• -

Najlepšie cviky na brucho – master

Category : Články , Tréning

Nedávno sme si článkom o najhoršom cviku na brucho povedali základné chyby, ktorých sa väčšina ľudí dopúšťa.
Ak ste tento článok ešte nečítali, začnite, prosím, ním.

V závere tohto článku som Vám sľúbil, že budem prezentovať cviky (postupne na všetkých úrovniach), ktorými môžete nahradiť sed ľahy.
Poďme sa teda pozrieť, ktoré sú to.

BONUS: všetky tieto cviky môžete cvičiť aj doma (okrem cviku pre pokročilých). Môžete teda ťažiť z ich benefitov aj keď nechodíte do fitnesscentra.

Ako zistím, či spadám do tejto kategórie?

Ak sa cvičeniu vo fitness centre venujete dlhodobo (viac ako 3 roky) a pravidelne (4-6x týždenne) a obsluha na bare Vás pozná po mene, spĺňate kritériá kategórie master.
Do tejto kategórie patria skrátka všetci tí, ktorí už majú za sebou dlhé roky tréningu, ovládajú techniku všetkých základných cvikov a poznajú pokročilé tréningové metódy.

Môžem zaraďovať aj cviky z predchádzajúcich článkov?
Samozrejme, cviky z kategórie „nováčik“ alebo „začiatočník“ môžete zaraďovať v rámci rozcvičky a cvik z kategórie „pokročilý“ môžete zaraďovať ako ďalší cvik po odcvičení cviku uvedeného v tomto článku.

Pozrime sa na to, aké cviky pokladám za najlepšie pre kategóriu master

Cviky v kategórii master sú rozdelené na 3 úrovne.
Cviky majú nadväznosť a vždy sa cvičí iba jedna úroveň, až kým nedosiahnete predpísaný počet opakovaní a času.

Úroveň #1 – L-sit s pokrčenými nohami

Prevedenie: kľaknite si alebo sa postavte medzi bradlá, gymnastické bradlá alebo môžete využiť aj dve stoličky umiestnené dostatočne ďaleko od seba. Uchopte bradlá a zodvihnite sa tak, aby váha Vášho tela spočívala celá vo vzduchu. Pokrčte nohy, nechajte kolená pri sebe a zatnite brušné svaly. V nasledujúcej pozícii vydržte predpísaný počet sekúnd. Nasleduje krátka pauza (do 60 sekúnd).
Čas výdrže: 10 sekúnd
Zopakovať: 5x
Ako často: 3-6x/týždeň
Ak zvládnete vydržať v pozícii 10 sekúnd, 5x po sebe (oddelené pauzami) a ideálne 6 po sebe nasledujúcich dní, môžete prejsť na cvik z úrovne #2.

Tucked L-sit

Úroveň #2 – L-sit s pokrčenými nohami a kolenami od seba

Prevedenie: kľaknite si alebo sa postavte medzi bradlá, gymnastické bradlá alebo môžete využiť aj dve stoličky umiestnené dostatočne ďaleko od seba. Uchopte bradlá a zodvihnite sa tak, aby váha Vášho tela spočívala celá vo vzduchu. Pokrčte nohy, kolená dajte od seba a zatnite brušné svaly. V nasledujúcej pozícii vydržte predpísaný počet sekúnd. Nasleduje krátka pauza (do 60 sekúnd).
Čas výdrže: 10 sekúnd
Zopakovať: 5x
Ako často: 3-6x/týždeň
Ak zvládnete vydržať v pozícii 10 sekúnd, 5x po sebe (oddelené pauzami) a ideálne 6 po sebe nasledujúcich dní, môžete prejsť na cvik z úrovne #2.

Straddle L-sit1

Úroveň #3 – L-sit

Prevedenie: kľaknite si, alebo sa postavte medzi bradlá, gymnastické bradlá alebo môžete využiť aj dve stoličky umiestnené dostatočne ďaleko od seba. Uchopte bradlá a zodvihnite sa tak, aby váha Vášho tela spočívala celá vo vzduchu. Vystrite nohy, prepnite špičky a zatnite brušné svaly. V nasledujúcej pozícii vydržte predpísaný počet sekúnd. Nasleduje krátka pauza (do 60 sekúnd).
Čas výdrže: 10 sekúnd
Zopakovať: 5x
Ako často: 3-6x/týždeň
Ak zvládnete vydržať v pozícii 10 sekúnd, 5x po sebe (oddelené pauzami) a ideálne 6 po sebe nasledujúcich dní, môžete prejsť na cviky z kategórie „atlét“.

L-sit (2)

Tak a cviky z kategórie master máme za sebou. Ak poznáte vo svojom okolí niekoho, kto cvičí pravidelne vo fitness centre a spadá do kategórie master, zdieľajte s ním tento článok a postavte ho tak pred výzvu otestovať si silu svojich brušných svalov. Ak sa cvičeniu v posilňovni venujete aj vy, zdieľajte tento článok s Vašim sparing partnerom a pustite sa do cvičenia L-situ.

Komplexný tréning pre masters si môžete vyskúšať v uvítacom tréningovom pláne.

-Miroslav Provazník

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.
Progress Culture môžete sledovať aj na Facebooku.