• -

Citrónová šťava a soľ po prebudení. Prečo?

Category : Články , Stravovanie

Citrónová šťava, voda a soľ. Prečo už niekoľko rokov takto začínam svoje ráno?

IMG_3792

Minulý týždeň v stredu som na svojom Facebooku postoval všetko, čo som v ten deň zjedol. Viacero ľudí sa ma na to pýtalo a písalo mi ohľadne toho a tak som sa pri príležitosti 32,000 fanúšikov rozhodol uverejniť jeden môj deň.

Hneď prvý príspevok vyvolal vlnu záujmu a v schránke mi pristála nejedna správa a e-mail s otázkou „Prečo zaraďujem citrónovú štavu a soľ ako prvú vec po prebudení?“.

Dnes Vám poviem prečo...

Citrónová šťava a soľ po prebudení

V prvom rade hneď na začiatku by som chcel upozorniť na to, že tento koncept som nevymyslel sám. Bohužiaľ. Tento trik používa celý rad špičkových svetových trénerov, lekárov a dietológov a ja som ho od nich prebral. Pretože funguje.

Citrónovú šťavu používam už od roku 2010. Najskôr som ju používal pred po tréningovým jedlom. Po približne roku som ju presunul v rámci testovania (a po ďalšom štúdiu) na ráno. Krátko na to som k citrónovej šťave pridal aj himalájsku soľ. Z neznámeho dôvodu som na ňu okolo roku 2014 zanevrel a prestal ju používať a to aj napriek tomu, že som ju odporúčal každému, kto sa zaujímal o zdravie a/alebo zvyšovanie výkonu.

S prestávkami som sa k tomuto konceptu vracal v roku 2015 a v roku 2016 som tento koncept definitívne obnovil a približne od februára sa stal neoddeliteľnou súčasťou mojich rán.

Ale prečo? Dobrá otázka.

Dôvodov je hneď niekoľko:

1.podporenie prirodzenej detoxikácie

2.podpora zdravia nadobličiek a tým pádom zvýšenie energie

3.naštartovanie trávenia

4.vyrovnanie pH

#1:

Pečeň je jeden z najdôležitejších detoxikačných orgánov, ktoré máme. Citróny (resp. citrusy) obsahujú látku d-limonén, ktorá ako pečeňové tonikum pomáha vyčistiť detoxikačné cesty, ale najmä pomáha pečeni produkovať viac žlče.

Problémy s produkciou žlče môžu byť (mimo iného) aj dôvodom, prečo máte problémy pri suplementovaní kyseliny chlorovodíkovej (Hcl).

Polčas rozpadu d-limonénu je cca 12 hodín (záleží, ktorý zdroj beriete do úvahy) a teda pre správny efekt potrebujete túto látku dopĺňať každý deň. Šťava z jedného citróna každé ráno je teda ideálnym spôsobom, ako podporiť prirodzenú detoxikáciu Vášho tela.

#2:

Nadobličky. Písal som o nich už v článku o kortizole a preto to iba zhrniem. V prípade, že chcete optimalizovať svoju hladinu kortizolu, zlepšiť svoju energiu ráno a počas dňa a zlepšiť svoj manažment stresu, mali by ste sa o svoje nadobličky zaujímať.

Pomáhajú totiž regulovať hormóny, ktoré súvisia so stresom – spomínaný kortizol, ale tiež aj adrenalín a noradrenalín.

Ako zistíte, že má Vaše telo problémy so zvládaním stresu (a tým pádom, že nadobličky nie sú vo forme)? Kruté ranné prebudenia, neschopnosť večer do 10 minút zaspať, problémy so spánkom, potreba kávy na prežitie dňa a celkové výkyvy energie počas dňa.

Soľ je pre telo extrémne dôležitá a má mnoho funkcii. Jednou z jej funkcii je, že pomáha ozdraviť nadobličky, čo sa následne prejaví v lepšom manažmente stresu a lepšej energii.

#3:

Naštartovanie trávenia je dôvod, prečo som pred mnohými rokmi s citrónovou šťavou vôbec začínal. Moja teória vtedy bola (a stále v podstate je), že ak pomôžem maximalizovať trávenie po tréningu, zlepším tak vstrebávanie živín z po tréningového jedla, čo vedie k lepšej regenerácii.

Citrónová šťava pomáha zvyšovať produkciu kyseliny chlorovodíkovej, ktorá je nevyhnutná pre správne trávenie a vstrebávanie živín. Soľ je naopak základným stavebným materiálom pre tvorbu kyseliny chlorovodíkovej. Čo viac si priať?

#4:

Citrón pôsobí v tele zásadito. Prekvapenie, však? Je predsa kyslý.

Kyslý skutočne je, ale iba v ústach. Metabolicky je jeho efekt zásaditý.  Podľa W. Unsölda – jedného z najúspešnejších svetových trénerov súčasnosti –  počas noci naše pH klesá. Spánok je extrémne dôležitou časťou nášho dňa nie len z hľadiska obnovy energie, ale tiež aj z hľadiska detoxikácie. Počas spánku sa naše telo zbavuje toxínov – s čím súvisí aj aktivácia rôznych orgánov počas noci a tým pádom aj náhle prebudenie v daný čas. Pokles pH je dôležitý pre hepatickú biotransformáciu. V skratke ide o proces, kedy sa naša pečeň vysporiada s toxínmi.

Naopak ráno je nutné tento pokles pH vyrovnať, aby mohlo dochádzať k lepšej produkcii energie v bunkách. Zásadité vlastnosti citrónovej šťavy sú v tomto skvelým pomocníkom.

Citrónovú šťavu je možné nahradiť (alebo prestriedať) šťavou z limetky, ktorá má mierne odlišné enzymatické vlastnosti.

Soľ, ktorú použijete nesmie byť rafinovaná a teda musí mať farbu (akúkoľvek okrem bielej). Množstvo ¼ až ½ čajovej lyžičky je dostatočné.

Viacerí sa sťažovali na chuť tohto nápoja. Možnosti sú dve – (1) zväčšiť objem vody a tým znížiť koncentráciu chute, (2) prestať sa sťažovať na to, že raz denne musíte vypiť niečo, čo Vám až tak nechutí. Nie sme v škôlke.

Osobne preferujem možnosť #2.

Poďme si to teda zhrnúť...

200 - 300 ml vody
Šťava z 1 celého citróna alebo limety
(ideálne striedať)
1/4 - 1/2 čajovej lyžičky himalájskej soli

Premiešať a vypiť každé ráno po prebudení.

Ako vidíte, zaraďovanie citrónovej šťavy a soli hneď po prebudení má množstvo benefitov, ktoré podporuje nie len teória, ale  najmä aj prax a osobné skúsenosti - nie len moje, ale aj iných.

Tento koncept má taký silný efekt, že ho zaraďujem pri klientoch už od prvej fázy v ich stravovacích stratégiách a odporúčam ho každému – v prípade, že nemáte alergiu na citrusy.

Oveľa viac „vychytávok“ a postupov, ktoré skutočne fungujú, nie len na úrovni zlepšenia energie, ale tiež aj premeny postavy a zvyšovania výkonu nájdete v stravovacej stratégii Progress Strategy, ktorá Vám investíciu do seba oplatí zlepšením zdravia a prelomením stagnácie v premene postavy.

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.