• -

Káva

Category : Články , Stravovanie

Objavte benefity kávy a to, či je tento populárny nápoj pre Vás prospešný, alebo Vám škodí.

„Milujem kávu. Vždy mám po nej lepšiu náladu a cítim sa skvele!“

„Káva je zlá! Vždy cítim vzostup pozornosti, ale iba na krátko a večer potom nemôžem spať.“

„Káva mi nič nerobí.“

„Káva je hnusná. Ako to môžeš piť?“

Pravdepodobne aj Vy by ste si vybavili nejaký názor o káve, ktorý ste už počuli. Káva je tak obľúbeným nápojom, že názorov na ňu je snáď toľko, koľko šálok denne vypije celé ľudstvo.

Je však káva z hľadiska optimálneho výkonu a zdravia prospešná?

Káva – to dobré

Streda, 7:40. Mám pred sebou deň plný stretnutí, rozhodovania a činností, ktoré si vyžadujú vysokú mieru koncentrácie. Sadám do auta, aby som bol už pred 8:00 v kaviarni.

Na otázku čašníčky „Čo to bude?“ odpovedám „Ristretto, prosím.“ a netrpezlivo sledujem ako odchádza. Po pár minútach je späť a ja si tak môžem vychutnať šálku „čierneho zlata“.

O pár minút začína prvé stretnutie a ja cítim, ako mi káva pomáha ešte viac sa doňho ponoriť a vyťažiť z neho maximum.

Pravdepodobne rovnako ako ja, aj Vy používate kávu v prvom rade preto, že Vám pomáha zostriť zmysly, zlepšiť koncentráciu, zvýši Vám energiu a zlepší náladu.

Niet divu, že káva sa stala takmer najobľúbenejším (ak nie najobľúbenejším) nápojom a jej popularita iba rastie. Napokon, už len v Spojených štátoch sa denne vypije cca 480 miliónov šálok kávy a celosvetový odhad je viac ako 2.25 miliardy šálok denne.

Mnohé štúdie hovoria o tom, že pravidelné pitie kávy má množstvo benefitov. Medzi najväčšie patrí, prirodzene, stimulácia nervového systému, zvýšenie pozornosti a spomínané zlepšenie nálady. Okrem toho štúdie hovoria aj o ďalších výhodách. Zníženie rizika demencie a Alzheimera, zníženie rizika srdcovo-cievnych ochorení a lepšia regulácia cukru v krvi, sú niektoré z nich.

Pravidelné pitie kávy tak isto pomáha zredukovať všetky druhy úmrtí až o 12 – 20%.

Polyfenoly obsiahnuté v káve, v kombinácii s kofeínom, zvyšujú svoju antioxidačnú kapacitu a pomáhajú tak ochrániť nie len pečeň, ale tiež aj zvyšovať inzulínovú senzitivitu, ktorá, ako už viete, je pre Vaše zdravie kľúčová.

A keďže Vás pravdepodobne zaujíma aj premena postavy a zvyšovanie výkonu, účinky kávy na spaľovanie tuku, zlepšenie výkonu na tréningu, zvýšenie motivácie a zníženie bolestivosti svalov, sú tiež ďalším dôvodom, prečo si kávu dopriať.

Káva – to zlé

Až doteraz by sa zdalo, že káva má iba samé benefity a jej pitie je pre Vás takmer povinnosťou. Existuje však pár faktorov, na ktoré kladiem dôraz v prípade, že dostanem otázku o tom, či kávu odporúčam alebo nie.

#1

Tým prvým faktorom je starý dobrý pocit. To, aký pocit vo Vás káva zanecháva počas celého dňa je kľúčové pre pochopenie problematiky kávy.

Ak Vás káva rýchlo nabudí, je to fajn. Ak však hodinu po konzumácii kávy pociťujete nervozitu, neviete sa upokojiť, prípadne máte záchvaty paniky a úzkosti a cítite sa „roztrasení“, určite niečo nie je v poriadku.

Rovnako, ak v deň, kedy pijete kávu, neviete zaspať, je dosť možné, že káva pre Vás nebude. Sledujte preto reakcie tela počas celého dňa kedy pijete kávu, nie iba 10 minút po konzumácii.

