• -

Znaky, že Vaša štítna žľaza nefunguje správne

Category : Články , Stravovanie

Objavte 7 znakov toho, že Vaša štítna žľaza nefunguje správne a prečítajte si tipy, ktoré môžete začať zaraďovať už dnes.

Male thyroid anatomy

Často problémy spojené s produkciou hormónov pochádzajú z nesprávne fungujúcej štítnej žľazy. Štítna žľaza môže byť príliš aktívna (hypertyroidizmus) alebo práve naopak nedostatočne aktívna (hypotyroidizmus).

Tieto poruchy ovplyvňujú množstvo procesov v tele – od metabolizmu, až po Vašu náladu. Poruchy štítnej žľazy tak môžu ovplyvniť nie len to, ako Vaša postava vyzerá, ale aj to, že už dlhodobo nedosahujete dostatočný výkon (na tréningu alebo v živote).

Poďme sa preto pozrieť na to, ako odhaliť, že Vaša štítna žľaza nefunguje správne a ktoré stratégie, ktoré môžete zakomponovať do svojho života už dnes, Vám môžu pomôcť.

Znaky, že Vaša štítna žľaza nefunguje správne

Štítna žľaza je orgán, ktorý je umiestnený v krku a ktorý je zodpovedný za produkciu rôznych hormónov – od sexuálnych, až po tie, ktoré regulujú hladinu vápnika v krvi.

Pre zjednodušenie si môžete predstaviť štítnu žľazu ako plynový pedál. Keď sa telo rozhodnete niečo urobiť, štítna žľaza vydá signál na vykonanie daného rozhodnutia a nadobličky „vylúčia palivo“.

Štatisticky (podľa WHO) trpí 1/3 populácie nízkou alebo podpriemernou aktivitou štítnej žľazy.

Existujú rôzne signály tela, ktoré nám pomôžu identifikovať, že s našou štítnou žľazou niečo nie je v  poriadku. Z dlhoročnej praxe Dr. DeMaria odpozoroval na svojich pacientoch tieto najčastejšie príznaky:

1.studené ruky, studené nohy

2.depresia (súvisí s aminokyselinou L-tyrozín, ktoré je prekurzorom pre biosyntézu hormónov a neutrotransmiterov ovplyvňujúcich náladu a uvažovanie)

3.zvýšený cholesterol

4.zápcha

5.riedke vlasy (najmä u žien)

6.prebúdzanie sa ráno s bolesťou hlavy, ktorá postupom dňa ustupuje

7.problémy s úbytkom hmotnosti, aj napriek veľkým snahám

Ranný test pre odhalenie zlej funkcie štítnej žľazy a ako čítať výsledky vyšetrení krvi

Ak ste na sebe spozorovali viaceré znaky uvedené vyššie, bude vhodné, ak si spravíte ranný test.

Na ranný test nepotrebujete nič, okrem teplomera na meranie telesnej teploty. Ihneď po prebudení, bez toho, aby ste vstali z postele, si odmerajte teplotu. Teplotu merajte dostatočne dlhý čas (5 minút bude stačiť). Vaša teplota by mala byť 36.5°C alebo vyššia. Ak je Vaša teplota po prebudení nižšia a trpíte vyššie uvedenými príznakmi je vhodné absolvovať vyšetrenie krvi.

Tu však Dr. DeMaria ďalej upozorňuje na to, že potrebujete 3 hodnoty: TSH, T4 a T3.

Štandardne sa totiž testuje iba TSH (hormón stimulujúci štítnu žľazu).

Hodnoty TSH by mali byť nad alebo rovné hodnote 2. Problémy so štítnou žľazou signalizujú hodnoty pod 2.

Hodnoty T4 by mali byť medzi 8 – 12. Tieto hodnoty súvisia najmä s jódom a L-tyrozínom. 

Hodnoty T3 by mali byť medzi 130 – 180. Tieto hodnoty súvisia najmä so stresom.

Čo robiť pre zlepšenie funkcii štítnej žľazy?

V prvom rade minimalizujte stres. Nemusí ísť iba o akútny stres z momentálneho projektu v práci alebo škole. Ide najmä o chronický stres, ktorý vzniká počas dlhej časovej periódy a súvisí najmä so zlou stravovacou stratégiou a nesprávnym životným štýlom.

Zlá stravovacia stratégia, totiž pre telo predstavuje stres, ktorý (okrem iného) z tela odbúrava vitamíny a minerály, čo následne celý proces zhoršuje a výsledkom je viac stresu. Zaraďte preto stratégiu, ktorá Vám pomôže minimalizovať minerálové a vitamínové deficity a je v súlade s tým, ako je naše telo navrhnuté a ako má správne fungovať. Presne toto tvorí základ Progress Strategy - stratégie, ktorá Vám pomôže žiť lepší život.

Okrem úpravy stravovania zaveďte do svojho života antistresové stratégie a zlepšite tak kvalitu svojho spánku, ktorý je pre minimalizáciu stresu nevyhnutný. O spánku som písal v tomto článku.

Druhým bodom je potom (v závislosti ale na Vašich testoch) dopĺňanie jódu a L-tyrozínu. Tieto podporujú nedostatočnú aktivitu štítnej žľazy a pomáhajú eliminovať prípadné problémy.

Tretím bodom je vyradenie (najmä) chlóru so svojho života. Chlór totiž kompromituje funkcie štítnej žľazy. Najväčším zdrojom chlóru v našich životoch je voda z vodovodu – jej pitie, ale aj aplikácia na kožu, prostredníctvom sprchovania. Ideálnym riešením je preto inštalácia vodných filtrov.

Dôležitým štvrtým bodom je vyradenie sóje a zdrojov lepku. Obe tieto suroviny, tak isto ako chlór, narúšajú funkciu štítnej žľazy. Vyradenie týchto surovín nie len, že zlepší funkciu Vašej štítnej žľazy, ale aj vzhľad Vašej postavy a zdravie všeobecne.

Nedostatočná aktivita štítnej žľazy je sprevádzaná častými a opakujúcimi sa príznakmi, akými sú napríklad studené ruky a nohy, riedke vlasy, zápcha alebo depresia. Pre potvrdenie porúch štítnej žľazy je potom vhodné vykonať ranný test telesnej teploty a test krvi, ktorý by mal mapovať tri hodnoty – TSH, T4 a T3. Riešením je zaradenie vhodnej stravovacej stratégie a proti stresových stratégii.

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.