• -

3 základné predpoklady úspešného dňa a tréningu (časť #1)

Category : Články , Tréning

Tri základné predpoklady pre Váš úspešný deň a tréning a ako ich dosiahnuť.

Nie je deň ako deň.

Niektoré dni máte pocit, že ste na vrchole svojich schopností a zaslúžite si titul „Pán/pani vesmíru a priľahlých galaxii“.

Niektoré dni zase naopak nie ste vo svojej koži, cítite sa ešte horšie ako zle, pripadáte si maximálne neproduktívni a začínate pomaly trénovať svoju ďakovnú reč po udelení titulu „Prokrastinátor roka“.

Dnes sa budeme venovať 3 základným predpokladom na to, aby ste mali čo najviac úspešných dní a tréningov.

Čo je to úspešný deň?

Úspech je relatívny. Pre nikoho je to to, že zachráni mačiatko zo stromu. Pre niekoho je to súkromné lietadlo a Rolls Royce. A pre niekoho to, že si môže konečne otvoriť a nerušene zjesť Skittles a nemusí sa s nimi skrývať na firemnom záchode kvôli strachu o to, že by sa o ne musel podeliť s kolegami.

Úspešný deň v dnešnom ponímaní ale budeme brať ako deň, v ktorom sa Vám podarí naplniť Vaše osobné a tréningové ciele na maximum bez toho, aby ste sa po takomto dni cítili na umretie.

Inými slovami, úspešný deň je deň, kedy ráno vstanete, počas dňa sa dokážete sústrediť na to, čo práve robíte, urobíte to dobre (ideálne najlepšie) a stihnete všetko, čo ste si v danom dni naplánovali. V tréningu sa posuniete ďalej oproti poslednému razu, kedy ste trénovali a keď príde čas na relax, dokážete prirodzene vypnúť a relaxovať bez toho, aby Vás atakovali vtieravé myšlienky na to, čo ešte musíte urobiť alebo čo ste neurobili. Skrátka zažijete raj na zemi.

Ako vidíte, úspešný deň z môjho pohľadu (aspoň pre dnešok) nie je o iba o tom, že toho stihnete veľa, ale nemáte čas pre svoje zdravie (tréning) alebo budete sabotovať svoju regeneráciu (spánok), prípadne budete telo okrádať aj o čas pre seba (relax). Súčasťou úspešného dňa je preto nie len výkon ako taký, ale aj zdravie a celková životná pohoda.

3 základné predpoklady úspešného dňa: 

#1 kvalitný spánok

Ak by sme teda chceli naplniť stanovené kritériá uvedené vyššie, potrebujeme sa na deň pozerať komplexne. V rámci analýzy telesných systémov a toho, ako tieto systémy ovplyvňujú Váš deň, môžeme dospieť k záveru, čo tvorí skutočný základ pre úspešný deň. A tréning.

Čo je to kvalitný spánok:

Väčšina z Vás má, pravdepodobne, skreslenú predstavu o tom, čo je to kvalitný spánok. Kvalitný spánok má svoje hlavné zásady a pokiaľ nenapĺňate všetky, kvalitný spánok nemáte.

Kvalitný spánok znamená, že zaspíte do 5 minút od toho, ako sa uložíte do postele (žiadne prehadzovanie, žiadne myšlienky), spíte neprerušene celú noc (žiadne močenie, vyjedanie chladničky, ani prebúdzanie sa), ráno sa zobudíte svieži a s množstvom energie (žiadne posúvanie budíka, žiadna ranná letargia) a spíte 7-9 hodín (množstvo podľa individuality a zaťaženia).

Teraz si na základe týchto predpokladov položte otázku „Mám kvalitný spánok?“. Ak ste nenaplnili aspoň jeden z bodov, stále máte na čom pracovať.

Prečo potrebujem kvalitný spánok pre úspešný deň a tréning:

Máte mobilný telefón? Pravdepodobne áno. Viete si predstaviť, že by ste ho nenabíjali? Ako dlho by Vám vydržal? Deň? A čo potom?

Kvalitný spánok je pre naše telo presne to, čo pre mobilné zariadenie nabíjanie batérie (akurát, že telo nám toleruje „nenabíjanie“ dlhšie, ako mobil). Počas kvalitného spánku prebiehajú všetky opravné procesy vo Vašom tele, ktoré sú nevyhnutné nie len pre zachovanie pevného zdravia, ale aj dlhodobej energie.

Čím viac energie, tým lepšie výkony na tréningu. Čím viac energie, tým lepší pocit máte zo svojich dní a viete si užiť aj voľné chvíle. Čím lepšie zdravie, tým lepší život.

Ako dosiahnem kvalitný spánok:

Najjednoduchším krokom, ak patríte medzi ľudí, ktorí chcú za minimum úsilia maximum výsledkov je suplementácia magnéziom. Musí sa však jednať o kvalitné magnézium, pretože inak vyhadzujete peniaze von oknom a na Vašom spánku nepocítite nič.

Druhým krokom je vstávanie každý deň v tú istú hodinu (áno, aj cez víkendy), pretože jedine tak si viete dokonale nastaviť Vaše vnútorné hodiny a biorytmus.

Tretím krokom je správne časovanie sacharidov, pretože tie opäť súvisia s biorytmom, pretože ovplyvňujú vylučovanie relaxačných neurotransmiterov, ktoré určite nechcete vylúčiť v nesprávny čas. Takže:

Kvalitné magnézium, ktoré zoženiete napríklad tu

Vstávanie každý deň v tú istú hodinu je jasné (choďte na to postupne)

Správne raňajky, o ktorých sa dočítate tu

Správne večere, o ktorých sa dočítate tu

V druhej časti sa pozrieme na druhý predpoklad, ktorý diktuje Váš úspešný deň a tréning.

Do tej doby si analyzujte Váš spánok, odhaľte problémy, ktorým v rámci spánku čelíte a zapracujete na ich náprave prostredníctvom štyroch krokov uvedených vyššie.

Predbehnite ostatných a vylepšte svoj spánok, deň a tréning prostredníctvom praktických a overených tipov, ktoré už priniesli radosť stovkám mojich klientov a investujte do stravovacej stratégie Progress Strategy, ktorá Vám pomôže dostať sa do cieľa rýchlejšie a bez zbytočných omylov...

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a vopred Vám ďakujem tiež za zdieľanie článku so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.