Problém však môže byť jednoduchší, ako sa na prvý pohľad zdá. Nekvalitná káva, prípadne nevhodne zvolená príprava – napr. káva extrahovaná za studena (tzv. Cold brew) môže obsahovať až cca 300mg kofeínu, kým espresso cca 60mg – tiež vplýva na to, ako sa budete cítiť.

#2

Genetika. Ak zlyháte v identifikácii pocitov vlastného tela, nápomocná Vám môže byť genetika a úroveň Vášho metabolizmu.

Vo všeobecnosti možno povedať, že ľudia so svetlou pokožkou, bledšími vlasmi a modrými/zelenými očami sú na stimulanty viac citlivejší. Oproti tomu ľudia s tmavšou pokožkou, vlasmi a očami sú na stimulanty citlivejší menej.

Ak teda patríte do prvej kategórie, je pravda, že Adolf by Vás bral, ale tak isto je aj dosť možné, že nadmerné pitie kávy pre Vás nebude príliš vhodné.

Čo sa týka metabolizmu. V princípe je to o tom, ako rýchlo dokáže Vaše telo spracovať kofeín. Pri rýchlom spracovaní kofeínu ste väčšinou ušetrení akýchkoľvek problémov. Čím je však spracovanie kofeínu pomalšie, tým väčšie môžu byť negatívne účinky, ako napr. spomínané problémy so spaním a nervozita.

#3

Úroveň prirodzenej energie. Ak potrebujete kávu na to, aby ste prežili deň, u mňa nepochodíte. Prvým kľúčovým problémom, s ktorým sa pri konzumácii kávy u klientov stretávam je to, že kávu neberú ako niečo, čo im pomôže mierne nastimulovať, ale berú ju ako záchranné koleso pre to, aby sa vôbec vedeli preplaziť dňom.

V tomto prípade je pitie kávy problematické a zakladáte si na ďalšie problémy.

Ak nie je úroveň Vašej prirodzenej energie na optimálnej úrovni, treba urobiť analýzu životného štýlu a stravovania, odstrániť primárne problémy a až potom uvažovať nad konzumáciou kávy.

#4

Preťaženie. Súvisí s predchádzajúcim bodom.

V prípade, že potrebujete kávu na prežitie dňa, je dosť pravdepodobné, že sa nachádzate v stave preťaženia. V stave preťaženia neodporúčam kávu nikdy. Je to veľmi špecifický stav, ktorý si vyžaduje citlivý prístup a stimulácia produkcie stresových hormónov vie v tomto prípade oveľa viac uškodiť, ako pomôcť.

Preto svojim klientom odporúčam počas voľných dní od tréningu – po ukončení tréningového cyklu – vyradiť kávu úplne. Vyradením kávy úplne dáte priestor telu (a najmä nadobličkám) na zotavenie a najmä získate lepšiu spätnú väzbu, koľko voľna ešte potrebujete.

Káva – moje odporúčania

Ako vidíte, o káve nie je možné povedať, že je iba zlá alebo iba dobrá.

Má nesmierne množstvo benefitov. Nie len stimulačných, ale tak isto aj sociálnych a pôžitkárskych. Všetko sú to pre život dôležité veci a nie je nad príjemné posedenie pri kvalitnej a chutnej káve, s príjemnou spoločnosťou, v obľúbenom prostredí.

Za určitých predpokladov je však nutné konzumáciu kávy obmedziť alebo úplne vylúčiť.

To, akú kávu odporúčam, kedy kávu zaraďovať a ako k nej pristupovať nájdete v stravovacej stratégii Progress Strategy. Okrem toho sa dozviete ďalšie výborné tipy, ako v stravovaní postupovať tak, aby ste si život užívali, ale zároveň, aby ste napĺňali svoje ciele v premene postavy a v zlepšovaní zdravia.

Stravovacia stratégia Progress Strategy dlhodobo prináša klientom výsledky a budem rád, ak budem môcť prostredníctvom nej priniesť výsledky aj Vám.

Bonusový tip: Ak to s kávou preženiete. Dajte si 1g Vitamínu C. V prípade, že prvá dávka nezaberie, dávajte si 1g každé 2h, kým nežiaduce účinky nepominú.

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a vopred Vám ďakujem tiež za zdieľanie článku so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.