• -

7 tipov ako na Vianoce minimalizovať tráviace ťažkosti

Category : Články , Stravovanie

Klasická situácia počas vianočných sviatkov je nasledovná: veľa jedla + málo pohybu = problémy s trávením. Je možné zmierniť tieto komplikácie?

christmas_tree_with_fireplace

A je to tu. Sú pred nami sviatky, na ktoré sa niektorí tešia a niektorí nadávajú. Bez ohľadu na to, do ktorej kategórie spadáte, ste pravdepodobne zažili počas Vianoc zníženú výkonnosť tráviaceho traktu.

Rád by som Vám dal niekoľko málo tipov, ako možno predchádzať stavu, kedy nenávidíte sami seba, pretože sa nemôžete poriadne pohnúť a cítite sa maximálne preplnení.

Nemyslím si, že by ste sa mali obmedzovať počas vianočných sviatkov a namiesto toho, aby ste si užili pohodu a čas strávený s rodinou, by ste museli myslieť na to, či si dať alebo nedať určité jedlo. Určite ste ale zažili ten pocit, keď ste sa prejedli a chceli ste, aby ste sa cítili lepšie.

Nasledujúce tipy sú jednoduché a nevyžadujú si takmer žiadnu námahu, alebo čas. Ak ich teda zaradíte, môžem Vám zaručiť, že sa budete cítiť lepšie ako minulé Vianoce a zároveň si užijete aj obľúbené jedlo, alebo drink.

Využite teda čas predvianočných nákupov a kým bude partner čakať v nekonečne dlhej rade pri pokladni, poobzerajte sa po uvedených surovinách. Budete radi, že ste si ich kúpili.

Nákupný zoznam:

  • Citróny
  • Zelenina (šalát, rukola, špenát, rajčiny atď.)
  • Acidofilné mlieko alebo kefír
  • Pestrec mariánsky (čaj, dostupné v lekárni)
  • Tráviace enzýmy (kúpite napríklad tu)

7 tipov ako minimalizovať na Vianoce tráviace ťažkosti

Nakúpené máme, otázka je, ako tieto veci využiť? Poďme sa pozrieť na to, čo Vám odporúčam.

Tip #1:

Ráno po prebudení vypite vodu so šťavou z 1 celého citróna a 1/4 lyžičky himalájskej soli. Viac v tomto článku. Túto procedúru môžete opakovať aj viackrát počas dňa. Citrónovú vodu môžete zaradiť aj medzi jedlami, ak by ste cítili (napríklad po nadmernej konzumácii zákuskov) pálenie záhy.

Tip #2:

Večer po poslednom jedle vypite pohár acidofilného mlieka alebo kefíru. Keďže sú Vianoce, nemáme potrebu čokoľvek strážiť, túto procedúru je možné zaradiť kedykoľvek počas dňa. Aj opakovane. Ideálne je však zaradiť ho po poslednom jedle dňa. Veľkosť poháru voľte podľa potreby a chuti. Štandardne 200 ml bude stačiť. Voľte výrobky bez príchute (nie vanilkové acidko atď.)

Tip #3:

Pred večerou si urobte miešaný šalát z rôznych druhov zeleniny. Základom by mal byť listový šalát. K nemu postupne pridávajte suroviny podľa vlastného výberu – uhorku, rajčiny, rukolu atď. Zeleninu môžete ochutiť citrónovou šťavou a olivovým olejom. Nepoužívajte zálievky. Po šaláte si dajte večeru podľa Vášho výberu.

Tip #4:

Zakúpené tráviace enzýmy zaraďujte ideálne pred každým jedlom 1 tabletu. Ak nebudete mať možnosť zaradiť ich pred každým jedlom, nič sa nedeje. Vezmite si ich však aspoň 1x denne pred alebo počas jedla. V takomto prípade si dajte 2 tablety.

Tip #5:

Dvakrát počas dňa si uvarte čaj Pestrec mariánsky. Je to jednoduché, stačí si balíček s čajom nachystať ku variacej kanvici a keď si budete variť kávu, spravte si viac vody a zalejte ňou aj čaj. Vaša pečeň sa Vám poďakuje. Nenechávajte si čaj niekde v skrinke, pretože naň zabudnete. Najlepšie funguje práve možnosť, nechať si ho „na očiach“ pri varnej kanvici.

Tip #6:

Snažte sa aspoň 1x denne vykonať nejakú pohybovú aktivitu. Stačí ak si zájdete na prechádzku s partnerom okolo Vášho domu alebo do blízkeho obchodu. Aj 10 minút chôdze dokáže zázraky. Ak idete na návštevu, zaparkujte auto na vzdialenejšom parkovisku (aj tak budú všetky plné) a trochu sa prejdite. Nevyhovárajte sa na to, že nemáte čas. Sú Vianoce, každý má čas.
Bonus: zaskáčte si 5 minút denne na švihadle.

Tip #7:

Aspoň raz za celé sviatočné obdobie vynechajte raňajky. Alebo ich aspoň o 2-3 hodiny posuňte. Telo dostane priestor na to, aby sa mohlo vyrovnať s návalom jedla a na chvíľu prestane neustále tráviť.

Týchto 7 tipov ako minimalizovať na Vianoce tráviace ťažkosti Vám pomôže viac si užiť Vianoce. Nebudete sa musieť obmedzovať, ale zároveň dáte telu aspoň minimálny priestor, ako si so všetkými tými dobrotami poradiť.

Ak sa nad tým zamyslíte, zaradenie týchto zmien netrvá viac ako pár minút. Počas vianočných sviatkov by sme mali oddychovať a času máme viac-menej neobmedzene. Nie je dôvod, prečo si nespraviť čaj, neisť na prechádzku, alebo nevypiť vodu s citrónom.

Vytlačte si tento článok, nechajte si ho po ruke a značte si, ktoré kroky ste už v daný deň urobili. Nie je to nič náročné a táto malá investícia sa Vám vráti, keď sa všetci ostatní budú sťažovať na to, ako strašne sa cítia.

Chcete sa stravovať po celý rok tak, aby Vás jedlo bavilo, ale zároveň, aby ste nezažívali tráviace ťažkosti? Siahnite po Progress Strategy a objavte pre seba tú najlepšiu stravovaciu stratégiu.

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.