• -

Ako Vám môžem pomôcť, ak ste nikdy necvičili?

Category : Články , Tréning

Nikdy ste necvičili, ale s narastajúcim trendom zdravého životného štýlu rastie aj Vaša chuť začať. Ako Vám môžem pomôcť?

IMG_3281

 

Všímate si okolo seba narastajúci záujem o fitnes a zdravý životný štýl celkovo?

Je výrazný a veľmi sa z toho teším. Znamená to, že stále viac a viac ľudí si uvedomuje, že náš životný štýl treba dostať do rovnováhy prostredníctvom športu, cvičenia a zdravej stravy.

Je to veľmi dobrá správa, pretože faktom je, že ešte stále neexistuje dostatočné množstvo ľudí, ktorí si uvedomujú, že neaktívny životný štýl ich oberá o veľmi veľkú časť života.

Keď sa pozrieme spoločne do minulosti, môžeme vidieť, že fyzická aktivita bola s ľudstvom úzko spätá. Pračlovek chodil denne 10km, kým našiel zdroj potravy pre seba a rodinu. Ľudia pracujúci na poliach boli fyzicky aktívni celý deň. Rodiny, ktoré si spravovali vlastné hospodárstvo tiež. Obchodníci, ktorí cestovali (resp. často chodili pešo) na trh, aby predali svoje výrobky atď.

Oproti tomu dnes vidíme sedenie v škole, v práci, v autobuse, v aute, doma, v obchodných domoch, na káve, na obede, pri večeri a dokonca niektorí aj pri športe (stacionárny bicykel). Na vrchole toho všetkého je to, že niektorí ľudia používajú na prepravenie sa o 500m ďalej od ich súčasnej polohy auto.

Rovnako môžeme vidieť to, že tradičné národy boli väčšinou zdravé a vitálne. Áno, je to spôsobené aj ich stravovaním, avšak veľkú časť ich života tvorila aj fyzická aktivita.

Oproti tomu dnes môžeme vidieť rôzne zdravotné a posturálne problémy ľudí, ktorí sú zaneprázdnení sedením v kaviarni a preto nemajú čas na šport.

Dobrou správou je to, že Vás tento článok zaujal a uvedomujete si, že šport by mal tvoriť súčasť Vášho života.

Chápem však, že neviete ako začať. Ani akými pravidlami sa riadiť.

Ja som bol na tom rovnako. Vždy som mal k športu blízko, ale fascinovala ma kulturistika, respektíve chcel som vyzerať dobre. To mi basketbal ani futbal neumožňoval v takej miere, v akej som si predstavoval.

Keď som sa rozhodol začať s cvičením, cítil som sa stratený. Nie len informačne, ale do určitej miery ma brzdil aj strach z niečoho neznámeho a psychický blok z toho, že neviem, čo robiť.

Začiatok navštevovania posilňovne som preto stále odkladal.

Raz ale prišiel zlom a ja som začal. A cvičím doteraz. Úprimne, už by som to nemenil. Dokonca sa sám na seba určitým spôsobom hnevám, že som nezačal skôr.

Za všetky tie dlhé roky som absolvoval obrovské množstvo rozhovorov s ľuďmi. Jednou skupinou ľudí boli tí, ktorí už pravidelne cvičili a druhá skupina boli tí, ktorí cvičiť chceli začať.

Vždy ma fascinovali ich začiatky, prípadne strach, ktorý ľudom bráni začať.

Viem, že Vás brzdia rovnaké obavy, ako mnohých iných.

Neviem, ako na to.

Nie som vo forme.

Všetci sa mi budú smiať.

Všetci sa na mňa budú pozerať.

Nechcem mať veľké svaly.

Nemám čas. Naozaj.

Ako to všetko prebieha?

Ako často budem musieť cvičiť, kým uvidím zmeny?

Bude ma to baviť?

Čo keď sa zraním?

Kiež by som mal vo svojom okolí niekoho, kto mi poradí...

Všetko sú to normálne strachy a otázky, ktoré si kládol každý. Aj ja.

Keď som spúšťal celý projekt Progress Culture, jednou z mojich hlavných motivácii bolo to, aby som mohol pomôcť ľuďom, ktorí by chceli začať žiť zdravšie, respektíve, aby som priviedol k športu viac ľudí.

Nie je totiž nič krajšie, ako keď mi príde e-mail alebo správa od niekoho, kto cvičí prvé 4 týždne svojho života a okrem toho, že sa cíti fantasticky, je presvedčený, že už by nikdy nemenil.

Uvažoval som ale ako to urobiť, aby som eliminoval všetky strachy a zodpovedal všetky otázky, ktoré si ľudia pred začatím cvičenia kladú.

A potom mi to došlo.

„Vytvor tréningový plán, ktorý budú môcť cvičiť doma.“. Odpadne tak strach z toho, že človek nie je vo forme a bojí sa, že sa mu budú všetci smiať a všetci sa na neho budú pozerať.

„Hmm, dobre, ale ľudia sa boja toho, že nevedia ako na to... Spravím videá.“. Lepšie ako 4 strany písaného textu, je lepšie, ak si to človek dokáže pozrieť na videu a môže vidieť, ako to všetko prebieha.

„To by šlo. Ale čo s tým časom? Ľudia si nenájdu hneď hodinu denne na šport.“. A ani nemusia, veď na začiatku každému stačí 20 minút kvalitného tréningu denne. Navyše je to dostatočný čas na to, aby zistili, či ich to baví a tiež, aby videli prvé výsledky už po prvých týždňoch.

A tak som ho spravil. Tréningový plán pre úplných nováčikov.

Tento tréningový plán predstavuje ideálnu voľbu pre tých, ktorí chcú začať, ale stále ich brzdí jeden z najčastejších strachov. Prekonajme ich spoločne. Uvidíte, že to za to stojí. Nemáte čo stratiť. Maximálne 4 týždne fyzickej aktivity, ktorá Vám prospeje...

Progress-Culture-Welcome-Training-novacikwt

 

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.