

a/alebo

(2) nedostatočnou aktiváciou brušných svalov. Kedy jedinec síce brucho cvičí, ale nedokáže vyvolať dostatočný nárast svalov, pretože neaktivuje brušné svaly. Je to presne aj môj prípad, keď som sa naučil správne aktivovať brušné svalstvo ešte len nedávno a preto je brucho mojou veľkou (vizuálnou) slabinou.

Ako vedieť kam patríte?

Ak ste muž, máte nad 10% tuku, problémom nie je iba tuk na bruchu. Problémom je to, že úroveň Vášho tuku spôsobuje hormonálne nerovnováhy, ktoré následne spôsobujú väčšie ukladanie tuku na „problémových“ partiách.

Ak ste muž a máte 10 a menej percent podkožného tuku a nemáte brucho po ktorom tužíte, pravdepodobne je problém v jeho aktivácii, prípadne máte nedostatok svalovej hmoty celkovo (mať 8% tuku pri 48kg nie je to, čo by malo byť cieľom).

Ak ste žena, máte nad 15% tuku, problémom nie je to, že na Vás bola zoslaná kliatba v podobe ukladania tuku na nohách. Ak sa Vám väčšina tuku ukladá na stehnách, problémom je opäť hormonálna nerovnováha.

Ak ste žena a máte pod 15% tuku, pravdepodobne ste tento článok ani neotvorili.

„Hmm.. Čo navrhuješ?“

Začať so silovým tréningom. Silový tréning upravuje hormonálne prostredie a navyše správny (!) silový tréning akceleruje spaľovanie tuku.

Keď sa dostanete na požadovanú hranicu (10% muži, 15% ženy), s dostatočnou úrovňou svalovej hmoty, následne začnite riešiť vizuálny stav Vašich brušných svalov. Ak zaostávajú, venujte čas ich dostatočnej aktivácii.

Vyberajte si ale správny silový tréning, ktorý Vás naučí základy a následne potom zabezpečí spaľovanie tuku a budovanie svalovej hmoty.

V opačnom prípade totiž budete tráviť čas na bežiacom páse a na strojoch, schudnete 1kg a rozpad svalovej hmoty spôsobí, že budete vyzerať a cítiť sa ako Ch. Bale vo filme Mechanik.

Správny silový tréning totiž buduje krásne ženské telá a mužne vyzerajúce postavy.

-Miroslav Provazník

Ak Vás zaujíma viac informácii zo sveta zdravia, tréningu a výkonu, dajte Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“. Dostanete sa tak vždy k najnovším poznatkom.

V prípade záujmu dostávať všetky informácie do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoju e-mailovú adresu.