• -

Aký význam má stravovanie a čo všetko ovplyvňuje?

Category : Články , Stravovanie

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aký význam má stravovanie a čo všetko sa dá ovplyvniť prostredníctvom toho, čo jeme? Alebo nejeme.

koli_bacteria_escherichia_coli_bacteria

Za 11 rokov, čo sa venujem problematike tréningu, zdravia a výkonu, sa vyvinula moja vášeň pre stravovanie do rozmerov, v ktorých je teraz. Postupom času som si začal uvedomovať to, že viac inklinujem k informáciám o stravovaní.

Nechápte ma zle, tréning mám rád, venujem sa mu intenzívne a informácie o ňom zbieram rovnako usilovne. Na stravovaní ma však fascinovalo to, že stravovanie nás sprevádza celý život a dá sa prostredníctvom neho ovplyvniť neskutočne veľa procesov.

Tréning je dôležitý a pravidelná pohybová aktivita by mala byť súčasťou života každého jedného človeka.

Tréning s nami ale nie je počas celého života. Minimálne prvých pár rokov nášho života. Stravovanie nás sprevádza už od úplného narodenia. Stravujú sa všetci ľudia. Bez ohľadu na to, či chcú naberať svalovú hmotu, zvyšovať svoj výkon v športe, lepšie rozmýšľať, spaľovať tuk alebo iba prežiť.

Aj napriek tomu dáva stravovaniu veľký význam málo ľudí. Koľko ľudí poznáte, ktorí sa zaujímajú o stravovanie naozaj do hĺbky? Nemyslím tým, že čítajú články v časopisoch pre ženy. Ale naozaj sa zaujímajú o chemické procesy, ktoré prebiehajú v tele. Ako ich stravovanie ovplyvňuje a ako tieto procesy ovplyvňujú náš život. Ako napríklad prostredníctvom stravovania možno dosahovať svoje ciele, bez ohľadu na to, aké sú?

Máte pravdu. Ja ich tiež nepoznám veľa. V podstate je to aj v poriadku, pretože nie každý má ambíciu byť vedcom, alebo dietológom. Čo si ale vážim práve na Vás, Vás, čo čítate tento článok, je to, že máte chuť, dostať informácie a máte chuť sa dozvedieť niečo viac.

Nečakám, že tieto články vo Vás vzbudia neodolateľnú túžbu po výskume hormonálnej rovnováhy. Alebo, že budete pátrať po tom, čo je to fosfoenolpyruvátkarboxykináza. Mimochodom, je to naozaj slovo a označuje enzým.

Ale to je jedno.

Čo ale viem je to, že ste prirodzene zvedaví a zaujíma Vás to, ako Vaše telo funguje a ako sa stať lepšou verziou samého seba.

Ooops, zdá sa, že som odbočil. Vrátim sa k stravovaniu.

Stravovanie, ako som spomínal, ovplyvňuje takmer všetky procesy v tele a je s nami počas celého nášho života.
Je preto mojim osobným cieľom, poskytnúť informácie čo najväčšiemu spektru ľudí.

A nie len to. Osobne by som rád pomohol stravovať sa lepšie a efektívnejšie každému z Vás.

Podľa môjho názoru je najprehliadanejšou časťou stravovania to, ako stravovanie ovplyvňuje náš tráviaci trakt.

Tráviaci trakt je pritom extrémne dôležitý. Ovplyvňuje to, ako sa nám darí fyzicky, ale aj psychicky. Ak nemáme v poriadku tráviaci trakt, môžeme očakávať, že budeme chorí a budeme v depresii, s problémami v rozhodovaní a myslení.

Ako sa starať o svoj tráviaci trakt a čo všetko ovplyvňuje?

Ako som už naznačil, tráviaci trakt ovplyvňuje takmer všetko. 80% imunitného systému je v našom tráviacom trakte. Ako sme si už povedali článkom o cukre, imunitný systém hrá veľkú úlohu napríklad v tom, akú má naše telo schopnosť eliminovať abnormálne bunky. Ak je imunitný systém narušený, túto schopnosť stráca.

