• -

Zubný kaz ako znak telesného úpadku

Category : Články , Stravovanie

Objavte, prečo je zubný kaz znak telesného úpadku a čo Vám prostredníctvom neho telo signalizuje.

img_3928

Pamätáte si ešte na svoje detstvo a návštevy zubára? Strach, krik, plač...

Máte tieto pocity aj teraz, ak sa chystáte k zubárovi a jeho návštevu vždy radšej odkladáte, kým bolesť nie je taká silná, že už neviete vydržať?

Mám pre Vás dobrú správu, ak si osvojíte niektoré základné princípy toho, ako funguje naše telo, už nikdy k zubárovi nebudete musieť ísť.

Ako je to možné?

Zubný kaz ako znak telesného úpadku

Čo keby som Vám povedal niečo, o čom ste pravdepodobne doteraz nepočuli a o čom sa bežne nehovorí a ani tak skoro nebude?

Čo keby som Vám povedal, že stav Vašich zubov priamo súvisí nie len s Vašim celkovým zdravím, ale dá sa z neho pomerne presne určiť, akými chorobami budete v budúcnosti trpieť?

Moderná (alebo skôr súčasná) medicína má odpoveď na všetko. Respektíve, rada sa tak tvári. Milión vyšetrení a testov. Milión liekov a liečebných postupov. Ako je ale možné, že v takto pokročilej „modernej“ medicíne sa ale stále stretávame so zubným kazom, ktorý v minulosti (a v určitých oblastiach aj dnes) takmer neexistoval?

Je tomu naozaj tak. Ak by sme si spravili exkurziu do minulosti, nenašli by sme toľko ľudí so zubným kazom, ako dnes. A nehovorím teraz o období 50 rokov naspäť. Hovorím o období, kedy človek robil rozhodnutia v stravovaní na základe jeho prirodzených potrieb a nie marketingovej masáže médií.

Poviem Vám krátky príbeh...

Predstavte si, že ste zubár a Vaša práca je Vašou vášňou. Situácia ohľadne zdravia chrupu Vašich pacientov sa natoľko zhoršuje, že sa už viac na to nedokážete pozerať. Zbalíte si kufre, vezmete so sebou partnera (prípadne ho pod zámienkou „jeho dobra“ necháte doma a užijete si konečne pokoj) a vydáte sa na cestu, hľadať riešenie.

Cestujete 9 rokov, investujete vlastné finančné prostriedky a všetko si podrobne dokumentujete fotografiami (dohromady urobíte približne 18,000 fotografii) a detailnými zápismi. Precestujete takmer celý svet a preskúmate tisíce chrupov. Zdravých aj chorých.

Dôkladne analyzujete životný štýl oboch skupín. A to všetko len preto, aby ste objavili príčinu a riešenie zubného kazu. A nakoniec ju aj nájdete.

Jeden takýto zubár existoval a bol taký láskavý, že sa o svoju životnú prácu podelil aj s ostatnými. Vďaka Dr. Priceovi dnes vieme, že zubný kaz nie je normálnym stavom a tiež vieme, že zubný kaz (resp. akákoľvek deformácia chrupu) je znakom telesného úpadku.

Počas svojich ciest Dr. Price objavil, že tradičné národy disponujú v priemere 1% zubného kazu. Rovnako objavil to, že všetky tieto národy mali rovné a biele zuby, širokú lebku a dokonalú tvárovú estetiku. Okrem toho boli zdraví, silní, šťastní a optimistickí. Nevyskytovala sa medzi nimi depresia, závisť alebo faloš.

A viete, čo je na tom najlepšie? Ani jeden človek z týchto tradičných národov nepoužíval zubnú kefku. Áno, ich zuby boli pokryté miernym povlakom, ale pod ním boli úplne zdravé zuby, takmer bez náznaku zubného kazu (1% všetkých testovaných stále nejaký kaz vykazovalo).

Ďalej Dr. Price objavil spojenie medzi dentálnymi deformitami (nie len kaz, ale aj krivé zuby a podobne) a zdravím všeobecne. Tí, ktorí trpeli dentálnymi deformitami, trpeli často rôznymi problémami – astmou, neschopnosťou otehotnieť, depresiami, autizmom, návalmi hnevu, deformáciou nôh a podobne.

