• -

Pôst od A po Z

Category : Články , Stravovanie

Je pôst vhodný pre každého? Ako vyťažiť z pôstu čo najviac? Aké sú najúčinnejšie postupy pri pôste? Aj na tieto otázky sa dozviete odpovede v mojom rozhovore pre www.megatrener.sk.

Môže Vám pôst zachrániť život alebo naopak úplne podkopať Vaše zdravie? 

Téma prerušovaného hladovania alebo pôstu všeobecne je veľmi aktuálna a tak otázky ohľadne tejto problematiky dostávam pravidelne, či už v e-mailoch, počas prednášok, na Instagrame alebo vždy, keď som medzi ľuďmi a dokonca som túto otázku dostal aj na nedávnom živom vysielaní.

Práve pre aktuálnosť tejto témy ma portál www.megatrener.sk oslovil, či by som nechcel najčastejšie otázky, ktoré Vás zaujímajú zodpovedať v rozhovore.

Keďže to nebol náš prvý spoločný rozhovor a vždy mám radosť, ak Vám môžem priniesť iný pohľad, ako sú tie tradičné, nadšene som súhlasil.

Pôst nie je žiadnou novinkou, praktikuje sa od nepamäti, ale dnes akoby zažíval znovuzrodenie v súvislosti s „detoxom organizmu“. Čo to pôst vlastne je z odborného hľadiska a naozaj nám môže pomôcť zbaviť sa toxínov z tela?

Poďme si v prvom rade ujasniť pojmy „detoxikácia“ a „pôst“ a ich vzájomný súvis. Detoxikácia organizmu (hepatická biotransformácia) prebieha v 3 fázach a denne. Nespúšťa sa zázračnými nástrojmi ako pôst, zeleninové šťavy a podobne. Na správnu a kompletnú detoxikáciu je potrebný (1) dostatok bielkovín, (2) vitamín/minerál, (3) vláknina. O detoxikácii si môžete prečítať kompletné informácie na www.progressculture.sk/detoxikacia.

Pôst je vylúčenie príjmu potravy na určitú časovú periódu – pár hodín (napr. 14 hodín každý deň), deň, alebo ak si Ježiš, tak na 40 dní.

Ako vidíš, Peťo, súvis medzi pôstom a detoxikáciou v pravom slova zmysle je veľmi malý. V čom ja ale vidím veľký prínos pôstu je v tom, že telo dostane priestor na akýsi „oddych“, pretože neprijíma žiadne jedlo a nemusí ho tráviť a spracovať. Tým pádom orgány zostávajú odľahčené, čo je určite vhodné pre ľudí, ktorí dodržujú klasickú fitnes stravu a jedia 8x denne, ale tak isto aj pre ľudí, ktorí majú nejaké zdravotné problémy (napr. kožné problémy), alebo chcú iba telo pravidelne „reštartnúť“.

Vzhľadom na uvedené by som priamo s detoxikáciou pôst nespájal.

 

Aké sú výhody a nevýhody pôstu?

Za najväčšie výhody považujem už spomenuté malé alebo žiadne nároky na tráviaci trakt a ďalšie orgány počas obdobia, kedy človek neprijíma žiadne jedlo. Rovnako aj stabilizáciu inzulínu a vylučovanie rastového hormónu.

Za nevýhodu možno určite považovať vyššiu náročnosť na psychiku u niektorých jedincov (nie každý zvláda hlad dobre), občasné návaly chute najesť sa, čo môže u niektorých ovplyvňovať náladu (nič pre tých, ktorí robia s ľuďmi) a najmä u niektorých jedincov aj prílišné vylučovanie kortizolu (stresový hormón).

Môžu sa postiť všetci, alebo sú nejaké skupiny ľudí, ktorí by sa tejto metóde očisty organizmu mali vyhýbať? (ak, áno, ktorí a prečo, napr. cukrovkári, srdciari, atď.)

Postiť sa môžu úplne všetci. V zahraničí sa bežne niektoré ochorenia liečia kontrolovaným postením sa, takže z hľadiska ochorení môže mať pôst aj svoje výhody. Kľúčový je však pojem „kontrolované postenie“, ktoré prebieha pod dohľadom ľudí, ktorí majú s pôstom skúsenosti.

