• -

Syry

Category : Články , Stravovanie

Aké najčastejšie otázky ohľadne syrov mi kladú klienti? Ako zaraďovať syry a na čo si dať pozor? Tu sú moje odpovede.

Sú syry dobré?

Sú nízkotučné syry vhodnejšie ako plnotučné?

Na čo sa zamerať pri kúpe syrov? Je nutné si na niečo dať pozor?

Ako si dobre vybrať?

Aj toto je pár otázok, na ktoré si dnes odpovieme.

Syry všeobecne

Ak by som bral jednotlivé potraviny osobitne, tak syry sú pravdepodobne jednou z najčastejšie diskutovaných potravín medzi mojimi klientmi. Spolu s ovocím tak tvoria skupinu potravín, ohľadne ktorej dostávam asi najviac otázok.

Je to logické, pretože v tom máte zmätok. Niektorí tvrdia, že syry sú nevyhnutné, pretože obsahujú bielkoviny a vápnik potrebný pre kosti, iní tvrdia, že obsahujú tuk, ktorý je zlý. Niektorí zase, že syry sú skvelé práve pre ich obsah tuku a iní, že syry sú bezproblémové, ak siahnete po odtučnenej (light) verzii.

Ak už sa aj rozhodnete kúpiť nejaký syr, máte toho na výber celkom dosť a nových označení pribúda (BIO, non GMO, bez laktózy atď.). Toto všetko môže byť mätúce...

Pozrime sa na syry vo všeobecnosti.

Ich obsah bielkovín je neoddiskutovateľný. Väčšina syrov má približne 20g bielkovín na 100g syru. Rovnaké hodnoty väčšinou platia aj pre tuk, ktorý je v syroch väčšinou v rozpätí 20-30g na 100g syru. Z tohto pohľadu je syr výbornou potravinou, pretože poskytuje všetko, čo telo potrebuje. Ak aj niekto ešte k jedlu potrebuje  zdroj sacharidov, nie je to problém.

To, že obsahujú vápnik je tak isto pravda a aj keď tvrdenie „ktorý je zdravý pre kosti“ je trochu zavádzajúce (samotný vápnik totiž na zdravé kosti nestačí), je možné plne súhlasiť. Okrem toho obsahujú aj ďalšie vitamíny a minerály.

Tuk, ktorý obsahujú je práve ten tuk, ktorý potrebujete a aj napriek tomu, že je ešte medzi niektorými označovaný stále za ten „zlý“, situácia sa zlepšuje a spoločnosť sa prebúdza aj v tomto smere.

O rizikách vyhýbania sa tuku si môžete prečítať vo viacerých mojich článkoch. V tomto článku sa napríklad môžete dočítať o tom, ako Jimmy Fixx – propagátor nízko tukového stravovania – kompletne vyvrátil teóriu o tom, že tuky sú zlé a spôsobujú srdcovo cievne choroby.

Z tohto je Vám asi jasné, že syry sú skvelou potravinou a odporúčam ich každému svojmu klientovi. Primárne z dôvodov uvedených vyššie. Má to však aj svoje „ale“, ktoré si teraz zodpovieme.

Syry – na čo si dať pozor?

Syry, aj keď sú skvelou potravinou, majú pár úskalí, ktoré je z mojej skúsenosti nutné brať do úvahy. Nejde ani tak o syr ako taký, ale ide skôr o Vás a Vašu individualitu. Ktoré to sú?

#1

V prvom rade si dajte pozor na to, aby syr, ktorý kupujete bol syrom. Takže žiadne tavené srandy alebo syry, ktoré sa svojim zložením na syr ani nepodobajú. V syre nepotrebujete dochucovadlá, farbivá alebo akékoľvek iné prísady, ktoré na prvý pohľad nepoznáte. A keďže už vieme, že tuk v syroch je dobrý, tak každý syr tuk obsahovať musí a akákoľvek „light“ verzia sa medzi syry nepočíta.

#2

Druhým kľúčovým faktorom je intolerancia. Desiatky klientov ma kontaktovalo s tým, že majú problém so zadržiavaním vody (ženy najmä v spodnej časti tela). Moja prvá otázka, ktorú som smeroval na klientov bola ohľadne konzumácie mliečnych výrobkov. V 99% prípadov bola prítomná častá (denná) konzumácia mliečnych výrobkov a po ich eliminácii sa u väčšiny klientov problém vyriešil.

