• -

Progress cvik #1: Medvedevove drepy

Category : Články , Tréning

Objavte prínos Medvedevových drepov do Vášho tréningu.

Pozn.: Názov série článkov „Progress cvik ...“ neznamená, že by som cvik vymyslel ja, alebo že by som si ho nejakým spôsobom chcel privlastňovať. Séria článkov nesie tento názov preto (1) aby ste cviky vedeli lepšie vyhľadať a (2) lebo cviky a informácie s nimi spojené slúžia pre Váš ďalší progres.

Zámerom rubriky „Progress cvik“ je priniesť Vám opis rôznych cvikov. Či už pôjde o klasické cviky, ktoré sú dobre známe (ako napr. bench-press s veľkou činkou na rovnej lavičke), alebo o cviky, ktoré ste doteraz možno nepoznali. Rubrika je reakciou na správy, ktoré dostávam ohľadne techniky, použitia rôznych cvikov a ich implementácie do tréningu.

Dnešným cvikom sú Medvedevove drepy.

Medvedevove drepy

Medvedevove drepy sú pomenované podľa bývalého ruského trénera vzpierania A. Medvedeva, ktorý okrem toho, že trénoval národný tím, sám stanovil svetový rekord v trhu (1959).

Medvedev nechával svojich zverencov robiť predĺženú (8 – 10 sekúnd) excentrickú fázu cvikov ako sú drepy alebo mŕtve ťahy. Medvedevove drepy sú teda zadné drepy s činkou v tempe 10010 (10-0-1-0).

Prečo zaraďovať predĺženú excentrickú fázu?

Excentrická fáza je fáza, kedy váhu spúšťate (brzdíte). Koncentrická fáza je fáza, kedy váhu zdvíhate. Pri niektorých atlétoch je úroveň excentrickej a koncentrickej sily takmer rovnaká (napr. CrossFit), čo vedie k náchylnosti tela na zranenia. Zaradením predĺženej excentrickej fázy zvýšite svoju excentrickú silu, čo slúži ako prevencia zranení.

Excentrická fáza predstavuje najväčší stimul k rastu. Zároveň zvýšenie excentrickej sily poskytuje základ pre zvýšenie všeobecnej svalovej sily.

Okrem toho Medvedevove drepy ponúkajú výhodu zlepšenia techniky a uvedomovania si pozíciu tela počas cviku.

Všetko sú to veci, ktoré vedú k prelomeniu stagnácie na drepoch.

Na čo si dať pozor?

Okrem správnej techniky, ktorá musí byť samozrejmosťou, je nutné dbať na to, aby bolo tempo (tak ako vždy) rozdelené rovnomerne v rámci celého pohybu. Takže po piatich sekundách musíte byť v polovici cviku, nie niekde na začiatku a potom tempo zrýchľovať.

Kedy a ako zaraďovať?

Medvedevove drepy je vhodné zaraďovať pre jedno opakovanie v sérii. Vzhľadom na to, že je v sérii iba jedno opakovanie, je nutné zvýšiť celkový počet sérii na 8-12.

Kvôli pomerne vysokej intenzite je vhodné Medvedevove drepy zaraďovať v intenzifikačnej fáze (fáza s nižším objemom a vyššou intenzitou).

Súvisiace články:

Tempo opakovaní – skvelý tréningový nástroj

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a vopred Vám ďakujem tiež za zdieľanie článku so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.