Ak má teda niekto vážny zdravotný problém, určite by mal postenie zvážiť. Rovnako postenie sa neodporúčam ľuďom, ktorí majú príliš veľkú produkciu kortizolu. Takýchto ľudí možno spoznať podľa toho, že sú buď extrémne chudí a hyperaktívni, alebo sú to ľudia, ktorí majú hektický životný štýl.

Stopnutý príjem živín v podobe odopretia potravy môže byť dosť stresujúca záležitosť pre telo. Potrebujeme absolvovať nejakú prípravu predtým, ako sa začneme pôstiť? (napr. postupné znižovanie potravy atď.)

Jediné, na čo sa treba prichystať je, že budete hladní 🙂

Nesúhlasím s tým, že postenie sa je pre telo stresujúca záležitosť. Ak je človek zdravý (napr. ako som spomenul neprodukuje nadmieru kortizolu), tak postenie sa patrí k bežným stavom, ktoré telo zažíva a počas vývoja zažívalo. To, že v súčasnej dobe je jedlo dostupné 24/7 a tým pádom je aj najmenší prejav hladu vnímaný ako stres, je chyba doby.

Čo sa týka postupného znižovania potravy, toto je jeden zo spôsobov, ako s pôstom začať. V tom prípade si treba vytýčiť jeden deň v týždni na postenie sa a každý týždeň vynechať o jedno jedlo naviac. Prvý týždeň vynechanie raňajok, druhý týždeň vynechanie raňajok a desiaty (ak je zaradená), atď. Cieľom potom je urobiť jeden deň v týždni 24h pôst.

Takéto postupné znižovanie potravy ale nie je nevyhnutné. Dá sa to zvládnuť aj bez toho.

Ako dlho by mal trvať pôst, aby nezanechal negatívne následky na našom organizme? (napr. koľko dní môžeme piť iba vodu, či čaj a kávu, po koľkých dňoch by sme mali pridať už aj nejakú tekutú stravu a aká by to mala byť.)

Štúdie hovoria, že postenie sa 7 dní v týždni (myslené 7x24 hodinový pôst, nie 7 dní úplne bez jedla) nemá žiadne ďalšie výhody oproti posteniu sa 3 dni v týždni. Takže je určite zbytočné postiť sa každý deň.

Preferujem, ak je každý deň zaradené aspoň nejaké jedlo, tým pádom pôsty dlhšie ako 24h nie sú mojou prvou voľbou, aj keď v určitých prípadoch ich je vhodné využiť ako nástroj.

Takže dĺžka pôstu a celkový jeho priebeh záleží na individuálnych faktoroch a cieľoch daného jedinca.

Ak by som to mal ale nejako zhrnúť, tak väčšina ľudí s jedným 24h pôstom týždenne neurobí žiadnu chybu. Počas pôstu by som vynechal kávu (kvôli prílišnej stimulácii kortizolu) a určite prvým jedlom, alebo predjedlom, by mala byť čerstvá zelenina, aby sa aktivovalo trávenia a pripravilo sa na ďalší príjem jedla.

Najhoršie, čo môže človek urobiť je, že po pôste do seba natlačí pizzu alebo iné nekvalitné jedlo. Ak má preto človek problém s emocionálnym jedením alebo nemá dobre zvládnuté hormóny, ktoré regulujú hlad, určite postenie sa neodporúčam, kvôli nepriaznivým voľbám jedla po danom pôste.

Čo všetko vplýva zo zdravotného hľadiska na dĺžku pôstu? (napr. vek, váha, celková kondícia človeka, psychika, či sa idem postiť prvýkrát alebo už túto kúru opakujem viackrát)

100% psychika a vzťah k jedlu. Ak je niekto zvyknutý na to, že jedáva čo chce, kedy chce a koľko chce, tak postenie sa bude pre neho extrémne náročné a je vhodné začať zľahka a postupne. Rovnako ak na niekoho nevplýva hlad dobre, nie je vhodné robiť príliš dlhé pôsty, prípadne nie je vhodné postiť sa vôbec.

Spomínané emocionálne jedenie je ďalším z faktorov, ktoré na dĺžku pôstu vplývajú. Tu by som najskôr odporúčal odstrániť psychické spúšťače emocionálneho jedenia, pretože pôstmi sa stav môže iba zhoršiť.

