• -

4 druhy závislostí na cukre a tipy, ako s nimi bojovať

Category : Články , Stravovanie

Spoznajte 4 druhy závislostí na cukre a objavte tipy, ako s týmito závislosťami bojovať.

img_4855

Extrémne návaly chute na sladké.

Rýchly pokles energie.

Prepady hladu a neovládateľné nutkanie na sladkosti po jedle.

Spozorovali ste niekedy na sebe aspoň jeden z týchto príznakov?

Zo svojej skúsenosti s klientmi môžem potvrdiť, že medzi najčastejšie problémy patrí závislosť na cukre.

Nejde ani tak o to, že by Vám malo vadiť pár sladkostí alebo čokoláda denne z finančného alebo sociálneho hľadiska (za predpokladu, že nemusíte počas posedenia s priateľmi odbehnúť niekde do ústrania, aby ste si slastne vychutnali čokoládu). Ide skôr o to, že cukor (a sladkosti všeobecne) spôsobujú vážne zdravotné ťažkosti a ohrozujú Vaše celkové zdravie.

Navyše viacerí z Vás potom vnímajú ako negatívum aj to, že „zlyhajú“, neovládnu sa a siahnu po sladkosti, aj napriek rozhodnutiu vyradiť ich zo svojho stravovania. Tu potom do hry vstupuje aj psychologický aspekt, kedy závislosť na cukre spôsobuje pocity, že nie ste dostatočne (psychicky) silní, disciplinovaní alebo skrátka dosť dobrí.

Mám pre Vás dobrú správu! Vy za to nemôžete... Viac-menej.

Závislosť na cukre je zložitejší proces, ktorý nezávisí iba na Vašej vôli alebo disciplíne. Je to ako keby ste sa snažili prestať dýchať, ale Váš mozog Vám hovorí, že je to niečo deštruktívne. Presne tak funguje závislosť. Cukor (v tomto prípade) pôsobí na ópioidné receptory v mozgu a ten Vám dáva signály, že príjem cukru je to najlepšie a najdôležitejšie pre Vaše prežitie.

V skratke, ak si vybudujete závislosť na cukre (za toto môžete, nikto Vám nekázal začať so sladkosťami), stávate sa iba nástrojom v pomyselných rukách Vášho mozgu a ten ovplyvňuje Vaše správanie a schopnosť voľby.

Čo sa s tým dá robiť?

4 druhy závislostí na cukre

Základným a najdôležitejším prvkom je, že potrebujete zvýšiť Vašu informovanosť, aby ste vedeli správne identifikovať, kde leží Váš problém.

V prvom rade, ak teda ešte o vplyve cukru na Vaše telo neviete nič, prečítajte si moje články v ktorých sa dozviete, aké spojenie má cukor a rakovina, 5 ďalších dôvodov, prečo sa vyhýbať cukru a určite tiež aj článok o inzulíne, aby ste si spravili obraz o jednom zo základných stavebných pilierov dobrého zdravia.

V druhom rade sa zamyslite, do ktorej z nasledujúcich skupín patríte.

Existujú totiž 4 faktory (druhy závislostí), ktoré podporujú závislosť na cukre:

1.vyčerpanosť

2.únava nadobličiek

3.candida

4.hormonálne problémy

Vyčerpanosť je najčastejšie identifikovaná nízkou hladinou energie. Vyčerpanosť nie je únava. Únava predstavuje z môjho pohľadu aktuálny stav, kedy napríklad po náročnom dni pociťujete zvýšené regeneračné nároky. Únava sa dá odstrániť pár základnými krokmi a jej trvanie tak nie je dlhodobé. Typickým príkladom môže byť stav po tréningu, kedy pociťujete nízku hladinu energie a únavu, ale po výdatnom jedle ste zase naspäť a pripravení fungovať.

Vyčerpanie oproti tomu predstavuje dlhodobý stav, resp. akumuláciu únavy. Vyčerpanosť vzniká dlhodobejším ignorovaním signálov tela, resp. dlhodobejším prekračovaním jeho regeneračných limitov. Typickým príkladom môže byť, ak máte náročný týždeň v práci a každý deň idete až na doraz bez toho, aby ste telu dopriali dostatočný počet hodín spánku.