Dr. Price dokonca zistil spojenie medzi dentálnymi deformitami a neskorším kriminálnym správaním. Okrem testovania tradičných národov, testoval aj kriminálnikov a každý jeden trpel určitou formou dentálnych deformít (najčastejšie krivé zuby, ako znak zužovania lebky).

Čo je teda pôvodcom zubného kazu? Nedostatočná výživa.

Všetky tradičné národy vykazovali minimálne 10x vyššiu mieru v tukoch rozpustných vitamínov a 4x vyššiu mieru minerálov vo svojom stravovaní. Stravovanie chorých a slabých ľudí so zubnými kazmi bolo na tieto látky deficitné.

Kde nastala chyba?

Ako je možné, že Dr. Price sa stretol s pôvodnými obyvateľmi, ktorí takmer nemali zubný kaz a len o pár kilometrov ďalej v neďalekom mestečku počet zubných kazov (a celkového telesného úpadku) niekoľko násobne vzrástol?

Tradiční obyvatelia sa totiž nestretli s priemyselne spracovanými potravinami, ktoré boli (a sú) v civilizovaných oblastiach (a teda aj v našom svete) bežné. Okrem toho, tradiční obyvatelia kládli dôraz na potraviny, ktoré boli pre ľudské telo prirodzené a ktoré neprehlbovali vitamínové a minerálové deficity. Práve naopak.

Po objavení týchto informácii som sa nadšene pustil do štúdia práce Dr. Pricea. Tí z Vás, ktorých toto objavenie nadchlo rovnako, ako mňa, tak máte k dispozícii stovky (až tisíce) strán materiálu a zistení Dr. Pricea, z ktorých sa dozviete podrobné informácie a dáta ohľadne jeho výskumov a ktoré si môžete preštudovať.

Tí z Vás, ktorí chcete skratku alebo nemáte chuť študovať dlhé hodiny prácu najlepšieho zubára všetkých čias a chcete niečo, čo môžete aplikovať už dnes, máte výhodu. Poznatky, ktoré predstavil Dr. Price vo svojich výskumoch som zakomponoval do vlastného stravovania a testoval ich. Niektoré boli na dnešnú dobu menej praktické, tie som vylúčil a tie ostatné som zahrnul do Progress Strategy – stravovacej stratégie, ktorá Vám pomôže žiť lepší život.

Vaša skratka a dlhodobo udržateľná stravovacia stratégia je pripravená a viac informácii získate tu.

Mimochodom, keďže ste vydržali až sem, mám pre Vás perličku v podobe vlastnej skúsenosti.

Niekedy koncom roka 2012 som absolvoval preventívnu prehliadku u svojho lekára. Povedal mi, že na jednom zube je potrebné odstrániť zubný kaz. Bolo to obdobie, kedy som začal s testovaním iných, ako tradičných stravovacích postupov.

V roku 2013, 2014, 2015 a tiež aj tento rok (2016) som od neho počul vždy to isté – "...máte tu menší zubný kaz, ktorý je potrebný odstrániť, lebo sa bude rozširovať.". Doteraz som neabsolvoval žiadne vŕtanie, ani opravu zubného kazu.

Záver si urobte sami...

Zubný kaz nie je niečo, čo sa musí stať súčasťou našich životov. Zubný kaz je znak telesného úpadku a vitamínových a minerálových deficitov. V žiadnom prípade nejde o normálny stav, pretože úplne normálne je mať zdravé zuby bez zubného kazu, prípadne iných deformít. Jednoduchou stravovacou stratégiou sa dá zabrániť vzniku ďalších zubných kazov, prípadne zastaviť ich rozrastanie. Existujú dokonca indície, že sa už vzniknuté zubné kazy dajú vyliečiť. Určite sa však na to nepýtajte svojho zubára.

Mimochodom, na základe zistení a prác Dr. Pricea bol vytvorený čisto prírodný produkt, ktorý obsahuje vitamíny A, D, E, K a rovnako aj Omega 3, 6, 7 a 9. Všetko sú to látky, ktoré nám v súčasnosti chýbajú a ktoré tvorili neoddeliteľnú súčasť stravovania pôvodných národov, ktoré boli 100% zdravé. Pre mnohých je to preto neoceniteľná investícia.

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.