Aké signály na tele by som nemal ignorovať a po ich objavení by som pôst mal ukončiť?

V prípade, že u teba nastáva dramatický pokles energie, závraty, veľká bolesť hlavy (mierna bolesť hlavy prítomná môže byť), stavy úzkosti, paniky alebo depresie, je vhodné pôst okamžite ukončiť. Pôst by nikdy nemal vyvolávať žiadne nepríjemné pocity (okrem hladu, ak ho berieme ako nepríjemný pocit) a teda je vždy nutné sledovať príznaky tela.

Na druhej strane si ale netreba klamať a ak sa už pre pôst rozhodneš, treba ho držať a nezrušiť ho pri prvom miernom zívnutí si kvôli tomu, že ti klesla energia.

 

Po niekoľkých dňoch postenia sa, máme stiahnutý žalúdok, ako postupne nabehnúť na stravu?

V prípade, že sa niekto rozhodne postiť sa niekoľko dní, určite odporúčam začať so zeleninou, bezlepkovými prílohami a postupne prechádzať k menej tučnému mäsu a nakoniec ku všetkým druhom mäsa. Nie je vhodné ako prvé jedlo po viacdennom pôste zaradiť bravčové koleno alebo nekvalitné jedlo (pizza atď.).

 

Odporúčaš svojim klientom pôst aj ty? V akých prípadoch je vhodný? (konkrétne prípady)

V prípade, že má klient mierne zdravotné problémy, že dobre zvláda hlad a že neprodukuje príliš veľa kortizolu počas dňa, pôst odporúčam. Takýchto klientov je však málo a preto pôst nevyužívam ako môj nástroj #1 pre zlepšovaní zdravia alebo pri premene postavy.

Aká je pravdepodobnosť, že po ukončení pôstu sa dostaví jojo efekt? A ako sa mu dá predísť, aby sme späť po pôste nabrali čo potrebujeme a nie aj to, čo nepotrebujeme?

Veľmi veľká. Ako som už naznačil, využitie pôstu vnímam skôr pre jeho zdravotné výhody. Pre premenu postavy má svoje uplatnenie, avšak treba si uvedomiť, že jediná dlhodobá a skutočná zmena postavy k lepšiemu súvisí so zmenou životného štýlu a najmä stravovania. Nič krátkodobé (schudnutie z pôstu, napr.) nefunguje dlhodobo.

Ak by sa ale niekto rozhodol využiť pôst ako nástroj pre premenu postavy, tak určite odporúčam zaradiť postenie sa až po tom, ako sa vyčistí stravovanie. V prípade, že totiž človek skombinuje správne postenie sa s kvalitným stravovaním a suplementáciou, vie akcelerovať spaľovanie tuku.

Ak ale niekto čaká, že päť dňovým hladovaním zhodí 5kg (a že to bude tuk), následne prejde ku starému spôsobu stravovania a zhodené kilogramy mu zostanú, potom sa pýtam z ktorej planéty k nám priletel?

Ďakujem portálu www.megatrener.sk za pozvanie na rozhovor a za výber otázok, ktoré Vás zaujímali. Verím, že Vám rozhovor pomôže vyformovať si vlastný názor na pôst a jeho prípadné výhody alebo nevýhody pre Vaše ciele.

Ako som v rozhovore spomenul, jediná dlhodobá zmena postavy k lepšiemu vedie cez zmeny v životnom štýle. Tieto zmeny ale nemôžu byť nárazové (diéty) alebo založené na rôznych výmysloch, mýtoch a polopravdách a preto ak už dlho hľadáte praktický návod, ktorý Vám pomôže meniť postavu k lepšiemu, dramaticky zvýšiť Vašu energiu počas dňa a zlepšiť Vaše zdravie, investujte do seba v podobe stravovacej stratégie Progress Strategy, ktorá pomohla už tisíckam ľudí žiť kvalitnejší život a zlepšiť ich sebavedomie a dobrý pocit zo seba. Pozor, medzi svojimi klientmi však chcem iba ľudí, ktorí sa majú radi a vidia zmysel v investícii do seba. Ak medzi nich nepatríte, Progress Strategy si určite neobjednávajte.

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a vopred Vám ďakujem tiež za zdieľanie článku so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.