• -

Ako konečne dosiahnuť vysnívanú postavu?

Category : Články , Stravovanie

Ktoré kroky sú najdôležitejšie pre dosiahnutie vysnívanej postavy?

16123540_1831382353745123_193333490358419456_n(1)

Chápem, chápem, chcete vysnívanú postavu. Všetci.

Máte odhodlanie, máte motiváciu a... máte problém.

Tento problém Vás pravdepodobne zastaví v napredovaní a čoskoro na celú snahu niečo zmeniť zanevriete.

O čom hovorím? Poďte, poviem Vám...

Ako dosiahnuť vysnívanú postavu?

Určite ste už počuli alebo o tom viete, prípadne tušíte, že na dosiahnutie vysnívanej postavy potrebujete pevnú vôľu a disciplínu. Potrebujete. Netvrdím, že nie. Aj motiváciu. Ale nie je to to jediné a najdôležitejšie, čo potrebujete.

Potrebujete v prvom rade získať pevný návyk a potrebujete stratégiu.

Prečo sú tieto dva aspekty také jedinečné a považujem ich za najdôležitejšie pri premene postavy?

Pevný návyk, stojí na pozadí všetkého. Ak nemáte zmeny, ktoré vedú k premene postavy, hlboko vžité do Vášho životného štýlu, je veľká pravdepodobnosť, že na dané veci budete zabúdať (lepší prípad) alebo, že tieto veci nebudete robiť vôbec a znechutia Vám aj ďalšie postupy a celú snahu.

Oproti tomu správna stratégia Vám umožní budovať pevný návyk vo všetkých kľúčových veciach tak, aby pre Vás zakomponovanie týchto zmien a návykov nepredstavovalo príliš veľký stres a aby došlo k plynulému začleneniu zmien do Vášho životného štýlu.

Vezmime si klasický príklad.

Jedinec, 40 rokov, práca ho svojim spôsobom napĺňa, ale najmä mu poskytuje finančnú istotu primeranú jeho veku a rodinnej situácii. Má však aj pomerne veľa času na svoje koníčky a vzhľadom na svoje pracovné skúsenosti si vie čas zadeliť tak, aby nemusel v práci tráviť deň aj noc.

Na svojom tele však začína cítiť a vidieť hriechy z mladosti – najmä nedostatok pohybu a všetky tie prehrešky voči zdravému stravovaniu. Cíti sa príliš mladý na to, aby prijal situáciu ako nemennú. Rozhodne sa s tým niečo robiť a po pár dňoch strávených na internete a hľadaní informácii zistí, že bude najlepšie, ak začne dodržiavať striktnú diétu a začne navštevovať CrossFit lekcie (pozn. nie je to smerované voči CF, ale s týmto modelom sa stretávam najčastejšie, vzhľadom na súčasnú popularitu CF).

Zrazu tak stojí pred náročnými zmenami. Musí zmeniť kompletne svoje stravovanie, začať jesť viac zeleniny, dbať na to, že párky nie sú mäso a rožky nie sú príloha, snaží sa piť aspoň 2 litre vody denne, kde-tu dzobnúť nejakú tabletku alebo zamiešať si prášok po tréningu, regulovať príjem sacharidov, prípadne počítať a vážiť všetko, čo si uloží na tanier, chodiť do postele skôr, vyradiť sladkosti, odpustiť si pivko (alebo 7 piviek) každý večer s kamošmi atď.

Ohľadne pohybu si tiež moc nepomohol. Okrem toho, že si musí vyhradiť 5 hodín týždenne na tréning, predlžuje sa mu tento čas o dochádzanie na tréning, snahy o nasúkanie sa do elasťákov a upnutého trička so znakom Batmana a hľadanie vhodného hashtagu pre po tréningovú fotku na Instagram.

Pri samotnom tréningu potom zisťuje, že je motorický debil a nedokáže ani len stáť tak, aby si neublížil. Učí sa nové cviky, strečuje, potí sa, zase strečuje, zas nový cvik, ktorý mu nejde, potrebuje zlepšiť techniku tohto a hentoho, ale zároveň aj zvýšiť kondičku, pretože nezvláda ani masáž na foam rolleri atď.