Mliečne výrobky, v tomto prípade teda konkrétne syry, sú častou potravinou, na ktorú majú ľudia intoleranciu. Či je to spôsobené genetickými predispozíciami, alebo iba častým vystavovaním sa mliečnym výrobkom – sem patrí nie len denná konzumácia syrov, ale napr. aj skryté mlieko v iných potravinách atď. – by bolo na dlhšiu úvahu. Podstatné pre Vás je uvedomenie si faktu, že môžete byť na syry intolerantní.

Tu je určite nutné analyzovať, či máte intoleranciu na syry vo všeobecnosti, alebo ide iba o laktózu, kaseín, kravské mlieko a podobne. Nie vždy sa musíte vzdať všetkých syrov. Niekedy stačí, ak vyradíte „mäkké syry“ a sústredíte sa na tie s minimálnym obsahom sacharidov (laktóza). Inokedy stačí syry z kravského mlieka vymeniť za kozie alebo ovčie.

Ak máte akékoľvek prejavy intolerancie, ktoré sa Vám pravidelne objavujú po konzumácii syrov, je veľká pravdepodobnosť, že ich budete musieť (aspoň na čas) vyradiť a že nie sú pre Vás. Pre viac informácii o intoleranciách a príznakoch si prečítajte tento článok.

#3

Rovnako dôležitá je aj kvalita. Ak je to možné, odporúčam nakupovať syry, ktoré nie sú pasterizované a ideálne tie, ktoré pochádzajú zo zvierat, ktoré sú chované prirodzený spôsobom (na pastvinách). Tu je možnosť kupovať domáce syry alebo syry s označením BIO.

„Prečo sa vyhnúť pasterizácii?“

V prvom rade preto, že zo skúseností je veľa problémov so syrmi spôsobených nie len intoleranciou, ale aj pasterizáciou a po prechode na nepasterizované syry sa problémy vytratia.

V druhom rade preto, že pasterizácia je zodpovedná za zníženie alebo úplné odstránenie kľúčových látok. Tak napríklad zinok je pasterizáciou zredukovaný až o 70%, železo o 66% a enzýmy a imunoglobulíny sú kompletne zničené.

„Prečo vyberať syry, ktoré pochádzajú z mlieka zvierat chovaných prirodzeným spôsobom?“

Zvieratá, ktoré sú chované v rozpore s ich prirodzeným spôsobom produkujú viac stresových hormónov, čo vplýva na kvalitu mlieka. Okrem toho sú tieto zvieratá často kŕmené antibiotikami a inými látkami, ktoré nie len, že znižujú kvalitu výsledného produktu, ale najmä vplývajú na Vaše zdravie.

Netvrdím, že ak si dáte obyčajný syr z obchodu, tak zomriete. Ak však máte tú možnosť, nepasterizované syry zo zvierat, ktoré žijú na pastvinách sú oveľa lepšou voľbou.

#4

Poslednou vecou, na ktorú by som Vás rád upozornil je denná konzumácia syrov a mliečnych výrobkov všeobecne. Súvisí to s už spomínanou intoleranciou. Ak jete nejakú potravinu denne, je veľká pravdepodobnosť, že si na ňu vybudujete intoleranciu.

Syry, tým, že sú chutné a praktické, k dennej konzumácii priam zvádzajú. Dávajte si preto pozor, aby sa vo Vašom stravovaní syry (a akákoľvek iná potravina) nevyskytovali na dennej báze a ak je to možné, striedajte ich.

Určite nemusíte panikáriť, ak si dáte 2 dni po sebe parmezán. Stačí, ak budete konzumáciu syrov alternovať aj s inými potravinami a striedať jednotlivé druhy.

Ako vidíte, syry sú z môjho pohľadu výbornou potravinou, ktorú klientom odporúčam za predpokladu, že vezmú do úvahy a dodržiavajú vyššie uvedené body.

Ak patríte medzi tých, ktorí ocenia viac informácii o tom, ako zo svojho stravovania neurobiť nudnú rutinu, ale ako si ho užívať a mať výsledky, stravovacia stratégia Progress Strategy je práve pre Vás.

Okrem komplexného systému stravovania sa dozviete aj množstvo ďalších vychytávok, ktoré Vám pomôžu pridať sa k ľuďom, ktorí výsledky majú aj bez drastických diét a komplikovaných postupov, ktoré aj tak nikdy nefungujú dlhodobo a iba Vám otravujú život.

Napokon, akákoľvek zmena začína vždy správnymi rozhodnutiami. Investícia do seba je určite jedným z nich...

-Miroslav Provazník

Ak ste v článku našli užitočné informácie a páčil sa Vám, dajte stránke Progress Culture na Facebooku „páči sa mi to“ a vopred Vám ďakujem tiež za zdieľanie článku so svojimi blízkymi. Informácii bude oveľa viac.

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.