V tomto prípade tak idete na akýsi energetický dlh a vzniká pôda pre vybudovanie závislosti na cukre. Cukor je vnímaný telom ako zdroj energie a v prípade, že nedávate telu dostatočný stavebný materiál pre regeneráciu (málo spánku a tiež aj nutrične chudobné jedlá), začína sa dožadovať cukru.

Únavu nadobličiek je možné identifikovať veľmi jednoducho – pocitmi náhleho poklesu krvného cukru a teda stavmi „Nasýťte ma okamžite, lebo Vás zabijem!“. Náhle prepady hladu a neovládateľná chuť na sladkosti je najčastejšie spájaná práve s únavou, resp. vyčerpaním nadobličiek (adrenal fatigue).

Candida je kvasinkové ochorenie, ktoré vzniká vtedy, keď je kompromitovaný imunitný systém. Opis candidy je skôr na samostatný článok.

Hormonálne problémy sú v prípade závislosti na cukre sprevádzané príznakmi ako depresia alebo stavy úzkosti a podobne.

Ako bojovať so závislosťou na cukre?

Je dôležité podotknúť, že nemusí ísť vždy iba o jednu skupinu, môže ísť o kombináciu jednotlivých druhov závislostí, vždy však býva jedna dominantnejšia.

Najdôležitejšou a najpodceňovanejšou vecou v boji proti závislosti na cukre (ale aj pri zdraví všeobecne) je spánok.

Nejde tu však iba o dĺžku spánku, ale najmä o jeho kvalitu. Sú ľudia, ktorí spávajú 10 hodín denne, ale ich spánok je nekvalitný a kvantita tak nezodpovedá kvalite.

Pri spánku je extrémne dôležitá jeho kvalita.

Ako pomáha spánok pri závislostiach na cukre?

V prvom ráde kvalitný spánok obnovuje úroveň energie a pomáha telu regenerovať a tým bojovať s únavou a vyčerpaním (závislosť #1). V druhom rade kvalitný spánok pomáha nastavovať správny biorytmuspomáha obnoviť zdravie nadobličiek (závislosť #2 a #4).

Nedostatok kvalitného spánku tiež súvisí s potlačením imunity, čo následne vedie k rastu candidy (závislosť #3). Jedným z najčastejších znakov rastu candidy je pocit nafúknutia po jedle (zvlášť po sacharidovom jedle), zápcha alebo hnačka a časté odkašliavanie (čistenie hrdla).

Candida je živená cukrom a preto vysiela telu signál na dopĺňanie cukru, čím následne vzniká závislosť na cukre a jeho dopĺňaním sa všetko iba zhoršuje.

O spánku som napísal rozsiahly článok, ktorý Vám pomôže zlepšiť jeho kvalitu a tým pádom zlepšiť základný faktor, ktorý ovplyvňuje všetky 4 druhy závislostí.

Tiež si prečítajte článok, v ktorom som Vám ukázal protokol na ozdravenie nadobličiek (atakujete tým druhý typ závislosti).

Okrem toho je nevyhnutné bojovať s hormonálnymi nerovnováhami, ktoré spôsobujú hormonálne problémy zodpovedné za štvrtý typ závislosti na cukre. Odstraňovaniu hormonálnych nerovnováh sa venujem v Progress Strategy - stratégii, ktorá Vám pomôže žiť lepší život.

Závislosť na cukre predstavuje problém. Prvým dôležitým krokom v boji proti závislosti na cukre je akceptovanie poznania, že závislosť je regulovaná receptormi v mozgu a nie dostatkom alebo nedostatkom disciplíny. Druhým dôležitým krokom je atakovanie dominantného typu závislosti na cukre – vyčerpanie (dlhodobo nízka energia), únava nadobličiek (zasýťte ma hneď, lebo Vás zabijem), candida (kvasinkové ochorenie – znížená funkcia imunitného systému) a hormonálne problémy (sprevádzané často psychickými ochoreniami – depresia, stavy úzkosti atď.).

Základom je kladenie extrémneho dôrazu na kvalitný spánok a zaradenie dokonalej stravovacej stratégie, ktorá obsahuje nutrične bohaté jedlá pre obnovu energie, ktorá kladie dôraz na výkonnosť tráviaceho traktu (80% imunitného systému leží v tráviacom trakte) a ktorá pomáha telu regenerovať a odstraňuje hormonálne nerovnováhy.

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.

-Miroslav Provazník