• -

Najlepšie cviky na brucho – atlét

Category : Články , Tréning

Nedávno sme si článkom o najhoršom cviku na brucho povedali základné chyby, ktorých sa väčšina ľudí dopúšťa.
Ak ste tento článok ešte nečítali, začnite, prosím, ním.
V závere tohto článku som Vám sľúbil, že budem prezentovať cviky (postupne na všetkých úrovniach), ktorými môžete nahradiť sed-ľahy.
Poďme sa teda pozrieť, ktoré sú to.

BONUS: všetky tieto cviky môžete cvičiť aj doma (okrem cviku pre pokročilých). Môžete teda ťažiť z ich benefitov aj keď nechodíte do fitnesscentra.

Ako zistím, či spadám do tejto kategórie?

Ak súťažíte na profesionálnej úrovni, alebo ak sa venujete cvičeniu vo fitness centre viac ako 6x týždenne (dvoj až trojfázovo), v dlhodobom časovom horizonte (1 a viac rokov dvojfázového tréningu), spadáte do kategórie atlét.

Môžem zaraďovať aj cviky z predchádzajúcich článkov?
Samozrejme, cviky z kategórie „nováčik“ alebo „začiatočník“ môžete zaraďovať v rámci rozcvičky a cviky z kategórie „pokročilý“ a „master“ môžete zaraďovať ako ďalšie cviky po odcvičení cviku uvedeného v tomto článku.

Z ktorých cvikov môže ťažiť atlét?

Cviky v kategórii atlét sú rozdelené do dvoch úrovní.
Cviky majú nadväznosť a vždy sa cvičí iba jedna úroveň, až kým nedosiahnete predpísaný počet opakovaní a času.

Úroveň #1 – Zaujatie pozície V-sit

Prevedenie: kľaknite si, alebo sa postavte medzi bradlá, gymnastické bradlá, alebo môžete využiť aj dve stoličky umiestnené dostatočne ďaleko od seba. Uchopte bradlá a zodvihnite sa tak, aby váha Vášho tela spočívala celá vo vzduchu. Pokrčte nohy a následne ich zodvihnite do pozície V-situ. Nohy po zaujatí pozície položte späť na zem. Nasleduje krátka pauza (do 60 sekúnd).
Čas výdrže: 0 sekúnd
Zopakovať: 5x
Ako často: 3-6x/týždeň
Ak zvládnete zaujať pozíciu V-sit, 5x po sebe (oddelené pauzami) a ideálne 6 po sebe nasledujúcich dní, môžete prejsť na cvik z úrovne #2.

V-sit

Úroveň #2 – V-sit

Prevedenie: kľaknite si, alebo sa postavte medzi bradlá, gymnastické bradlá, alebo môžete využiť aj dve stoličky umiestnené dostatočne ďaleko od seba. Uchopte bradlá a zodvihnite sa tak, aby váha Vášho tela spočívala celá vo vzduchu. Vystrite nohy a zaujmite pozíciu V-sit. V nasledujúcej pozícii vydržte predpísaný počet sekúnd. Nasleduje pauza.
Čas výdrže: 3-10 sekúnd
Zopakovať: 5x
Ako často: 3-6x/týždeň

Tento cvik, ako kráľ všetkých cvikov na brucho vyžaduje extrémne silné brucho, stabilizačné svaly a dostatočný rozsah pohybu v kĺboch. Jeho ovládnutie preto predstavuje dlhú cestu a už iba samotné zaujatie pozície je veľmi uspokojivým výsledkom. Pracovať na tomto cviku môžete tak, že budete postupne predlžovať výdrž až na 10 sekúnd.
Veľa šťastia!

Ak Vás zaujíma komplexný tréning pre atlétov, využite tréningový program Progress Culture: Game Changer.

V predchádzajúcich dňoch sme si predstavili postupne všetky úrovne cvičencov a najlepšie cviky pre jednotlivé úrovne: nováčik, začiatočník, pokročilý, master, atlét.

V prípade, že ste sa v cvičení dostali až sem, gratulujem Vám. V prípade, že ste sa dostali sem zatiaľ iba v čítaní, ale rozhodli ste sa prejsť si všetky tieto cviky a spraviť svoj stred tela nepriestrelným, gratulujem Vám tiež. Ak poznáte vo svojom okolí niekoho, kto tvrdí, že má naozaj silné brucho a že nie je nič, čo by ho v tréningu mohlo prekvapiť, zdieľajte s ním tento článok a opýtajte sa ho na tréning brucha znova.

-Miroslav Provazník

V prípade záujmu dostávať všetky novinky priamo do Vašej e-mailovej schránky, vyplňte nižšie, prosím, svoje meno a e-mailovú adresu.
Progress Culture môžete sledovať aj na Facebooku.