Zmien je príliš veľa a po prvých pár dňoch sa mu zdajú nezlučiteľné s jeho bežným životom a začína poľavovať. Najskôr v stravovaní. To má za následok ešte väčšie zníženie energie (skúste regenerovať na jednej parenici a fľaši francúzskeho vína) a poľavuje aj v tréningu. A prestáva. Úplne.

Tento príklad sa dá aplikovať aj na jedincov mladších o polovicu – odpadáva finančná istota a motiváciou je väčšinou širšia fanúšikovská základňa na sociálnych sieťach, alebo vyššie víkendové skóre (muži, ak nemajú zníženú hladinu testosterónu), prípadne snahy o rozprávkový vzťah, v ktorom vládne harmónia, komunikácia a partner má telepatické schopnosti (ženy).

Každopádne nech už ste v ktorejkoľvek skupine, zmien je príliš veľa a nedávate svojmu mozgu priestor na to, aby si ohľadne každej vytvoril pevný a neoblomný návyk.

Tak isto absentuje aj správna stratégia, ktorá nezahŕňa zaraďovanie všetkého naraz.

Ja Vám rozumiem, ak sa už raz rozhodnete, že chcete vyzerať lepšie, je ťažké nevrhnúť sa do toho naplno. Chcete to hneď. Zažil som si to a doteraz sa stretávam s týmto modelom u veľa klientov.

Preto je mojim základným odporúčaním každému klientovi (a aj Vám), aby ste išli na to postupne. Analyzujte svoju súčasnú situáciu a vypíšte si zmeny, ktoré chcete urobiť.

Na každú zmenu si ale doprajte dostatočný čas a ideálne si na zoznam k zmenám pripíšte aj čas, ktorý chcete danej zmene venovať. Najdôležitejšie je však to, že ak cítite, že danú zmenu ešte nemáte úplne zaužívanú, neprechádzajte na druhú.

Kde napríklad zaraďovanie citrónovej šťavy a soli po prebudení môže trvať týždeň a už to budete brať ako samozrejmosť, môže zmena raňajok vyžadovať mesiac.

Vždy dbajte na to, aký pocit z danej zmeny máte Vy. Nie kamarát, ktorý sa ku Vám pridal, ale Vy. Ak sa pustíte do zmien postupne a budete dbať na to, aby ste mali každú vytýčenú zmenu zažitú na 100%, budete napredovať rýchlejšie, ako keď do toho vhupnete naraz a zmeny Vás prevalcujú.

Konštantnosť a dlhodobé opakovanie sú kľúčom k Vášmu progresu.

Tak isto je nutné, aby ste zvolili správnu stratégiu a zmeny si rozdeľovali nejako postupne a logicky, aby na seba nadväzovali a vhodne dopĺňali jedna druhú. A hlavne, ak začnete meniť stravovanie, odložte zmenu pohybu na neskôr. Ak začínate s pohybom úplne od začiatku, začnite cvičiť najskôr krátke 20 minútové tréningy doma a až potom plynule prechádzajte ďalej.

Základná filozofia tohto článku sa premieta do mojej práce s klientmi a preto je v rámci stravovacej stratégie Progress Strategy, ktorá pomohla už stovkám ľudí, postupné zaraďovanie jednotlivých zmien tak, aby ste si na ne mohli zvyknúť a voľba týchto zmien v rámci širšieho a dlhodobého konceptu.

U mňa sa tak nestretnete s tým, že Vám dám na papieri napísané „tak a od zajtra budete jesť 6x denne, presne v tieto hodiny a presne tieto jedlá“. Dostanete stratégiu a možnosť, ako začleniť jednotlivé zmeny rýchlo a jednoducho do svojho života v tempe, ktoré Vám vyhovuje.

Pretože vždy je lepšie zaraďovať jednu zmenu týždenne po dobu 6 mesiacov a potom už ich nikdy neopustiť, ako zaradiť 24 zmien v jednom týždni a za 6 mesiacov si už ani nespomenúť, že ste sa vôbec o niečo pokúšali.

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a zdieľajte ho so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.