Ak je teda 80% imunitného systému v tráviacom trakte a ten nie je v poriadku, oberáme sa o značnú časť schopností nášho tela na samoliečbu. Výsledkom je to, že ak nemáme v poriadku tráviaci trakt, sme viac náchylní na ochorenia. Ak nemáme v poriadku tráviaci trakt, nie je výnimočné, že sa u nás vyvinú auto imunitné ochorenia (napríklad alergie) alebo kožné problémy. Ak nemáme v poriadku tráviaci trakt, naše myslenie a energia je ďaleko pod optimálnou hladinou. Ak nemáme v poriadku tráviaci trakt, naše telo stráca schopnosť bojovať s civilizačnými chorobami.

Tráviaci trakt si poškodzujeme dobrovoľne. Ako? Ako to už pri témach o zdraví býva – stravovaním. Ak si stravovaním zanášame svoj tráviaci trakt, tento následne nemá schopnosť sa očistiť, usadzujú sa v ňom toxíny, ktoré prostredníctvom poškodenej steny tráviaceho traktu unikajú do celého tela.

Ako si stravovaním zanášame tráviaci trakt? Napríklad tak, že prijímame jedlá, ktoré naše telo nedokáže spracovať. Ide o priemyselne spracované potraviny, ktoré nemajú s tými skutočnými nič spoločné. Tieto potraviny telo nedokáže spracovať a veľká časť z nich, zostáva v našom tráviacom trakte.

Prečo nemá tráviaci trakt schopnosť sa očistiť? Tým, že prijímame jedlá, ktoré naše telo nedokáže spracovať, vytvárame v našom tráviacom trakte kyslé prostredie. Kyslé prostredie je prostredie, ktoré nie je prospešné pre dobré baktérie, ktoré v našom tráviacom trakte máme. Naopak tieto baktérie v tomto prostredí hynú a prevahu tak získavajú zlé baktérie. Keď k tomu pridáme nedostatok žalúdočnej kyseliny, nedostatok vlákniny v našej strave, nedostatok tráviacich enzýmov a zlý pomer dobrých a zlých baktérii, telo nemá žiadny nástroj na to, aby sa prirodzene očistilo a hromadia sa v ňom toxíny.

Stravujem sa zdravo, jem celozrnné výrobky obsahujúce vlákninu a veľa ovocia. Som od týchto problémov oslobodený?

Nie. Príčinou je čiastočne aj to, o čom som hovoril v článku o intoleranciách. Tu totiž nastáva problém v tom, že aj potravina, ktorá vyzerá, že je zdravá, môže spôsobovať problémy a poškodzovať stenu tráviaceho traktu.

Jednoduchý test, ako odhaliť, či je Váš tráviaci systém v poriadku. Ak ráno použijete toaletu a nikto po Vás na ňu nemôže ísť minimálne hodinu, máte problém. Základné pravidlo je: čím lepšie trávenie, tým menej zápachu. Čím viac zápachu, tým horšia výkonnosť tráviaceho traktu a tým viac potravy sa usadzuje v tráviacom trakte.

Ak nepoužívate toaletu každé ráno, máte ešte väčší problém.

Ako tomu predchádzať?

Dôležité je poznať všetky procesy v organizme a vedieť ako pôsobia jednotlivé potraviny, ich kombinácie a časovanie na tráviaci trakt a následne na Vaše zdravie. Rovnako je nutné vedieť, ktoré suroviny a látky sú nevyhnutné pre správne fungovanie organizmu a ako ich aplikovať.
Táto téma je, prirodzene, veľmi rozsiahla a nedá sa zhrnúť pár vetami.

Mám pre Vás riešenie.

Rozhodol som sa sprístupniť každému jednému z Vás možnosť, získať presný návod na to, ako postupovať.

Jedná sa o Progress Strategy.

 

Ak Vás zaujíma ako účinne spaľovať tuk, odstrániť zdravotné komplikácie, zlepšiť energiu a detoxikovať, zlepšiť funkcie mozgu a sústrediť sa, naberať svalovú hmotu alebo zvyšovať výkon v športe, čakám na Vás vo vnútri.

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.